ساحل بنود از مناطق دیدنی استان بوشهر

بوشهر- طبیعت و آثار تاریخی روستای بندو و ساحل زیبای روستای بنود از مناطق دیدنی شهرستان عسلویه در جنوبی ترین نقطه است که در تعطیلات نوروز میزبان مهمانان نوروزی است.این دو روستا از توابع بخش چاه مبارک است که هر کدام از این روستاها، ویژگی‌های منحصر به فرد از لحاظ گردشگری و اماکن دیدنی دارند.شغل بسیاری از مردم این دو روستا صیادی، کشاورزی و دامداری است. ساحل زیبا، درختان و نخل‌ها، چشمه‌ها و آثار تاریخی از ویژگی‌های این دو روستا است.روستای بنود، با ۸۰۰ نفر جمعیت در شش کیلومتری چاه مبارک واقع است و تا مجاورت خلیج فارس، منطقه‌ای بسیار مستعد برای صیادی، گردشگری و انجام ورزش‌های ساحلی است.

 

ساحل «بنود» از مناطق دیدنی و بکر جنوب استان بوشهر است

روستای بنود در وحدت و برادری زبانزد همگان است و شیعه و سنی در کنار هم با آرامش و وصلت های خانوادگی زندگی می کنند.بندر بنود دارای جاذبه‌های گردشگری و تفریحی زیادی مانند ساحل زیبا و بکر است که این ساحل اخیرا میزبان ساخت فیلم محمد رسول الله(ص) بوده است و بدین ترتیب می‌توان گفت که شهرک سینمایی زیبایی وجود دارد که حتما گردشگران از آن بازدید کنند، همچنین مکانی مذهبی و تفریحی برای رفاه حال  مردم، صیادان و گردشگران در دل ساحل وجود دارد.آثار و بقاياي برجا مانده از اين فيلم در كنار صخره‌هاي زيبا و دريايي آرام مي‌تواند مقصد خوبي براي گذراندن يك روز بهاري باشد، البته از غروب زيباي اين منطقه نيز نمي‌توان به راحتي گذشت.گردنه خطرناک و پر پیچ و خم بنود نیز هموار شده است تا مسافران به راحتی به ساحل بنود دسترسی داشته باشند.

 

چهار اثر تاریخی روستای «بندو» ثبت ملی است

روستای بندو از توابع بخش چاه مبارک در شهرستان عسلویه استان بوشهر است که در جنوبی‌ترین نقطه استان بوشهر واقع شده و روستای مرزی استان بوشهر با استان هرمزگان است.این روستای ۷۰۰ نفری از شمال به روستای سهو جنوبی، از غرب به فاصله یک کیلومتر به رشته کوه‌های زاگرس جنوبی و از مشرق به روستای برکه دکاء از روستاهای استان هرمزگان و از جنوب به بخش‌های پارسیان و کوشکنار از استان هرمزگان محدود می‌شود.روستای بندو با مرکز استان در حدود ۳۰۰ کیلومتر فاصله دارد و در کنار این روستا رودخانه‌ای به نام رود شور وجود دارد.

زبان مردمان بومی این روستا عربی و اکثریت جمعیت آن از مسلمان پیرو مذهب اهل سنت هستند. مردمانی خون گرم و‌ مهمان نواز و جوانانی فعال در عرصه فرهنگی دارد و از روستاهای فعال در زمینه علوم و‌ معارف قرآنی است و در سال‌های اخیر به موازات سایر مناطق و روستاهای شهرستان عسلویه به سمت توسعه گام برداشته است.روستای بندو از حیث تاریخی دارای قدمت بسیار زیادی است که بقایای آبگیر ساسانی، آسیاب‌های آبی بندو، سد بندو و چشمه نهیر از معروف‌ترین آثار دیدنی و تاریخی این روستا است.چشمه‌های آب و برکه‌های مجاورت روستای بندو و درختان نخل این روستا فرصتی بسیار خوبی برای مسافران ایجاد می‌کند که آرامشی از زندگی ماشینی حاصل کنند.مکان های تاریخی و تفریحی دیگر این روستا سد رباط، غار جنگیه، آسیاب های آبی که کنار غار واقع هستند و برکه های آب روستای بندو می توان نام برد.

آسیاب های آبی بندو نشان از قدمت این روستا است

در شمال روستای بندو آسیاب‌های آبی بسیار قدیمی است که از ساروج و سنگ به صورت بسیار منظم ساخته شده اند. این آسیاب‌های آبی باستانی بندو به وسیله آب چشمه‌های کوه، کار آرد کردن گندم‌های اهالی را انجام می‌دادند.آب به وسیله جویبارهای بسیار مستحکمی که پیشینیان ساخته‌اند راهی می‌شد و با گذشتن از دره‌ها به آسیاب‌ها می‌رسید.چشمه و آبادی عین‌الساده نیز با وجود درخت‌های نخل، باغ لیمو و انجیر و درختان دیگر از مکان‌های دیدنی این روستا است که در شمال روستای بندو واقع است.

 

چشمه نهیر نیز یکی دیگر از زیبایی های این روستا است که حدود ۱۰۰ اصله نخل در مجاورت آن واقع است. آب از چشمه فوق، که در ارتفاع تقریبا ۱۰۰ متری است، بیرون آمده از آنجا به صورت آبشاری به ارتفاعات کم سرازیر می‌شود و نخل‌ها و باغات مردم روستا را آب می‌دهد.البته در نیمه راه برکه‌ای برای ذخیره آب و سپس تقسیم آن بنا شده است در میانه راه آبشاری که ارتفاع آن سه متر است، صدای دلنشین آب تولید می‌شود.

 

نظر بدهید