معرفی هواپیماهای مسافربری ایران - شرکت هواپیمایی پاژسیر مجری تورهای اقساطی از مشهد

معرفی هواپیماهای مسافربری ایران

در کل سفر با هواپیما از دیگر انواع سفر با وسایل نقلیه ی مختلف متفاوت تر است. این که در وسیله ای بنشینید که در آسمان پرواز کند و خیلی زودتر از دیگر وسایل حمل و نقل شما را بیار آسان و راحت به مقصدتان برساند، خود بزرگ ترین و بهترین تعریف درباره ی هواپیما می باشد. در حال حاضر دیگر همه ی کشورهای جهان از ناوگان حمل و نقل هوایی بهره می برند. بعضی کشورها از بهترین و جدیدترین هواپیماها و برخی هم از مدل های متوسط تر هواپیماهای مسافربری استفاده می کنند. شرکت هواپیمایی بوئینگ یکی از شرکت هایی است که بدون توجه به محل دفتر مرکزی آن، باید آن را شرکتی کاملا چند ملیتی به حساب آورد.

در معرفی هواپیماهای مسافربری ایران هواپیماهایی را معرفی خواهیم کرد که توسط این شرکت هواپیمایی ساخته شده اند. این شرکت هواپیماسازی قدیمی و بزرگ که رقیب سر سخت شرکت هواپیماسازی ایرباس است، در سال ۲۰۱۱ به عنوان دومین سازنده ی تجهیزات دفاعی در جهان هم معرفی شد. این شرکت در زمینه ی تولیدات خود در حال حاضر، ۵ حوزه ی کاری معلوم و مشخص دارد که ساخت هواپیماهای تجاری در بین آن ها در صدر این لیست قرار گرفته است. در ادامه می خواهیم تا هواپیماهای ساخت شرکت بوئینگ را که در ایران در عضویت ناوگان هوایی قرار گرفته اند را به شما معرفی نماییم.

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ | Boeing 737

اولین هواپیمای بوئنیگی که می خواهیم در معرفی هواپیماهای مسافربری ایران به شما معرفی نماییم، بوئینگ ۷۳۷ است. به هواپیمای بوئینگ مدل ۷۳۷ بچه بوئینگ هم می گویند و ساختش از سال ۱۹۶۴ در خط تولید بوئینگ آغار شد. درباره ی این مدل هواپیما باید بگوییم که از آن جایی که بسیار محبوب می باشد، تا به الان ۵ هزار و یا بیشتر از این مدل تولید شده است. این هواپیما ظرفیت مسافربر تا ۱۴۹ نفر ظرفیت بیشتر یعنی ۱۸۹ نفر را در خود دارد. در حال حاضر نزدیک به ۲۸۵ شرکت هوایپمایی از این هواپیما استفاده می کنند.

از جمله ی خصوصیات فنی این هواپیما این است که در زیر بال های خود دارای ۲ موتور توربوفن می باشد و سرعتش هم تا ۸۹۰ کیلوکتر بر ساعت است. در حال حاضر در ایران شرکت های هواپیمایی نفت، کاسپین، آتا ایر و آسمان از این هواپیما در ناوگان هوایی خود از این هواپیمای تک راهرو استفاده می برند و هواپیمایی هایی همچون؛ سپهران در حال اخذ مجوز برای استفاده از این هواپیما هستند.البته از خانواده ی ۷۳۷ بوئینگ ها، مدل بوئینگ ۷۳۷ NG که قابلیت استفاده از موتورهای جدید را دارد و همچنین ظرفیت ترابری مسافر تا ۲۱۰ نفر را در خود دارد نیز دارد در ناوگان هواپیمایی های ایرانی نیز دیده می شود. در حال حاضر شرکت هواپیمایی ایران ایر، ۳۵ فروند از این هواپیما را در دست سفارش دارد.بوئینگ مدل دیگری هم دارد که نام آن، بوئینگ ۷۳۷ MAX است. در حال حاضر شرکت ایران ایر ۵۰ فروند از این مدل هواپیما را سفارش داده است. ویژگی این هواپیما این است که بین ۱۳۸ تا ۱۷۲ نفر ظرفیت جا به جایی مسافر دارد.

 هواپیمای بوئینگ ۷۲۷ | Boeing 727

یکی از دیگر هواپیماهای ساخت شرکت هواپیماسازی بوئینگ که در ایران پرواز می کند، هواپیمای بوئینگ ۷۲۷ است. این هواپیما در واقع جت مسافربری بسیار بزرگی است که شرکت هواپیما سازی بوئینگ ساخت آن را از سال ۱۹۶۳ میلادی آغاز نمود. این هواپیما دارای بدنه ای باریک، ۳ موتور و اندازه ای متوسط است.

ساخت این مدل از بوئینگ در سال ۱۹۸۴ میلادی و در حالی که بیش از هزار نوع از آن تولید شده بود، پایان پذیرفت. از جمله افتخاراتی که این مدل بوئینگ به صورت جهانی کسب کرد این بود که این هواپیما فرود به باند پرواز بزرگ احتیاج ندارد و مناسب فرودگاه های کوچک هم هست و به همین دلیل بیشتر برای پروازهای منطقه ای و داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. حداکثر سرعت این هواپیما ۹۶۵ کیلومتر بر ساعت است.

 هواپیمای بوئینگ ۷۵۷ | Boeing 757

از دیگر محصولات ساخت بوئینگ که در معرفی معرفی هواپیماهای مسافربری ایران باید به آن اشاره کنیم، هواپیمای بوئینگ مدل ۷۵۷ است. این هواپیما دارای پیکره ای لاغر است و از سری هواپیماهای ۲ موتوره است. طراحی این هواپیما از سال ۱۹۸۱ و ساخت آن از ۱۹۸۲ میلادی آغاز شد. این مدل بوئینگ هم در زیر بال های خود از ۲ موتور توربوفن بهره می برد.

سرعت این هواپیما ۹۱۲ کیلومتر بر ساعت است و ظرفیت مسافرری آن برابر با ۲۸۹ نفر مسافر است. ساخت این هواپیما تا سال ۲۰۰۴ میلادی ادامه داشت و پس از آن خط تولید این هواپیما منقضی شد. در حال حاضر شرکت هواپیمایی تابان با این هواپیما پروازهای مسافری برگزار می نماید.

 هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ | Boeing 747

یکی دیگر از هواپیماهایی که در معرفی هواپیماهای مسافربری ایران و از خانواده ی بوئینگ ها به شما معرفی خواهیم کرد، بوئینگ ۷۴۷ است که هم ۴ موتوره است و هم از خانواده ی جمبوجت ها می باشد. این هواپیما را باید به عنوان دومین هواپیمای بزرگ دنیا بعد ازAirbus A380 است. ظرفیت جا به جایی این هواپیما برابر است با حداکثر ۵۵۰ نفر که در نوع خود بسیار بزرگ است.

این هواپیما می تواند تا ۱۴٫۸۰۰ کیلومتر را تنها در یک نوبت پرواز بپیماید. شرکت هواپیمایی ایران ایر این هواپیما را درناوگان خود دارد. همچنین از این مدل هواپیما و در دسته ی بوئینگ ۷۴۷-۳۰۰ شرکت هواپیمایی ماهان ایر، ۲ فروند هواپیما دارد.

در معرفی معرفی هواپیماهای مسافربری ایران و در معرفی هواپیماهای بوئینگ موجود در ایران باید اضافه کنیم که هواپیماهای بوئینگ ۳۰۰-۷۴۷ و بوئینگ ۷۷۷ نیز در ناوگان هواپیمایی کشورمان نیز موجود هستند.

 

هواپیماهای ساخت شرکت هواپیماسازی ایرباس | Airbus

دومین شرکت بزرگ هواپیماسازی که می خواهیم در معرفی هواپیماهای مسافربری ایران به شما معرفی کنیم و هواپیماهایش در ایران پرواز می کنند، شرکت هواپیمایی ایرباس است. این شرکت هواپیماسازی در انحصار قاره ی اروپا است و در حال حاضر به عنوان بزرگ ترین رقیب شرکت بوئینگ و همچنین سازنده ی جت های مسافربری در جهان شناخته می شود.

برتری ها و نوآوری های مختص به ایرباس عبارت هستند از: مدرنیته کردن سیستم کنترل هواپیماها، وارد کردن تکنولوژی جدید و همچنین سیستم های مکانیزه در سیستم هدایت هواپیما، دیجیتالی کردن سیستم های خلبانی در کابین هواپیما و خیلی از موارد تکنولوژیکی در هواپیماهای ساخت خود بود. اولین هواپیمایی که ایرباس تولید کرد، تولید هواپیمای Airbus A300 بود.

هواپیمای ایرباس A310 | Airbus A310

این هواپیمای ساخت ایرباس، در واقع یک هواپیمای پهن پیکر بود که دارای بردی متوسط تا بلند است. این هواپیما کوچک است ولی با این وجود، گنجایش جا به جایی ۲۲۰ مسافر را در خود دارد. برد این هواپیما تا ۸۰۵۰ کیلومتر است و تا سال ۲۰۰۷ میلادی بیشتر تولید نشد. از این مدل هواپیما در حال حاضر در شرکت هواپیمایی ایران ایر استفاده می شود.

مدل Airbus A310-300 هم از همین خانواده است ولی بیشتر شبیه به هواپیمای بوئینگ ۷۶۷ است. به صورت کلی عملکرد این هواپیما از مدل های A300 و A310 بهتر است. ظرفیت این هواپیما تا ۱۹۳ نفر است. این هواپیما هم مورد استفاده در ناوگان هوایی شرکت ماهان ایر است.

 هواپیماهای خانواده ی ایرباس A320 | Airbus A320 family

یکی از هواپیماهای لاغر پیکر شرکت ایرباس، هواپیماهای ایرباس A320 است. ساخت این هواپیماها از سال ۱۹۸۴ آغاز شد. هواپیماهای Airbus A318، Airbus A320 و Airbus A320 neo از خانواده ی این هواپیما هستند. این هواپیما توانست تا رکورد فروش انواع مختلف هواپیما را بعد از هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ کسب نماید. این هواپیما قابلیت حمل ۱۵۰ نفر در خود را دارد. قابلیت های این هواپیما در نهایت به مصرف کمتر انرژی و سوخت در آن و در نتیجه تولید کمتر دی اکسید کربن می گردد.

جدیدترین مدل این هواپیما یعنی Airbus A320 neo از سال ۲۰۱۴ به بعد تولید شده است و در بین جدیدترین تولیدات و محصولات ایرباس قرار می گیرد. این مدل از هواپیماها نیز دارای ۲ موتور توربوفن در زیر بال های خود هستند. شرکت های هواپیمایی همچون ایران ایر، معراج، کیش ‌ایر، قشم ‌ایر، شرکت هواپیمایی آسمان و شرکت هواپیمایی آتا از این هواپیما در ناوگان هوایی خود استفاده می برند.

 هواپیمای ایرباس A350 | Airbus A350

در معرفی هواپیماهای مسافربری ایران باید هواپیمای ایرباس A350 را هم به شما معرفی نماییم. این هواپیما کاملا پهن پیکر است و ۲ موتور توربوفن در زیر دو بال خود دارد. این هواپیما به این معروف است که این توانایی را دارد که مسافران زیادی را در بعدهای مسافتی بالا جا به جا نماید. درباره ی این هواپیما جالب است بدانید که شرکت هواپیماسازی ایرباس در ساخت بدنه ی آن از پلیمر تقویت شده به همراه فیبر کربن استفاده کرده است.

این هواپیما که برای رقبت با بوئینگ ۷۷۷ و ۷۸۷ طراحی و ساخته شد، در سال ۲۰۱۳ به بازار جهانی عرضه شد. این هواپیما مجاز است تا حداکثر ۴۴۰ نفر را جا به جا نماید و کلاس های پروازی مختلفی را پشتیابنی نماید. شرکت هواپیمایی ایران ایر ۱۶ فروند از این هواپیما را سفارش داده است.

 هواپیمای A380 | Airbus A380

یکی دیگر از هواپیماهایی که می خواهیم در معرفی هواپیماهای مسافربری ایران برای شما مورد بررسی قرار دهیم، هواپیمای A380 است. این هواپیما پهن پیکر است و دارای دو طبقه ی ۴ موتوره است. در حال حاضر اگر بخواهید بدانید که بزرگ ترین هواپیمای مسافربری جهان کدام است باید بدون شک در پاسخ سوالتان به هواپیمای A380 برسید!

این هواپیما معمولا در مسافت های دور برد و برای جا به جایی مسافران با تعداد زیاد استفاده می شود. حتی در کلاس های اقتصادی این هواپیم تا ۸۳۵ نفر هم گنجایش دارد. همچنی برد پروازی این هواپیما نزدیک به ۱۵ هزار کیلومتر است.

در معرفی هواپیماهای مسافربری ایران هواپیماهایی که ساخت کارخانه ی ایرباس هستند در معرفی دیگر هواپیماهای ساخت این کارخانه باید به هواپیماهایی همچون: Airbus A300، Airbus A319، Airbus A340، Airbus A340-300 اشاره نماییم. هواپیمایی ماهان، ایران ایر، هواپیمایی معراج، کیش ایر، قشم ایر، هواپیمایی آسمان، هواپیمایی تابان، هواپیمایی آتا، هواپیمایی زاگرس و هواپیمایی اترک از هواپیماهای ایرباس استفاده می نمایند.

 هواپیماهای ساخت شرکت هواپیما سازی مک دانل داگلاس | McDonnell Douglas

این شرکت هواپیما سازی در سال ۱۹۶۷ تاسیس شد ولی در سال ۱۹۹۷ میلادی توسط بوئینگ خریداری شد و با این شرکت ادغام شد. این شرکت در حوزه ی ساخت فناوری برای هوا و فضا فعالیت می نماید.

هواپیمای MD-80 | McDonnell Douglas MD-80

اولین هواپیمایی که در معرفی هواپیماهای مسافربری ایران که ساخت مک دانل داگلاس است را معرفی می کنیم، هواپیمای MD-80 است. این هواپیما دو موتوره است و ظرفیتش ۱۷۲ مسافر است. محدوده ی پرواز این هواپیما برابر است با ۳۴۷۶ کیلومتر. شرکت هواپیمایی ایران ایرتور و هواپیمایی زاگرس از این هواپیما در ناوگان هوایی خود بهره می برند.

 هواپیمای MD-88 | McDonnell Douglas MD-88

این هواپیما از خانواده ی هواپیماهای MD-88 است. از لحاظ بدنه این هواپیما باریک پیکر است و چون آخرین مدل تولید شده توسط مک دانل است، مکاناتش تا حد زیادی بهتر شده است. این هواپیما حداکثر می تواند ۱۷۲ نفر را جا به جا نماید.

در معرفی هواپیماهای مسافربری ایران و از تولیدات کارخانه ی مک دانل داگلاس مدل های McDonnell Douglas MD-82 و McDonnell Douglas MD-83هم توسط شرکت های هواپیمایی ایران ایرتور و زاگرس پرواز می کنند.

 

دیگر هواپیماهای فعال در ناوگان هوایی و مسافربری ایران

فوکر ۱۰۰ | Fokker 100

تنها هواپیمای فوکر هلندی که در ایران در حال حاضر پرواز می کند، هواپیمای فوکر ۱۰۰ است. این هواپیما ۲ موتوره است و حداکثر ۱۲۲ نفر را جا به جا می کند. سرعت این هواپیما ۸۴۵ کیلومتر بر یاعت است. شرکت های هواپیمایی ایران‌ ایر، کیش‌ایر، قشم ‌ایر، آسمان و نفت از این هواپیما در ناوگان خود بهره می برند.

 هواپیمای BAe 146 | British Aerospace 146

این هواپیمای از سال ۱۹۸۱ میلادی به بازار آمد و دارای ۴ موتور است. ظرفیت جا به جایی این هواپیما، ۱۱۲ نفر است و بیشترین سرعتش برابر با ۸۰۱ کیلومتر بر ساعت است. این هواپیما توسط قشم ایر و هواپیمایی تابان استفاده می شود.

 هواپیمای ATR 72 | ATR 72

این هواپیما کاملا میان برد است و کاملا مناسب برای پروازهای داخلی و منطقه ای است. ظرفیت این هواپیما بین ۶۸ تا ۷۸ نفر است. شرکت هواپیمایی آسمان از این مدل هواپیما استفاده می نماید.

 

 

 

نظر بدهید