فستیوال و جشن های باکو

  عید فطر ، عید قربان ، روز استقلال و جشن نوروز از مهم‌ترین فستیوال‌های باکو بشمار می روند. موسیقی آذری بخش اصلی تمام فستیوال های باکو می باشد.

فستیوال های شاد و متنوع باکو

 جشن نوروز : این مراسم همه ساله  در باکو، پایتخت آذربایجان، در محله شهر قدیمی، همراه با مراسم آیینی و حماسی با اجرای موسیقی های آذری، برگزار می شود. در این جشنواره، آذری ها با ارائه صنایع  دستی و غذاهای سنتی از میهمانان خود پذیرایی میکنند. هیچ فستیوال و جشنی در باکو بدون موسیقی سنتی آذری، آوازخوانی عاشیق‌ها و رقص فولکلور آذری با آن حرکات زیبا برگزار نمی شود.

جشن روز استقلال : 

در تاریخ ۲۹ دسامبر طبق همه پرسی عمومی ، کشور آذربایجان از جماهیر شوروی جدا شد و جمهوری دموکراتیک آذربایجان شکل گرفت.از تاریخ ۱۸ اکتبر سال ۱۹۹۱ آذربایجان کشور مستقلی است و مردم این روز را جشن می گیرند. در این روز اهالی باکو به خیابان می‌آیند، کارناوال راه می‌اندازند و استقلال کشورشان را جشن می‌گیرند.

 

اعیاد اسلامی : 

هرساله مردم مسلمان آذربایجان عید فطر و عید قربان را جشن می گیرند. اهالی باکو روز عید قربان یا قربان بایرام بز یا گوسفند قربانی می‌کنند، غذاهای سنتی می‌پزند و مهمانی برپا می کنند. در ماه رمضان ،  بعد از افطار خیابان‌ها شلوغ می‌شود و همه رستوران‌ها منوی مخصوص افطار آماده می‌کنند.

 

فستیوال بین المللی جاز:

 اهالی باکو علاقه خاصی به موسیقی و به خصوص موزیک جاز دارند. فستیوال بین‌المللی جاز باکو مهم‌ترین فستیوال باکو است که همه ساله در ماه اکتبر در این شهر برگزار می‌شود و مردم باکو با این فستیوال علاقه خود به موسیقی جاز  را به همه دنیا نشان می‌دهند.این فستیوال در مرکز فرهنگی حیدر علی اف، یکی از معروف‌ترین مکان‌های دیدنی و مرکز جاز باکو  اجرا می شود.

 

 

نظر بدهید