جشن ها و فستیوال در چین

1-جشن کریسمس در چین

مانند بسیاری از کشورها در چین هم جشن سال نوی میلادی در اول ژانویه (دی ماه) برگزار می شود. در این روز مردم چین لباس‌های نو به تن کرده، به یکدیگر انواع شیرین و خوراکی تعارف می‌کنند و کودکان از بزرگترها هدیه می‌گیرند. در زمان جشن سال نو تمام خیابان‌های چین، چراغانی شده و جشن در گوشه و کنار این کشور پهناور بر پا می‌شود. باید توجه داشته باشید که جشن سال نو بر اساس تقویم میلادی برگزار می‌شود و با شروع سال نوی چینی متفاوت است.

در واقع در چین دو بار سال نو جشن گرفته می شود؛ یکبار سال نوی میلادی و بار دیگر سال نوی چینی.خوب است بدانید که یکی از معروف‌ترین رقص‌های چینی، رقص اژدها نام دارد و چینی‌ها در هنگام سال نو این رقص را اجرا می‌کنند. رقص اژدها از محبوب‌ترین رقص‌ها در نزد گردشگران خارجی است. رقص به این صورت است که دو نفر لباسی از اژدها بر تن کرده و با حرکات خاصی به دنبال سبزیجات می‌گردند و هماهنگ با موزیک در کوچه و خیابان‌ها حرکت می‌کنند.

2-جشن بهار یا سال نو چینی

همانطور که اشاره کردیم در کشور چین علاوه بر جشن سال نوی میلادی یکبار هم سال نوی چینی جشن گرفته می‌شود. طبق تقویم میلادی سال نو چینی حدود 21 ژانویه تا 21 فوریه (حدود بهمن ماه) برگزار می‌شود و با شروع فصل بهار سال نو چینی آغاز می‌گردد. 
چینی‌ها هر سال را به نام یکی از حیوانات نام‌گذاری کرده‌اند و برای آنها ویژگی‌های خاصی بیان می‌کنند. به طور مثال سال ها به نام اژدها، مار و میمون خوانده می‌شوند و این ناگذاری در ایران نیز کاربرد دارد. سال نوی چینی یا جشن بهار یکی از طولانی‌ترین فستیوال‌های کشور چین است.
لباس نو، رقص اژدها روشن کردن فانوس و پذیرایی از میهمانان از جمله کارهایی هستند که در جشن بهار انجام می‌شود؛ اما یکی از هیجان انگیزترین قسمت‌ها برای کودکان هدیه گرفتن است.

در این روز هدیه‌هایی به نام لاکی مانی “lucky money” در بسته بندی های قرمز رنگ به کودکان داده می‌شود.مردم در چین برای تزئین خانه‌های خود از شکوفه های گیلاس plum blossom استفاده می‌کنند که سمبل آمدن بهار است و همچنین ظرف‌هایی را پر از آب کرده و در خانه‌ها قرار می‌دهند. در چین آب به تنهایی نشانه‌ی روشنایی و حیات است. همچنین چینی‌ها استفاده از شکوفه‌ی گل‌ها، آب و رنگ قرمز را نمادی از خوشبختی می‌دانند.سال چینی که پیشینیه آن به حدود سه هزار سال قبل از میلاد بر می‌گردد در کشورهای دیگری نظیر اندونزی، کره، ژاپن، سنگاپور، ویتنام و مالزی نیز جشن گرفته می‌شود.

3-جشن قایق اژدها

جشن قایق اژدها یا جشن اژدها که در زبان محلی به نام " Duanwu Festival" شناخته می‌شود، یکی از هیجان انگیزترین جشن‌های ملی در چین محسوب می‌شود و به مدت پنج روز در پنج ماه مختلف برگزار می‌شود. این جشن روایت‌گر مرگ و زندگی و افسانه‌ی معروف چینی به نام " Chu Yuan" است.خوردن غذای مخصوص، پوشیدن لباس‌هایی به عنوان نمادی از اژدها و مسابقه‌ی هیجان انگیز قایق‌های دراگون از جمله مهمترین اتفاقات روز جشن در چین هستند.

البته باید بدانید که بعد از انقلاب در چین این روز را به نام "Poets' Day" می‌شناسند. چینی‌ها معتقد هستند که اولین شعر در تاریخ چین در این روز سراییده شده است. استفاده از قایق‌ها با نقاشی‌هایی از اژدها نشانی از آوردن زندگی جدید است. جشن قایق اژدها در 7 ژوئن برگزار می‌شود.

4-جشن پاییزه در چین

اگر تصمیم دارید با تور چین سفر کنید یکی از بهترین زمان ها هنگامی‌ست که جشن نیمه پاییز برگزار می‌شود. تاریخ این جشن 15 تا 17 سپتامبر (اوایل مهرماه) است. یکی از بهترین زمان‌هایی که می‌توانید به چین سفر کنید، پاییز است که درختان با برگ‌های رنگارنگشان زیبایی منحصر به فردی را ایجاد می‌کنند.

نام دیگر جشن پاییزه در کشور چین جشن ماه یا "moon festival" است. در این روز علاوه بر جشن و شادی، کیک شیرینی خوشمزه‌ای به نام "کیک ماه" نیز پخته می‌شود. در چین باستان ماه را مقدس می‌دانستند و حرکت آن را باعث رشد گیاهان و تغییر فصل به شمار می‌آوردند.

5-جشن فانوس در چین

جشن فانوس یا لنترن " Lantern Festival" که بین تاریخ پنج فوریه تا 7 مارس برگزار می شود یکی از معروف‌ترین جشن های چینی است. این جشن در آخرین روز فستیوال بهاری یا همان جشن سال نوی چینی برگزار می‌گردد. جشنی با سابقه‌ی بیش از دو هزار سال که قدمتش به زمان سلسله هان برمی‌گردد.

در این زمان بزرگان معابد بودا به صورت همزمان یک روز را به مناسبت بزرگداشت بودا انتخاب می‌کنند و فانوس‌هایی برای یابود او روشن می‌نمایند. در این روز بر فانوس‌ها نوشته‌ها و جملات توسط مردم نوشته می‌شود و فانوس‌ها را در  هنگام شب به آسمان می‌فرستند.

نظر بدهید