جاذبه گردشگری هند

هندوستان، سرزمینی پرتکاپو با تضادهای شگفت انگیز است، جایی که دنیای سنتی و مدرن به هم می رسند. هفتمین کشور پهناور و دومین کشور پر جمعیت دنیاست. هند، از میراث غنی ای برخوردار است – دستاورد دورانی از فرهنگ ها و مذاهب مختلف که هر یک اثر خود را بر جای گذاشته اند. بخش های جالب توجه برای گردشگران، شامل فرصت رویارویی با مجموعه ای از مکان های مقدس و معنوی است، و همچنین علاقه مندان به طبیعت میتوانند از سواحل آفتابی، پارک های ملی باشکوه و مناطق مهیج محافظت شده حیات وحش لذت ببرند.

1- تاج محل در آگرا

احتمالا شناخته شده ترین عمارت در هندوستان است، همچنین «تاج محل»، مشهورترین نشانه در جهان برای نشان دادن قدرت عشق است. به یاد «ممتاز محل»، همسر محبوب «شاه جهان» نام گذاری شده است، ساخت این آرامگاه زیبا به خاطر مرگ او در سال 1631 میلادی آغاز ، توسط 20000 کارگر بنا شد و 22 سال طول کشید.دربردارنده بسیاری از عناصر طراحی اسلامی شامل طاق ها، مناره ها، گنبد پیازی شکل و خوشنویسی مشکی در داخل محوطه ورودی است، تاج محل به طور عمده از مرمر سفید که با طرح های درونی گلدار ظریف، سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی مانند یشم، لاجوردکاشی، الماس و صدف مروارید تزئین شده اند ساخته شده است.آدرس تاج محل هندوستان: Dharmapuri, Forest Colony, Tajganj, Agra, Uttar Pradesh 282001, India

2- شهر مقدس «واراناسی»

زیارتگاه اصلی هندوها، از مدت هاست که وابسته به رودخانه بزرگ «گنگ» که یکی از مهم ترین نمادهای مذهبی این آیین است بوده، قدمت واراناسی که یکی از شهرهای راکد زندگی است به قرن هشتم قبل از میلاد مسیح می رسد. دلایل زیادی برای بازدید از شهر وجود دارد، از جمله میتوان به کاوش در « Old Quarter » همجوار رودخانه گنگ اشاره کرد جایی که معبد «Kashi Vishwanath » را در آن خواهید یافت که در سال 1780 میلادی بنا شده است( معبد «New Vishwanath » به همراه هفت معبد مجزایش نیز جالب توجه است).حمام کردن در رودخانه گنگ برای هندوها بسیار حائز اهمیت است، مکان های بیشماری به نام « گات» وجود دارد که پلکانی به سمت آب را شامل می شوند جایی که افراد با ایمان در مقابل عبادت کنندگان خود را می شویند.

گفته می شود «واراناسی» دارای بیش از 100 «گات» می باشد که بزرگ ترین آنها « Dasashvamedh » و « Assi » هستند (دومی، که در محل تلاقی رودخانه «گنگ» و «آسی» واقع شده است به صورت خاصی مقدس است). دانشگاه هندوی «بنارس» که در سال 1917 تأسیس شده و کتابخانه عظیمی با بیش از یک میلیون کتاب دارد نیز ارزش بازدید دارد، و موزه با شکوه « Bharat Kala Bhavan » شامل مجموعه ای از نقاشی های مینیاتوری، مجسمه ها، نسخه های خطی از جنس لیف خرما و نمایشگاه محلی تاریخ است.


آدرس معبد مقدس وارناسی هند: northern Indian state of Uttar Pradesh

3 -« Harmandir Sahib» معبد طلائی آمریتسار

آمریتسار(Amritsar)، تاسیس سال 1577 میلادی، قطب مهمی در تاریخ و فرهنگ Sikh (هندوستان) محسوب میشود. جاذبه اصلی آن «هرمندیر صاحیب» است که در سال 1604 بازگشایی شده و اغلب به خاطر تزیینات زیبای طلاییش معبد طلایی خوانده می شود. یکی از مقدس ترین زیارتگاه های «سیک»( بسیاری از هندوها و مردم با مذاهب دیگر نیز به آنجا می روند)می باشد، معبد به صورت ترکیبی از سبک های هندو و اسلامی ساخته شده است،

بخش مرمرین پایینی معبد از جلوه هایی با تزیینات داخلی گلدار و اشکال حیوانات شکل گرفته است، در حالی که گنبد بزرگ طلایی یک گل نیلوفر آبی را نمایش میدهد که نمادی از پاکی در بین «سیک» ها می باشد. علاوه بر طراحی با شکوه معبد، بازدیدکنندگان، به طور همتراز،با حس و حال معنوی آن تحت تاثیر قرار میگیرند، تاثیری که با سرود مداوم عبادت کنندگان از کتاب مقدس «سیک» افزایش می یابد و در سرتاسر مجتمع پخش می شود.


آدرس معبد طلائی آمریتسار هند: Golden Temple Rd, Atta Mandi, Katra Ahluwalia, Amritsar, Punjab 143006, India

4 -شهر طلایی: جایزالمر

نام شهر طلایی «جایزالمر»( Jaisalmer) بر گرفته از سنگ ماسه زردی است که به طور عمده در ساختمان های آن مورد استفاده قرار گرفته، آبادی ای با معماری قدیمی باشکوه که از تپه های شنی صحرای «تهار» قامت کشیده است. امروزه شهر با عمارات بزرگ تاریخی، دروازه های معروف و قلعه بزرگ «جایزالمر» - همچینین معروف به قلعه طلایی- یک قلعه وحشت برانگیز با معماری قرن دوازدهم که به بالای شهر قامت کشیده، تکمیل شده است.قلعه نظامی، علاوه بر کاخ ها، معابد و خانه های قدیمی پابرجا، دارای 99 سنگر در عرض دروازه های بزرگش است که همگی به حیاط مرکزی منتهی میشوند جایی که کاخ «ماهاراجا»ی 7 قصه را خواهید یافت.

بنای این کاخ در اوایل قرن شانزدهم میلادی توسط حاکمان پیروزمند آغاز و به قلعه پیوست و تا قرن نوزدهم میلادی تکمیل شد، بخش هایی از کاخ برای مشاهده عموم آزاد است، بخش هایی به همراه تزیینات زیبای کاشی های ایتالیایی و چینی، درهای سنگی پیچیده تراش کاری شده، و همچنین تعدادی معبد «جین» که به قرن های دوازدهم تا شانزدهم برمیگردند، که هر کدام با مرمر مرغوب و تمثال های سنگ ماسه، نسخه های خطی از جنس لیف خرما و سقف های درخشان نگارگری شده تزیین شده اند. حتما از کتابخانه 1000 ساله «گیان بهاندار» که به خوبی محافظت شده است و دارای نسخه های خطی و عتیقه جات بسیاری از قرن شانزدهم است، دیدن کنید.


آدرس شهر طلایی جایز المر هند: western Indian state of Rajasthan, in the heart of the Thar Desert

5- قلعه سرخ، دهلی نو

در سال 1648 توسط شاه جهان به عنوان تخت پادشاهی مغول ساخته شده - نقشی که تا سال 1857 باقی ماند – قلعه سرخ هلالی شکل مشهور واقع در دهلی نو، به خاطر سنگ های سرخ به کار رفته در ساختمان بنا به این درآمده. این قلعه، در منطقه بزرگی با وسعت بیش از دو کیلومتر مربع گسترده شده و سرتاسر آن با یک خندق عظیم احاطه شده است. قسمت های جالب توجه آن شامل دو دروازه بزرگ است: دروازه چشمگیر لاهور (ورودی اصلی قلعه) و دروازه دهلی که استادانه تزیین شده است و برای تشریفات جشن ها استفاده می شده است.

قسمت جالب برای بازدید، گردش در «چاتا چوک» که بازاری سرپوشیده از قرن هفدهم است ، می باشد ک از جواهرات گرفته تا لباس ابریشمی، و همچنین صوغاتی ها و مواد غذایی عرضه میکند. در حالی که میتوان، خود به جست وجو در قلعه پرداخت، تورهای راهنما ارائه میشود و اطلاعات جذابی از زندگی و دوران شاه میدهد که شامل نگاهی کوتاه به «هال آف پابلیک اودینس» (دیوان عام) فوق العاده از مرمر سفید است، مکانی که مبحث های مهم دریافت می شده 

6- دروازه هند، بمبئی

دروازه با ارتفاع بلند 26 متر و مشرف به دریای عرب است، حتما زمانی که در بمبئی هستید این دروازه نمادین هند را ببینید. برای زنده نگهداشتن خاطره ورود پادشاه جورج پنجم و همسرش ملکه مری در سال 1911، ساخته شده است. این تکه از معماری مبهوت کننده در سال 1924 با تجمل بسیار و جشن بازگشایی شده و برای مدتی مرتفع ترین بنا در شهر بوده است. از سنگ چخماق زرد و بتن ساخته شده و مشهور به طراحی «ایندو ساراسنیک» می باشد، دروازه هند همچنین، چشم انداز کمتر باشکوهی برای سربازان بریتانیایی در سال 1948 زمانی که هند استقلال خود را به دست آورد بوده است.

امروزه دروازه سترگ طاقدار، پشت پرده صحنه تاتر مبهوت کننده ای برای محلی ها و گردشگران به وجود آورده است.
نکته مهم: بعد از بازدید از دروازه هند، برای نوشیدن « High Tea» خوشگوار به سمت هتل« Taj Mahal Palace and Tower» که در مجاورت واقع شده بروید، سنتی که هتل محبوب و مجلل از زمان تاسیس خود در سال 1905 دایر کرده است. 


آدرس دروازه هند: Rajpath Marg, India Gate, New Delhi, Delhi 110001, India

7- مکا مسجد، حیدر آباد

ساخت مکا مسجد حیدر آباد (Makkah Masjid, Hyderabad)، که یکی از بزرگ ترین مساجد دنیاست (یکی از مساجد کهن در هندوستان) در سال 1614 آغاز شد و 80 سال طول کشید. این مسجد، به اندازه ای بزرگ است که می تواند تعداد 10000 نفر از عبادت کنندگان را در خود جای دهد، 15 طاق سترگ و ستون، هریک از یک تخته سنگ گرانیت سیاه تشکیل شده که به وسیله قطاری از چهارپایان بزرگ جثه شامل 1400 گاو نر به مکان بنا حمل شده اند.

این مسجد، نام خود را از آجرهای بالای دروازه مرکزی اش که از مکه آورده شده است گرفته، این مجموعه ی شگفت انگیز از بخش های قابل توجهی همچون دروازه اصلی، میدان وسیع، یک دریاچه ساخت بشر و یک اتاق که موی سر حضرت محمد(ص) در آن قرار دارد تشکیل شده است. دیگر ویژگی های برجسته مسجد دربرگیرنده کتیبه هایی از قرآن در بالای بیشتر طاق ها و درها، سقف نفیس تالار اصلی، قرنیس ها در اطراف سراسر بنا و اشکال گلدار و حاشیه آرایی روی طاق ها است.


آدرس مکا مسجد حیدرآباد هند: Near Charminar, Ghansi Bazaar, Hyderabad, Telangana 500002, India

8 -قلعه «آمر»، جیپور

قلعه امر( اغلب "Amber" نوشته میشود)، کاخ مستحکمی است که در سال 1592 توسط ماهاراما من سینگ اول ساخته شد و مدت زیادی مرکز اصلی جایپور بوده است. قلعه در سمت بالای دامنه کوه قرار گرفته است و پیاده با بالا رفتن از شیب و یا با استفاده از ترنی که از شهرک پایینی حرکت می کند دسترسی دارد( هنوز بهتر است که یک فیل این کار را انجام دهد). بخش های جالب توجه شامل « جلب چوک»، اولین حیاط، با تعداد زیادی فیل تزیین شده و معبد «شیلا دوی» که به الهه جنگ وقف شده است. همچنین، « هال آف پابلیک اودینس» ( دیوان عام) مجاور با دیوارهای به خوبی تزیین شده و تراس هایی که میمون ها مکررا از آن رفت و آمد میکنند، قابل ذکر است.

از دیگر نقاط جالب توجه «شوخ نیواس» ( تالار عیش) با تخت های پر گل ویک مجرا که در قدیم برای عبور هوای خنک استفاده می شده، و معبد پیروزی(جای مندیر) که به خاطر پالان های مزین زیاد، سقف های رنگی، و زاویه دید عالی بر کاخ و دریاچه پایین قابل ذکر است. درست در بالای قلعه «امر»، قلعه «جایگار» قرار گرفته که در سال 1726 توسط جایسینگ ساخته شده و دربردارنده همه برج های مراقبت، دیواهای ترسناک، و بزرگ ترین توپ جنگی چرخ دار دنیاست. حتما زمانی را به قدم زدن در شهر قدیمی محصور «جایپور» با سه دروازه کاملا بازسازی شده اش و بازار باشکوهش اختصاص دهید، همچنین "شهر کاخ" دلپسند که مجموعه ای بزرگ از حیاط ها، باغچه ها وساختمان هاست.


آدرس قلعه Amber هند: Devisinghpura, Amer, Jaipur, Rajasthan 302001, India

9- سواحل گوا

مدت هاست که در هند یکی از جاهایی است که کسانی که تعطیلات کنار دریا میخواهند باید به آنجا سربزنند، خط ساحلی غربی زیبای "گوا" مشرف به دریای عرب، به تازگی توسط گردشگران خارجی کشف شده است. خط ساحلی گوا با مسافتی بیش از 60 مایل جایگاه تعدادی از سواحل دوست داشتنی دنیاست، هرکدام جذابیت خاص خود را دارد. برای کسانی که به دنبال آرامش و سکوت هستند ساحل مجزای «آگوندا» انتخاب خوبی است، در حالی که تاکنون ساحل « کالانگوت» بیشتر بازرگانی و شلوغ بوده است.

کسانی که به دنبال تفریگاه های شیک، دروازه های یوگا و آسودگی در چشمه های معدنی هستند سواحل «مندرم»، «مرجیم» و «آشوم» در بین هندیان ثروتمند و غربی های همانند شیک و به روز است. «پالالیوم» نیز گزینه محبوب دیگری است که در یک مکان زیبا قرار دارد.زمانی که در گوا هستید حتما از منطقه محافظت شده حیات وحش «بهاقوان مهاویر» دیدن کنید، قلمرو جنگل های انبوه و بسیاری از جانوران شامل گوزن، میمون، فیل، پلنگ، ببر، یوزپلنگ سیاه- همچنین شاه کبرای مشهور هندوستان – و 200 گونه از پرندگان است. جزیره «دیوار» که با قایق از «گوا»ی قدیم راه دارد نیز ارزش دیدن دارد. مکان های دیدنی آن شامل «پیداده» که یک روستای «گوا»یی است و دربرگیرنده کلیسای «Our Lady of Compassion» با گچ کاری، تزیینات عجیب گچی، دگرگونی هایش و چشم انداز شگفت انگیز از روستاهای اطراف است.

10- پارک ملی « Periyar» و منطقه محافظت شده حیات وحش، مادوری

یکی از جاذبه های گردشگری پرطرفدار جنوب هندوستان است، پارک ملی«پریار»(Periyar) و منطقه محافظت شده حیات وحش است که در اطراف دریاچه ای که بریتانیایی ها در سال 1895 برای آبیاری و فراهم کردن آب مورد نیاز شهر مادورای ساخته بودند قرار گرفته است. این پارک زیبا در سال 1934 تاسیس شده و گونه های زیادی از پستانداران شامل تعداد زیادی فیل هندی که به صورت آزاد رها شده اند، گراز وحشی،سمور آبی،پشه دم شیری و بیش از 20 گونه ببر بنگال است.

تماشای پرندگان و رویت پیاپی گونه هایی مانند جهندگان، لک لک ها، مرغ ماهی خوار، مرغ شاخنوک، نوعی پرنده دم پهن و همچنین گونه های بسیار جالب پروانه ها، فعالیتی محبوب در بین بازدیدکنندگان است. بهترین راه برای لذت بردن از مناظر کوهستانی با شکوه پارک، سوار شدن بر روی قایق های تفریحی و یا پیاده روی در جنگل به همراه راهنما است، که راه دوم به بازدیدکنندگان فرصت مواجه با گله فیل ها و مشاهده حیات وحش از برج های مراقبت و جایگاه ها را به وجود می آورد.

آدرس پارک ملی پریار (Periyar) هند: Idukki, Kottayam and Pathanamthitta, Kerala state, India

11- قلعه آگرا

یک ساختمان نظامی که در سال 1565 توسط امپراتور اکبر ساخته شده و بعدها توسط شاه جهان گسترش پیدا کرده، قلعه شگفت انگیز آگرا( همچین به قلعه سرخ آگرا شناخته شده) ترکیبی از نفوذهندوها و مسلمانان است. قلعه کمی بیش از دو کیلومتر با تاج محل فاصله دارد و از طریق ورودی « Amar Singh» با دیوار بیرونی کوتاه تر و زاویه تندتر آن که برای گمراه کردن مهاجمین است، می توان واردش شد.در داخل، می توان دو ساختمان سنگی را که به هم متصلند مشاهده کرد، «اکبری محل» و «جهانگیری محل»، که بزرگترین قسمت خصوصی مسکونی در داخل مجموعه است.

مکان های جالب توجه دیگر شامل « Khas Mahal »(کاخ اختصاصی)، با سقف مسی باشکوه، و « Anguri Bagh »(باغ انگور)، یک باغچه مغولی با الگوهای جورچین با تعدادی فواره و آبراه و همچنین مناظری که زمانی برای امپراتور و دوستانش مکانی خصوصی بوده است. برج هشت گوشه «Musamman» نیز، که بعدها تا پایان عمر شاه زندانش شد قابل ذکر است.


آدرس قلعه آگرا (Agra Fort) هند: Agra Fort, Rakabganj, Agra, Uttar Pradesh 282003, India

12 غارهای « Ellora »، اورنگ آباد

غارهای یادگاری مشهور «الورا»( Ellora) در بین قرن های پنجم و دهم توسط بوداییان، پیروان جین و راهبان هندو ساخته شده است و مناسب برای سیاحتی تمام عیار از بمبئی است، برخی از آنها 300 کیلومتر به سمت غرب است. «الورا»، در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد، این مجموعه قابل توجه شامل 34 صومعه، کلیسای کوچک و معبد است، 12 تای آنها بودایی، 17تا هندو، و 5 تای آنها به پیروان آیین جین تعلق دارد- که بسیار نزدیک به هم ساخته شده اند، بازتابی از مدارا بین مذاهبی است که آن زمان در تاریخ هندوستان وجود داشته است.


نقاط جالب توجه در غارهای صومعه بودایی، شامل تعدادی از زیارتگاه ها با کنده کاری هایی از بودا و قدیسان که به قرن های پنجم تا هفتم بازمی گردد می باشد، غار شگفت انگیز « Carpenter» نیز، یکی از بهترین مکان ها در هندوستان محسوب می شود. غارهای هندوها بسیار پیچیده تر است و از بالا به پایین خمیده شده اند، به همین جهت نیاز به داربست زدن نبوده است. بهترین غار در این مجوعه، معبد « Kailasa » که معبدی عظیم از برش سنگ هاست و نماینده کوه «کایلاسا»ست و ساخت آن مستلزم حجاری 200000 تن سنگ بوده، می باشد.


آدرس منطقه باستانی الورا یا Ellora Caves هند: Ellora Cave Road, Ellora, Aurangabad, Maharashtra 431005, India

13- قلعه « Mehrangarh »، جیپور

قلعه عظیم مهاراجه(Mehrangarh) مسلط بر شهر قدیمی جیپور(Jodhpur)، یکی از بزرگترین دژهای مستحکم هند است که در قرن پانزده میلادی برای حفاظت از مردم شهر مشهور «بلو» ساخته شده است، جیپور همچنان به این نام شناخته می شود(این نامگذاری به دلیل خانه های نیلی آن که برای در امان بودن از گرما آبی رنگ شده اند می باشد). «مهاراجه»، در بالای برجی سر به فلک کشیده با دیوار هایی عظیم و نفوذناپذیر ساخته شده که از شگفت انگیزترین شاهکارهای معماریست. دستیابی به داخل از طریق یکی از هفت دروازه باشکوه آن است که شامل«جایا پل» و «فاتح پل» می باشد (که دومی در سطح خود، هنوز اثراتی از خراشیدگی ناشی از برخورد توپ های جنگی دارد).

 


مکان های قابل توجه برای بازدید شامل گردش در سلسله ای از حیات های جذاب و متصل به هم و در کاخ هاست، موزه ای که مجموعه ای باشکوه از مصنوعات مرتبط با مهاراجه در آن جای دارد. حتما زمانی را صرف رفتن به مرکز تاریخی جیپور اختصاص دهید، به خاطر هشت دروازه زیبایش شهرت دارد، یک برج دوست داشتنی قدیمی ساعت، تعدادی بازار که همه چیز از سبزیجات تا شیرینی جات، ادویه، و صنایع دستی عرضه میکند.


آدرس قلعه باستانی مهرانگار(Mehrangarh)هند: The Fort, Jodhpur, Rajasthan 342006, India

14 کاخ «میسور»

شهر پهناور میسور(Mysore) به خاطر آمیختن با معماری استعمارگرایانه، کاخ های پادشاهی هندی، باغ های انبوه به زیبایی آراسته آن برای گردش بسیار دلپسند است. کسانی که به خرید علاقه مندند میتوانند از بازارهای ابریشم و صندل چوبی در این شهر لذت ببرند، جاذبه اصلی شهر قصر شگفت انگیز میسور است که به صورت کامل در سال 1897 بعد از آتش سوزی بازسازی شد، این قصر سه قسمتی شامل جاذبه هایی مانند برج مربعی شکل و گنبدهای زیبایش، سقف بسیار تزیین شده، ستون هایی در « Durbar Hall»، « Marriage Pavilion» با شکوه با کاشی های لعاب دار در کف بنا، شیشه های رنگی زیبا، کارهای هنری و نمایش جواهرات( در این مکان در مناسبت های خاص تاج طلایی نفیس به نمایش گذاشته می شود) است. برای اینکه یک بازدید واقعی داشته باید، حتما سعی کنید که یکی از نماش های نور، یعنی زمانی که کاخ با بیش از 90000 چراغ نورانی می شود را ببینید، این نمایش هر یکشنبه یا در تعطیلات برگزار می شود.آدرس کاخ پادشاهی میسور(Mysore) هند: در جنوب شرقی شهر کارناتاکا(Karnataka) هند

15- معبد «ماهابودی»، بوده گایا

بوده گایا(Bodhgaya)، مقدس ترین مکان دنیا برای بودایی هاست که هر ساله هزاران گردشگر را به خود جذب میکند. همه گردشگران، برای شرکت در مراسم مراقبه راهبان محلی و عبادت کنندگان به سمت آن کشیده می شوند. کانون مرکزی این زیارتگاه، معبد شگفت انگیز «ماهابودی» است که در مکانی پر اهمیت یعنی جایی که بودا برای تعلیم و تدوین فلسفه خود از زندگی آمد ساخته شده است.

 

این بنا در قرن ششم میلادی ساخته شده و از آن زمان تا به حال بارها مرمت شده است، معبد به وسیله یک هرم مارپیچ زیبا مسقف شده و یک مجسمه زراندود بودا در داخل آن جای دارد. درخت انجیر مقدس هندی در این مکان نیز جالب توجه است، نسلی از درخت بودای اصلی است، بودا هفت شبانه روز زیر این درخت ریاضت کشیده تا اینکه به حقیقت دست یافته، گفته می شود که این درخت یکی از کهن ترین و تکریم شده ترین درخت ها در جهان است( زمانی می توان به قدمت آن پی برد که لکه های برجای مانده در قسمت قرمز رنگ را مشاهده کرد).


آدرس معبد ماهابودی هند: Bodhgaya, Bihar 824231, India

نظر بدهید