جشن ها و فستیوال مالزی

مالزی کشوری با جاذبه های متنوع طبیعی و سواحل زیبا، قدیمی ترین جنگل های استوایی در جهان، با مردمانی مهمان نواز و صمیمی و فرهنگ های متنوع است. مالزی یکی از بهترین مقاصد گردشگری دنیا برای ورزش های آبی می باشد. بنابراین با هر نوع سلیقه ای که دارید با خیال راحت به مالزی سفر کنید.

لیست جشنواره های مالزی

1-  (بزرگترین حراجی در مالزی)جشنواره خرید مالزی- Malaysia Mega Sale

هرساله به مدت دو ماه مالزیا مگاسل به عنوان بزرگ ترین حراج در مالزی برگزار می‌شود. در تاریخ جشنواره خرید مالزی شما می‌توانید خرید ارزان در مالزی را تجربه کنید و از برنامه‌های مفرح و مهیج مانند کنسرت در مالزی لذت ببرید. تمامی مراکز خرید مالزی اجناس متنوع از لباس تا لوازم برقی و خوراکی را با قیمت‌های استثنایی و کیفیت بالا به شما ارائه می‌دهند و نظر شما را با هر سلیقه و بودجه‌ای جلب می‌کنند. شما با دیدن قیمت‌ها و تخفیفات باورنکردنی مطمئن خواهید شد که خرید در این زمان هزینه سفر به مالزی را برای شما جبران خواهد کرد.

2-جشن سال نوی چینی‌ها -Chinese New Year

چینی‌های مالزی هرساله تاریخ جشن سال نو چینی‌ها که با شروع هرسال قمری مصادف است را به مدت 15 روز جشن می‌گیرند. در زمان این جشن غذاهای چینی و خوراکی‌های خاص تهیه می‌شوند که نماد زندگی، انرژی و سلامتی هستند. در جشن سال نو آتش‌بازی و رقص شیر و اژدها، در خیابان‌های تزئین شده با پارچه‌ها و گل‌های قرمزرنگ و تمام ساختمان‌ها و مراکز خرید به چشم می‌خورند.

 

3- جشنواره روشنایی دیپاوالی هندوهای مالزی -Deepavali – Diwali

دی پاوالی یا فستیوال نور، جشن سال نوی هندوها است. جشن دیوالی در ماه اکتبر یا نوامبر برگزار می‌شود. درطی مراسم مردم سعی دارند با استفاده از رنگ ها نشان دهند که همواره روشنایی بر تاریکی پیروز می شود. اگر دوست دارید در این فستیوال شرکت کنید بهتر است به محله هندی ها بروید. مراسم آتش‌بازی، فروش صنایع دستی محلی و غذاهای خوشمزه مالزی را از دست ندهید.

4- جشن عید فطر یا هاری رایا پواسا -Hari Raya Puasa - Eid al-Fitr

بیشتر مردم مالزی مسلمان هستند و عید فطر مهم‌ترین مراسم مذهبی مالزی محسوب می‌شود. در روز عید فطر عموم مردم و توریست‌ها می‌توانند از کاخ‌های سلطنتی بازدید کنند. همچنین در این روز، در خانه‌های مسلمانان مالزی به روی شما باز است و مردم مالزی با غذاهای خوشمزه از شما پذیرایی می‌کنند. همچنین مرسوم است که مبلغی پول را در پاکت‌های سبزرنگ به یکدیگر عیدی می‌دهند.

5- جشنواره تایپوسام هندوهای تامیل –Thaipusam

کارناوال های مذهبی در همه ادیان به شکل های مختلف وجود دارد. تایپوسام رویدادی است که شرکت در آن شما را به یاد دسته‌های مذهبی می‌اندازد. هرساله در تاریخ 31 ژانویه جشن تایپوسام گروه‌های مذهبی هندو تامیل از معبد سری ماهاماریامان (Sri Mahamariamman) در کوالالامپور تا غارهای باتو (Batu Caves) که یکی از زیباترین جاهای دیدنی مالزی است پیاده‌روی می‌کنند، طبل می‌زنند و نمادهای مذهبی را حمل می‌کنند. شما هم می‌توانید به همراه حدود یک میلیون نفر هندو و هزاران نفر توریست در این سفر جالب 15 کیلومتری که 8 ساعت به طول می‌انجامد شرکت کنید. همچنین تایپوسام در غارهای پنانگ، پراک و ایپو نیز برگزار می‌شود.

6-روز وساک بودائی‌ها -Wesak Day

روز 10 ماه می برای پیروان بودا در مالزی بسیار مهم است. روز وساک برای بزرگداشت تولد، روشن‌فکری و دستیابی به نیروانا توسط بودا هرساله در ماه می برگزار می‌گردد. شما می‌توانید با خرید تور مالزی در اردیبهشت‌ماه در این جشن مذهبی بودائی شرکت کنید و از نزدیک شاهد مراسم نذری و آداب مذهبی بسیار جالب در معابد بودائی مالزی باشید.

7- جشن کریسمس مسیحیان-Christmas Day

در تاریخ جشن کریسمس که هرساله در روز میلاد مسیح (25 دسامبر یا پنجم دی‌ماه) برگزار می‌شود. حال و هوای کریسمس با حراج پایان سال در مالزی (Malaysia Year End Sale) که یکی از سه تاریخ حراج در مالزی است رنگ و بوی دیگری می‌گیرد. اگر می خواهید خرید ارزان و راحت در مالزی داشته باشید می‌توانید در طول ماه نوامبر تا دسامبر به این کشور سفر کنید زیرا در این زمان قیمت گوشی، تبلت، مواد خوراکی و قیمت لباس در مالزی تا بیشتر از نصف کاهش می‌یابد.

8- فستیوال فانوس مالزی -Lantern festival

حتماً نام جشن فانوس چینی‌ها به گوش¬تان خورده است. این جشن در کشورهای آسیای شرقی و جنوب شرقی برگزار می شود. اما ریشه اصلی آن به فرهنگ چین باستان بر میگردد. این فستیوال همچنین با نام‌های فستیوال کیک ماه (Moon cake Festival) و جشنواره نیمه پاییز (Mid-autumn Festival) نیز شناخته می‌شود و هرساله در تاریخ 15 ماه آگوست (25 مردادماه) در سراسر دنیا و مالزی توسط چینی‌ها برگزار می‌گردد.

 

9-جشن گاوای دایاک مالزی -Gawai Dayak

یک رقص و آواز سنتی تمام عیار که مردم محلی ساراواک یعنی دایاک¬ها در روزهای اول و دوم ماه ژوئن (12 و 13 خردادماه) هر سال برگزار می‌شود. در جشن گاوای دایاک، مردم لباس‌های محلی به تن می¬کنند و با رقص و نواختن موسیقی محلی پایان فصل برداشت برنج را جشن می‌گیرند. از جمله رسوم جشن دایاک کالزی می توان به رقص و آواز، جنگ خروس‌ها، نوشیدنی محلی تهیه شده از برنج (Tuak) و طبخ غذاهای خوشمزه اشاره کرد.

نظر بدهید