جشن ها و فستیوال ارمنستان

فستیوال های ارمنستان | Festivals in Armenia

شرکت در جشنواره ها کشوری که به تازگی استقلال خود را کسب کرده است یکی از بهترین و موثرترین روش ها برای تجربه فرهنگ محلی و شناخت آداب و رسوم آن است. ارمنی ها عاشق جشن های گوناگون هستند، بنابراین هر سال آن ها پر از وقایع جالب و سرگرم کننده است. اگر در طول فستیوال های ارمنستان به این کشور سفر کنید می توانید حسابی هیجان زده شوید، از مهمان نوازی ارمنی ها شگفت زده شوید، در فستیوال فیلم شرکت کنید و … بدون شک چیزی مرتبط با سلیقه خود برای شرکت کردن پیدا خواهید کرد.

روز جاز در ایروان

موسیقی جاز یک ژآنر موسیقی است که ریشه ای آفریقایی-آمریکایی دارد و از نیواورلئان آمده است. یکی از فستیوال های ارمنستان که هر سال برگذار می شود جشنواره جاز است که به کمک Mezzo Production اجرا می شود. علاقه مندان به این سبک از موسیقی می توانند در تاریخ ۳۰ ماه آوریل به کاسکاد ایروان یا همان هزار پله مراجعه کنند.

این جشن بین المللی است و همزمان با ارمنستان در کشورهای دیگر نیز برگذار می شود. در این جشن هنرمندان و علاقه مندان از ملت های مختلف گرد یکدیگر جمع می شوند و علی رغم تفاوت های فرهنگی به زبان موسیقی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.

۱۰ Tamanyan St, Yerevan, Armenia

فستیوال دلمه

با شرکت در جشنواره دلمه از نزدیک می توانید با فرهنگ و رسوم مردم ارمنستان از نزدیک آشنا شوید و سفر خوشی را در سرزمین زیبایی ها ارمنستان تجربه نمائید. از سال ۲۰۱۱ در ارمنستان تصمیم بر سازماندهی فستیوال دلمه گرفته شد .هدف از این فستیوال توسعه و شناساندن فرهنگ و غذاهای سنتی ارمنستان به عنوان یکی از سرمایه های ملی ارمنستان می‌باشد .این جشنواره ملی آمیخته شده است با میراث فرهنگی ارمنستان در جهان و اگر شما یک خوراک شناس واقعی هستید چرا از ارمنستان برای لذت بردن از طعم های مختلف غذا بخصوص دلمه دیدن نمی کنید؟ ارمنستان کشوری با غذاهای مختلف آمیخته با فرهنگ اروپایی و آسیایی می باشد.

دلمه یا همان دولما در ارمنستان جایگاه ویژه ‌ای دارد. این نوع دلمه با گوشت خرد شده پخته می‌شود که در میان برگ انگور پیچیده شده و البته به انواع مختلفی در شهرها و روستاهای ارمنستان پخته می ‌شود. روز ۲۰ ماه مه هر سال در روستایی به نام Hnaberd چندین نوع دلمه پخته می ‌شود و میهمانان این فرصت را دارند تا مزه‌ های لذیذ را امتحان کنند.  این فستیوال محدود به خوردن دلمه نیست و بازی ‌ها محلی، رقص و موسیقی، فروش صنایع دستی و چندین برنامه دیگر نیز در کنار آن برگزار می ‌شود.

Hnaberd, Aragatsotn Province, Armenia

فستیوال شاه توت Syunik

پارک منطقه ای گوریس روز ۷ ژوئیه هر سال جشنواره شاه توت را برگزار می کند که یکی از فستیوال های ارمنستان است. این جشنواره با هدف تبدیل شدن گوریس به مقصد توریستی، جذاب و تقویت زندگی اجتماعی و اقتصادی منطقه برگذار می شود. استان سیون با کشور ما ایران مرز مشترک دارد. در هر کدام از مناطق این استان نوع خاص و متنوعی از شاه توت رشد می کند که از آن ها در آشپزی و مربا نیز استفاده می شود. این جشن همراه با موسیقی سنتی ارمنی و رقص ساکنان محلی است.

گردشگران و بازدیدکنندگان می توانند توت ها که در ظروف مختلف ارمنی و سنتی چیده شده اند را ببینند. این جشنواره که در اولین شنبه ماه جولای برگزار می شود، به صورت رایگان پذیرای مهمانان خود می باشد. مهمانانی که علاقه به خرید سوغات و هدیه دارند، می توانند با هزینه ای جداگانه از این فستیوال خرید نمایند.

Goris Regional Park, Syunik Province, Armenia 

فستیوال وارداور

در روز ۸ ماه ژوئیه هر سال در سراسر کشور یکی از شهورترین فستیوال های ارمنستان برگذار می شود که وارداور نام دارد. نام آن به ارمنی دو معنی دارد یکی به معنی آب پاشید نو دیگری شکفته شدن گل سرخ است. طبق گفته افسانه های محلی Astghik با پاشیدن آب عشق را در سراسر کشور گسترش می دهد و به کمک آن عشق به مبارزه همیشگی خود با شیطان ادامه خواهند داد. این جشن در میان کودکان محبوب است؛ کودکانی که از فعالیت اصلی این جشن یعنی ریختن سطل آب روی مردم به عنوان تبرک و به نشانه تطهیر، لذت می برند.

هرچند احتمالا اکثر بازدیدکنندگان به اهمیت این جشن پی نمی برند، اما گردشگران به طور کلی از آب خنک به عنوان وسیله ای برای فرار از دمای سوزان فصل تابستان ارمنستان استقبال می کنند. برنامه های این جشن عبارتند از: مراسم کلیسا، نمایش های شگفت انگیز گروه های رقص و ترانه های فولک، بازی های ملی سنتی، غرفه های موضوعی آب پاشی، نمایش سنت های مناطق مختلف، غذاهای تشریفاتی و آثار هنری. به علاوه در این جشن، نمایش موزیکال گروه ها و بازیگران مختلف محبوب، ماهیت این جشن آب پاشان را به شیوه خود به کل جهان معرفی خواهد کرد.

جشنواره رنگ ایروان

یکی دیگر از فعالیت های عجیب و غریب در عین حال بامزه ای که می توانید در فستیوال های ارمنستان تجربه کنید، جشنواره رنگ است. که اواسط ماه ژوئیه برگزار می شود و البته تاریخ آن متفاوت است. این رویداد صبح زود آغاز می شود. عده ای ورزشکار با انرژی جمعیت را گرم و آماداه ۵ کیلومتر دویدن می کنند.

آن ها در طول مسیر رنگ های بی ضرر را روی یکدیگر می پاشند و تماما رنگی به خانه بازمی گردند. به سه آقا وسه خانمی که اول از خط پایان عبور کنند جایزه مخصوصی داده خواهد شد.

فستیوال بین المللی زردآلوی طلایی در ایروان

عاشقان سینما می توانند هرسال بین روزهای هشتم تا پانزدهم ماه ژوئیه به ایران سفر کنند تا در یکی از فستیوال های ارمنستان به نام جشنواره بین المللی زردآلوی طلایی شرکت کنند که در سینما مسکو برگذار می شود. هدف اصلی از برگزاری این جشنواره بالا بردن خلاقیت فیلم سازان و آشنایی و ارتباط آنان با یکدیگر است تا انگیزه آن ها بالا برود. موضوع اکثر فیلم هایی که نمایش داده می شوند مشکلات تجربیات انسانی، زندگی روتین و روزانه مردم و مشکلات و ویژگی های یک ملت است.

 

نظر بدهید