بهترین شهرهای گرجستان برای اسکی

بهترین شهرهای گرجستان برای اسکی

زمستان زمان خوبی برای صرف تعطیلات در گرجستان و قفقاز است. در حالی که دیگر فصل ها یعنی بهار، تابستان و پاییز برای سفرهای طولانی، آرامش در ساحل و تفریحات آبی بهترین هستند، زمستان بهترین زمان برای اسکی و اسنوبوردی است.  جاده های کوهی با برف های سنگین پوشانده شده است و استراحتگاه های درجه یک گرجستان آمادگی پذیرش بازدیدکنندگان به بهترین امکانات ورزش های زمستانی و اسکی هستند.

 

 کوه های گرجستان

کوه های گرجستان و قفقاز به دلایل زمین شناسی، منحصر به فرد هستند. گر چه گرجستان دارای بالاترین قله اروپا است یعنی کوه البروس است اما در ماه های نوامبر تا می باد نسبتا خفیف و دلپذیری از سمت دریای سیاه روبرو می شود. همین موضوع باعث بارش برف به طور مرتب در این کشور بوده و بهترین شهرهای گرجستان برای اسکی شکل می گیرند. در ضمن طوفان های برفی در این مناطق به ندرت اتفاق می افتند. در نتیجه عمق برف کوبیده شده و محکم در کوه ها بسیار عالی است.

این ویژگی ها باعث ایجاد محیطی عالی برای اسکی در گرجستان شده است. اولین پیست اسکی در گرجستان در اوایل دهه ۱۹۰۰ باز شد و از آن زمان به تعداد پیست های اسکی این کشور افزوده شده است. مشهورترین پیست های اسکی و اقامتگاه های زمستانی در گرجستان شهرهای گوداری (Gudauri) و باکوریانی (Bakuriani) هستند. گوداوری به برف نرم، رشته های کوه های طولانی مشهور است و باکوریانی به خاطر زیبایی کوه های اطرافش شناخته شده می باشد.

باکوریانی همچنین همیشه به عنوان مرکز آموزش ورزش های زمستانی برای ورزشکاران شناخته می شود؛ در بهترین شهرهای گرجستان برای اسکی شما می توانید دامنه های تند و تیز و پر برف را پیدا کنید که توسط اسکی بازان حرفه ای و اسنوکرباز ها ستایش می شود. دو شهرهای پر طرفدار اسکی دیگر در گرجستان شهرهای مستیا (Mestia)، خاتسوالی (Khatsvali) و تتنولدی (Tetnuldi) هستند که آن ها نیز طرفداران بسیاری در میان اسکی بازان دنیا دارند.

شهر مستیا و پیست های اسکی آن | Mestia

پناهگاه های سوانتی دارای قله های اصلی قفقاز و بزرگترین یخچال های طبیعی است که مساحت آن ۳۰۰ کیلومتر مربع است. آن ها بر روی کوه های قفقاز مانند یک تاج یخی آویزان هستند.

مهمترین کوه های شهر مستیا عبارتند از تسورونگالا (Tsurungala) با ۴۲۲۰ متر ارتفاع از سطح دریا، قله آیلاما (Ailama) با ۴۵۵۰ متر ارتفاع، شخارا  (Shkhara) با  ۵۰۶۸متر ارتفاع، جانگا (Jangha) با  ۵۰۶۰ متر ارتفاع، گستولا (Gestola) با ۴۸۶۰ متر ارتفاع، تختینگن (Tikhtingen) با ۴۶۲۰ متر، تتنولدی ( Tetnuldi) با  ۴۸۶۰ متر، مزاری (Mazeri) با ۴۰۱۰ متر و چاتینی (Chatini) با ۴۳۷۰ متر ارتفاع. این کوه ها و قله ها با یک توده سنگ عظیم شناخته شده به نام اوشبا (Ushba) با ارتفاع ۴۷۰۰ متراز سطح دریا همسایه هستند. این مجموعه نمونه ای از زیبایی و پیچیدگی طبیعی در میان کوه های قفقاز هستند و بسیار شبیه به کوه ماترهورن (Matterhorn) با ۴۴۷۸ متر در رشته کوه های آلپ هستند.متوسط ارتفاع در کوه های قفقاز تا ۴۱۲۵ متر می رسد. در نتیجه مستیا جزو بهترین شهرهای گرجستان برای اسکی است. بعضی از مسیرها و جاده ها برای پیاده روی حیوانات خانگی همانند اسب ها و گاوها مناسب هستند. برای کوهنوردان و اسکی بازان نیز مسیرهای مشخصی وجود دارد تا بتوانند خود را به بالای کوه ها برسانند.

 

باکوریانی | Bakuriani

باکوریانی یکی از شهرهای ییلاقی مردمان گرجستان برای تابستان و حتی زمستان است. از بهترین شهرهای گرجستان برای اسکی این شهر بوده که به خاطر مناظر زیبایش مشهور است. این شهر جاذبه های دیگری نیز دارد که به خاطر آن ها می توان آن را در صدر لیست بهترین شهرهای گرجستان قرار داد. در کنار یکی از شعب رودخانه باکوریانیتسکالی (Bakurianistskali) و در منطقه شمالی ترن و قطار بورجومی گایوج(Borjomi Gauge) قرار دارد که می توان آن را یکی از پرهیجان ترین قطار ها در زمستان دانست. این شهر از پایتخت گرجستان یعنی تفلیس حدود ۱۸۰ کیلومتر فاصله دارد.

شهر باکوریانی در گرجستان برای خاطر روزهای آفتابی طولانی، به مدت ۲۰۵۲ ساعت در سال و زمستان پر برف از ماه دسامبر تا ماه مارس شناخته شده است. میانگین دما در ماه ژانویه به منفی۷ درجه و در ماه اوت درجه دمای محیط به مثبت ۱۵ درجه سانتیگراد می رسد. متوسط ​​بارش برفی ۶۴ سانتی متر است.هوای تمیز و قله های کریستالی کوه های بلند پر از درختان عمدتا مخروطی همانند صنوبر، درختان راش و غیره مناظر فوق العاده ای را در زمستان می سازند که گردشگران بسیاری را از همه کشورها به خود جذب می کنند.
جای تعجب ندارد که شهر باکوریانی یکی از مشهورترین پیست های اسکی را در میان پیست های بین المللی اسکی دارد. اولین پیست اسکی در این شهر، در سال ۱۹۳۲ میلادی افتتاح شد. امروزه بسیاری از خانواده ها و طرفداران اسکی در زمستان وارد این شهر می شوند. تله کابین شما را به بالای پیست می برد. همچنین می توانید دیگر تفریحات و ورزش های زمستانی همانند جت اسکی و اسنو برد را هم تجربه کنید. مسیر اسکی در کوه کوختاگورا (Kokhtagora) یکی از سخت ترین و پر چالش ترین مسیرها برای اسکی بازان بین المللی است.

 

گوداوری | Gudauri 

گوداوری در ۱۲۰ کیلومتری شمال تفلیس در کنار قلل بزرگ کوه های قفقاز گرجستان قرار گرفته است. این منطقه در گرجستان به خاطر مناظر جذاب و کوه های بلند و پربرفش محبوب است. برف منطقه گوداوری تا اوایل بهار باقی می ماند و آن را تبدیل به یکی از بهترین شهرهای گرجستان برای اسکی می نماید.گوداوری در برنامه های توسعه خود بر روی این جاذبه گردشگری خود تمرکز داشته و زیرساخت های رفت و آمد و حمل و نقل از تفلیس به این شهر را آماده نموده است. سرمایه گذاری در زیرساخت ها و املاک و مستغلات نه تنها مردم محلی را جذب می کند بلکه خارجی ها نیز به آن جذب می شوند. علاوه بر این، هتل های بین المللی متعددی نیز در این مکان ساخته شده اند.

 

 

منطقه تفریحی گوداوری در فلات جنوبی قرار گرفته که باعث دیده شدن نماها و مناظر منحصر به فرد از اقامتگاه های آن شده است. به تازگی در پیست اسکی کوبی پاس (Kobi Pass) امکاناتی فراهم شده است که در تمام طول سال به شما اجازه اسکی در این شهر را می دهد. در نتیجه گوداوری از بهترین شهرهای گرجستان برای اسکی است. تله کابین مجموعه نیز برای اسنتفاده تمام اسکی بازان و مهمانان فعال است.این تله کابین دارای امکانات نامحدود Freeride است. تمام دامنه ها به طور کامل در بالای خط درختان هستند. در پیست های اسکی این منطقه، اسکی در شب نیز امکان پذیر است. فعالیت های هیجان انگیز دیگری همانند هلی اسکی و پاراگلایدر هم برای مشتاقان فراهم شده است. از دیگر فعالیت های جذاب این مجموعه تورهای فرهنگی اسکی برای بازدید از کوه های لومیسا (Lomisa Mountains) است.

 

گودردزی | Goderdzi 

شهر کوهستانی گودردزی در ارتفاع ۲۰۰۰ متر از سطح دریا قرار گرفته است. این شهر یکی از بهترین شهرهای گرجستان برای اسکی است که در فاصله ۲۵۲ کیلومتری تفلیس پایتخت گرجستان و در ۱۰۹ کیلومتری شهر باتومی و در ارتفاعات آدجارا (Adjara) در کنار گذرگاه گادردزه (the Goderdze Pass) قرار دارد. استراحت در کنار اقمتگاه ها و هتل هایی با ماهیت عالی، هوای تازه، مناظر زیبا و مسیرهای اسکی بسیار راحت آن را، متمایز نموده است.در ماه زمستان، شهر گودردزی دو خط اسکی خود را به همراه دو تله کابین فعال آن، به مهمانان و اسکی سواران هدیه می دهد. طول مسیر های اسکی آن را می توان حدود ۸ کیلومتر حساب کرد.

در اینجا دو کابین مسافرتی یکی با گنجایش ۸ نفره به نام گاندولا و دیگری با ظرفیت ۶ نفره به نام بابل رفت و آمد مهمانان و اسکی بازان را راحت نموده است. هتل متئو (Meteo) که در مسیر پیست اسکی گودردزی قرار گرفته می تواند ۳۵ نفر را درون خود جای دهد. همچنین ۶ کلبه جداگانه دارد که در مجموع حدود ۷۰ مهمان را در همه آن ها می تواند اقامت دهد. پیست اسکی گودردزی در تمام طول سال میزبان مهمانان، گردشگران و اسکی بازان است.از تفریحات این مجموعه در کوه های آلپ، پیاده روی درون جنگل با راهنما و بدون راهنما، دوچرخه سواری و اسب سواری در تابستان درون جنگل ها و مسیرهای کوهستانی و همچنین پاراگلایدر است. بازدیدکنندگان همچنین این فرصت را دارند تا از آب گوارا و شیرین چشمه های آب معدنی منطقه بنوشند و از جنگل فسیلی گودردزی دیدن کنند. جنگل های فسیلی گودردزی از جمله شگفتی ها و جاذبه های طبیعی منحصر به فرد جهان است که در کشور گرجستان قرار دارد.

نظر بدهید