قلعه فلک الافلاک خرم آباد

یکی از جاذبه های ثبت ملی که میتونه شمارو به سمت خرم آباد سوق دهد قلعه فلک و الافلاک می باشد تاریخ این قلعه به دوره ساسانیان می رسد و از نام‌های دیگر آن می‌توان به دژ شاپور خواست و دوازده برجی اشاره کرد.

 

این قلعه مساحتی به وسعت 5300 متر مربع دارد که وسعت محوطه باستانی قلعه حدود 1200مترمربع است ،یک حمام و چاه آب برای استفاده ساکنین قلعه در داخل آن تعبیه شده بود در ساخت قلعه از مصالحی چون خشت، آجر، سنگ و ملات استفاده شده است  ابتدا قلعه 12 برج داشت که به مرور و پس از گذر سال‌ها تنها 8 برج باقی می‌ماند قلعه فلک الافلاک در بلندای تپه‌ای با پرتگاه‌هایی ترسناک در مرکز الان شهر خرم آباد ساخته شده است .

آدرس قلعه فلک الافلاک خیابان امام خمینی خرم آباد میسر استفلک‌الافلاک از سمت شرق و جنوب‌شرقی به رودخانه خرم‌آباد، از غرب به خیابان و محله دوازده برجی و از سمت شمال به خیابان فلک‌الافلاک محدود می‌شود.تالار موزه مردم‌شناسی، عکس‌ها کوچک و بزرگ متعددی از رسوم گوناگون و نحوه زندگی مردان و زنان عشایر و روستایی در منطقه لرستان به نمایش گذاشته شده است.

مکان های تاریخی خرم آباد که در اطراف قلعه وجود دارند سنگ نوشته، مناره آجری، گرداب سنگی، آسیاب گبری و پل شاپوری هستندکه میتوانید با دیدن از این مناطق لذت سفر را دوچندان کنید.

 

نظر بدهید