سواحل دبی

نام گردش و تفریح در امارات متحده عربی، این سرزمین نفت خیز که می آید اغلب ما را به یاد گشت و گذار در آسمان خراش های معروف و سواحل خلیج فارس می اندازد، برترین شهر تفریحی و ساحلی امارات دبی است، شهری که می توانیم به راحتی در آن تعطیلاتی راحت و پر از آرامش را تجربه کنیم.از برترین اماکن تفریحی دبی ساحل های گوناگونش می باشد، سواحلی که انواع امکانات تفریحی در آن ها فراهم شده تا گردشگران را مجذوب و محو خود کند.سواحل دبی اکثرا متعلق به هتل های ساحلی می باشند اما برخی ساحل ها هستند که ورود عموم مردم به آن ها آزاد است .

۱ ) ساحل الممزار | Mamzer

ساحل الممزر یا مامزاز از گسترده ترین سواحل دبی محسوب می شود، این ساحل به دلیل داشتن امکانات تفریحی زیاد به عنوان پارک ساحلی هم شناخته می شود، اما اگر بخواهیم دقیق تر نگاه کنیم منطقه ی پارک ساحلی ممزار شامل پنج ساحل کوچک است، این ساحل دو استخر بزرگ طبیعی هم دارد، در حقیقت ساحل دریا در این منطقه طوری برش خورده که دو محوطه شبیه دریاچه را ایجاد کرده است.این ساحل بیشتر شبیه منطقه ای ییلاقی ایست که در آن انواع امکانات رفاهی مانند دوش حمام ( برای آبکشی شن های ساحل از دست و پا ) و اجاق هایی برای پخت جوجه کباب یا کباب، صندلی، چترهای آفتاب گیر فراهم می باشد.

برخی فروشگاه ها هم برای فروش خوراکی های کوچک و سبک و بستنی هم در جای جای این ساحل دیده می شوند، در این ساحل شنا آزاد است و گردشگران به راحتی و با امنیت می توانند شنا کنند زیرا غریق نجات ها به همه ی مناطق ساحل مشرف هستند و سیستم های هشداردهنده ی قوی ای هم دارند.

نکته ی جالب در رابطه با ساحل ممزار این است که در روز های دوشنبه و چهارشنبه تنها بانوان می توانند به این سواحل بروند.

دسترسی: برای آسان تر رسیدن به ساحل الممزار بهترین راه استفاده از مترو می باشد، به این منظور باید در ایستگاه ( Al Quiadah ) که نزدیک ترین مترو به ساحل می باشد از قطار پیاده شوید.

۲ ) ساحل جمیرا | Jumeirah Beach

ساحل جمیرا از پربازدید و محبوب ترین سواحل دبی است، مکانی تمیز با شن های طلایی رنگ، درختان نخل و چمن های سبز رنگ که هر بیننده ای را محو خود می کند. جمیرا از معدود ساحل های مسکونی دبی است و به سه بخش که با نام های جمیرا ۱، جمیرا ۲، جمیرا ۳ شناخته می شوند تقسیم می گردد.علاوه بر زیبایی این ساحل جمیرا شهرتش را مدیون دو هتل عظیم برج العرب و جمیرا بیچ است که در این ناحیه بنا شده اند. دسترسی به ساحل جمیرا بسیار آسان است چون این ساحل مابین خیابانی طویل و دریا قرار گرفته است، خیابانی که محله ی المینا را به الصفوح وصل می کند.

انواع امکانات رفاهی از جمله صندلی های مناسب، مسجد، دوش و آفتاب گیر هم در جمیرا وجود دارد، مسجد جمیرا از معدود مساجد امارات متحده ی عربی ایست که افراد غیر مسلمان هم اجازه ی ورود به آن را دارند.

دسترسی: بهترین راه رسیدن به ساحل جمیرا با وسایل نقله ی عمومی، علاوه بر استفاده از تاکسی مترو می باشد، به این منظور باید در ایستگاه Business Bay ) از قطار پیاده شوید.

۳ ) ساحل روسی | Russian Beach

ساحل روسیه که در حال حاضر به ساحل گسترش یافته ی جمیرا Jumeirah Open Beach ) هم شناخته می شود، دلیل نام گذاری این ساحل آن است که در اغلب مواقع افراد روسی و آسیای شرقی در این محل رفت و آمد دارند.این ساحل امکانات زیادی ندارد تنها چند دوش و توالت در آن دیده می شود، اما به دلیل دور نبودن از جاده گردشگران می توانند به آسانی از فروشگاه های تنقلات فروشی خوراکی تهیه نمایند، اروپائیان بیشتر از این ساحل به عنوان ورزشگاه استفاده می کنند و شما می توانید در تمام طول ر.ز آن ها را ببینید که در حال دویدن و طی کردن طول ساحل هستند.

لازم به ذکر است که برخی این منطقه  ساحل روسی را جزوی از ساحل جمرا می دانند و برخی دیگر برای آن استقلال قائل هستند به همین دلیل ما بخشی جداگانه به این ساحل اختصاص دادیم، از نظر مکان دقیق هم می توان گفت ساحل روسی دبی دقیق در جهت مخالف برج العرب واقع شده است.

از تفریحات مهم در این ساحل می توان به شنا، دوچرخه سواری، اسکیت بازی و دوندگی اشاره کرد.

۴ ) ساحل کایت | Kite Beach

همانطور که از نام این ساحل کایت ( به معنای بادبادک ) مشخص است، اینجا جایی ایست که همه روزه ده ها بادبادک به هوا میروند و جلوه و منظره ی بادبادک های زیبا سبب جلب گردشگران برای تماشا یا بادبادک بازی می شود.در گذشته امکان برپایی منقل های آتش برای پخت کباب و جوجه کباب هم فراهم بود اما در حال حاضر اجازه ی این کار در ساحل کایت وجود ندارد، هیچ فروشگاهی هم برای خرید تنقلات وجود ندارد پس قبل از رفتن به این ساحل مطمئن شوید که خوراکی و آب آشامیدنی همراه دارید.

نزدیک ترین جاده به این ساحل هم جاده ی المناره است که حتی اگه قصد خرید از فروشگاه های آن را هم داشته باشید باید حسابی راه بروید محل دقیق ساحل بادبادک انتهای جنوبی ساحل جمیرا و نزدیک منطقه ی مارینا است.

دسترسی: برای رسیدن به ساحل بادبادک با استفاده از وسایل نقلیه عمومی می توانید علاوه بر تاکسی از مترو هم استفاده نمایید، اگر مترو را انتخاب کردید کافی است در ایستگاه ( Noor Bank ) از قطار پیاده شوید.

 

۵ ) ساحل برج | Burj Beach

امتداد جنوبی ساحل کایت یا بادبادک به نام ساحل برج شناخته می شود و این نام ساحل هم برگرفته شده از برج العرب است زیرا این ساحل بهترین دید را به برج العرب دارد، از امکانات خاص و خوب ساحل برج می توان مشبک و تورهای والیبال را نام برد که در جای جای این ساحل وجود دارند.البته برای بیشتر کردن امکانات رفاهی این ساحل برنامه ریزی های زیادی انجام شده است و قرار شده تعدادی کیوسک و مغازه و همچنین بلندگوهایی برای پخش موزیک در ساحل تعبیه شود تا بازدیدکنندگان در این ساحل آرامش بیشتری داشته باشند.

این ساحل بیشتر به دلیل غروب های زیبایش معروف شده و اغلب مردم می آیند تا برج العرب را در هنگام غروب تماشا کنند.

 

۶ ) ساحل قنتوت | Ghantoot Beach

ساحل قنتوت در حقیقت متعلق به هتل قنتوت می باشد، اما به دلیل این که ورود به آن برای عموم مردم آزاد است در این مطلب به آن پرداخته ایم.منطقه ای با شن های طلایی، منظره ای چشم نواز، تورهای والیبال و محل هایی مشخص برای برپایی آتش و پختن کباب، در یک کلام می توان گفت ساحل قنتوت بهترین ساحل برای گذراندن تعطیلات در کنار خانواده و دوستان است.برای رسیدن به این ساحل باید وارد جاده ی شیخ زید به سمت ابوظبی شوید و تابلوهای راهنمایی را دنبال کنید تا بتوانید ورودی قنتوت را پیدا کنید، برای ورود به این ساحل زیبا باید ۱۰۰ درهم حدودا معادل ۳۱۲ هزار تومان پرداخت نمایید که شک نکنید قنتوت آن قدر زیبا و دیدنی است که هرگز پشیمان نمی شوید.

دسترسی: برای رسیدن به این ساحل باید جاده ی ابوظبی را به سمت شیخ زاید بروید و تابلوهای راهنمایی را دنبال کنید تا به خروجی ساحل قنتوت برسید، پس از عبور از خانه های ییلاقی به یک میدان خواهید رسید که از آن جا می توانید وارد ساحل قنتوت شوید.

 

۷ ) ساحل جبل علی | Jebel Ali Beach

ساحل جبل علی از سواحلی ایست که در آن ساخت و سازهای زیادی انجام شده است، این منطقه شن هایی خاکستری رنگ اما درخشان دارد و گاه گاهی در میان شن هایش بوته ای روئیده است، در جبل علی هم به دلیل وزش باد بادبادک بازی می کنند.

در این ساحل هتل معروف و بزرگی به نام جبل علی وجود دارد که می توان در آن اقامت کرد اما بسیاری از توریستان شب را در چادر و به صورت کمپ کنار دریا می گذرانند، آن ها معتقدند که باید ساحل جبل علی را کشف کرد، با ماشین های شاسی بلند یا با دوچرخه رفت و شب را هم به دیدن ستارگان و گوش دادن به موسیقی دریا گذراند.

۸ ) ساحل جی بی آر | JBR Beach

این ساحل تا چند سال گذشته طرفدار زیادی نداشت، به دلیل آن که از امکانات رفاهی زیادی برخوردار نبود و وجود زباله های زیاد آن را از زیبایی دور کرده بود اما شهرداری دبی این ساحل را بازنگری کرد، جی بی آر تمیز شد و امکاناتی از جمله سرویس بهداشتی، دوش، صندلی در ساحل فراهم شد.

وسایل بازی و ورزشی زیادی از جمله راگبی و فیریزبی هم فراهم شده است، حتی رستوران هایی هم در این ساحل ساخته شد تا گردشگران به راحتی به نهار و شام هم دسترسی داشته باشند.در جی بی آر انواع مسابقات ورزشی از جمله اتومبیل رانی و والیبال ساحلی هم برگزار می شود، به صورت کلی می توان گفت این ساحل محیطی جوان پسند و با امکانات خوب و قابل قبولی دارد.

دسترسی: برای رسیدن به ساحل جی بی آر با وسایل نقلیه ی عمومی مترو و تراموا می باشد، هر یک از آن ها را که انتخاب کردید باید در ایستگاه ( Jumeirah Lakes Towers ) از قطار پیاده شوید.

۹ ) ساحل رویال | Royal 

رویال از برترین و پر امکانات ترین سواحل دبی است، البته با سواحل دیگر یک تفاوت اساسی دارد این که باید برای ورود به آن ۵۰۰ درهم ( حدودا ۴۲۰ هزارتومان ) پرداخت نمایید، اما پرداخت این هزینه ارزشش را دارد مطمئن باشید رویال شما را شگفت زده خواهد کرد.

استخر های تمیز شنا، کلبه و آلاچیق های زیبا و خصوصی ساحلی و یک رستوران بسیار با کیفیت رویال را از دیگر سواحل دبی متمایز کرده است، گردشگران می توانند از کلبه های ساحل استفاده کنند و روزی رمانتیک و پر از آرامش را برای خود و خانواده بسازند.

۱۰ ) ساحل چهار در چهار | ۴x۴ Beach

این ساحل درست در کنار پارک ساحلی جمیرا وجود دارد، چهار در چهار شن هایی طلایی و طوسی دارد و در واقع به عنوان یکی از مشهورترین خلیج های دبی شناخته می شود.

نام چهار در چهار از روی اتومبیل های آف رود برداشته شده است، به دلیل آن که این ماشین ها در ساحل چهار در چهار بسیار رفت و آمد داشتند، این منطقه امکانات رفاهی چندانی ندارد اما مکانی خوب برای تماشای غروب خورشید است، جایی برای تنها شدن با آوای دریاها.

۱۱ ) سان ست | Sunset 

اگر خواهان گذراندن ساعاتی رمانتیک و آرام در ساحلی با شن های طلایی هستید ساحل جمیرا می تواند این رویای شما را به حقیقت تبدیل کند، غروب خورشید در ساحل زیبای سان ست ( غروب خورشید ) آن قدر دیدنی و چشم نواز است که برخی از گردشگران تنها برای چند دقیقه تماشای غروب مسافت زیادی را طی می کنند تا به اینجا برسند.

سان ست یکی از زیباترین سواحل جمیرا است که با فراهم آوردن امکانات رفاهی مانند صندلی هایی مناسب برای آفتاب گرفتن و برخی بازی های شاد مانند بادبادک بازی مکانی شاد و دوست داشتنی را در اختیار میهمانانش قرار می دهد.قایق سواری، بادبادک بازی و آفتاب گرفتن زیر نور خورشید از محبوب ترین تفریحات این ساحل شگفت انگیز محسوب می شود.

۱۲ ) مرکاتو | Mercato

ساحل مرکاتو از دیدنی ترین سواحل دبی می باشد، که به دلیل اختصاصی بودن برای آفتاب گرفتن گردشگران و مسافران هیچ امکاناتی در زمینه ی تفریحی و بازی ندارد و تنها جایی برای خلوت کردن با نور خورشید می باشد.

اما از بکرترین ساحل های دبی محسوب می شود که کمتر به آن توجه شده است و حتی با نام ساحل مخفی یا هیدن بیچ هم از آن یاد می شود.

 

نظر بدهید