ارتش تراکوتا در چین - شرکت هواپیمایی پاژسیر مجری تورهای اقساطی از مشهد

ارتش تراکوتا در چین - شرکت هواپیمایی پاژسیر مجری تورهای اقساطی از مشهد

ارتش تراکوتا 

در سال ۱۹۷۴ باستان شناسان توانستند ارتشی را پیدا کنند که در استان Shaanxi کشور چین در نزدیکی مقبره ی امپراطور اول چین، در زیر خاک خفته بودند. چین از آن دست کشورهای شگفت انگیزی است که به طور مدام کشف های عجیب و حیرت آوری در آن می شود. با این حال پیدا شدن یک ارتش ۸ هزار نفری سفالی اندازه ی انسان مطمئنا یکی از حیرت آورترین کشف های تاریخ چین بوده است که هر کسی را خیره می کند. این ارتش ۸ هزار نفره ی سفالی کاملا به سلاح ها مجهز بودند، در کنار سمت شرقی گورستانی که در آن دفن شده بودند، بود. 

 

قطعا کشف ارتش تراکوتا یا همان ارتش سفالی چین یکی از جالب ترین کشف های تاریخ کشور چین بوده است. طبق آن چه که باستان شناسان تخمین زده اند، قدمت این سربازهای سفالی به سال ۲۲۰ تا ۲۱۰ قبل از میلاد مسیح برمی گردد و هر سربازی یک ویژگی خاص دارد و در کمال تعجب باید بگوییم که چهره ی هیچ دو سربازی شبیه به هم نیست!در واقع رازهای زیادی درباره ی تراکوتا هست اما در این ۴۰ سال، باستان شناسان موفق شده اند تا جزییات باور نکردنی زیادی را درباره ی سربازهای زمینی کشف کنند.ارتش تراکوتا در نزدیکی شهر باستانی Xianyang قرار دارد و در نقشه های امروزی کشور چین، این منطقه متعلق به کوه های لیشان در منطقه ی لینتونگ و تقریبا در فاصله ی ۶۶۰ مایلی از جنوب غرب پکن است.دانشمندان بر این باورند که کل این گورستان زیر زمینی در واقع انعکاسی از داخل و خارج کاخ امپراطوری آن دوران بوده است. در واقع در سال ۱۹۷۴ کشاورزان محلی منطقه در حال حفاری بودند که ناگهان یک سر سفالی به بیرون افتاد.این کشاورزان که از اهمیت آن چه که پیدا کرده بودند بی خبر بودند، سر پیدا شده را برداشتند و با خود به خانه بردند. چندین ماه بعد دانشمندان از این کشف با خبر شدند و به محل آن رفتند تا منبع این اشیای سفالی را پیدا کنند.

 

کشف ارتش تراکوتا

از همان حفاری های اولیه در سال ۱۹۷۴، باستان شناسان توانستند ۳ چاله با بیش از ۸ هزار سرباز سفالی پیدا کنند. باستان شناسان همچنین موفق شدند تا ۴۰ هزار سلاح واقعی مختلف هم کشف کنند. این چاله ها بین ۱۵ تا ۲۰ فوت در زیر زمین هستند و اندازه ی آن ها با هم متفاوت است. هر راهرو با راهروی دیگر از طریق دیواره هایی جدا شده است و در زیر پاهای این سربازان هزاران قطعه ی سفالی وجود دارد که سربازان روی آن ایستاده اند.جالب است بدانید که صورت همه ی این سربازان رو به شرق است، دقیقا سمتی که قلمرو دشمن بوده است، هر سرباز هم سلاحی در دست دارد.

متاسفانه بسیاری از سلاح ها و اجزای بدن این سربازان مخصوصا سرهای آن ها به غارت رفته است. این غارت ها تنها چند سال بعد از مرگ قین شی اتفاق افتاد. غارتگرها بسیاری از این سربازان را از بین بردند و سلاح ها آنها را به یغما بردند و بعد آن جا را به آتش کشیدند که این آتش سوزی باعث شد تا سقف آن جا روی مجسمه ها فرو بریزد و تعدادی از آن ها را از بین ببرد.هنوز هم اگر به چاله های شماره ی ۱ و ۲ نگاه کنید می توانید اثرات آتش سوزی را ببینید. روی بدن بعضی از این سربازهای سفالی می توان نقاط قرمز رنگ را دید و اثرات واضحی از قسمت هایی از سقف دیده می شود که روی سربازها افتاده است. باستان شناسان توانسته اند مقدار زیادی خاک رس قرمز و زغال سنگ را با حفره هایی روی تنه ی ارتش تراکوتا پیدا کنند.

 مرمت سربازان ارتش تراکوتا

وقتی که باستان شناسان این سربازان را پیدا کردند بسیاری از آن ها خراب شده بودند و تقریبا حتی یکی از آن ها وجود نداشت که کاملا سالم باشد. بیشتر آن ها کاملا شکسته بودند و قسمت هایی از بدن آن ها به خصوص سر آنها وجود نداشت و علاوه بر این درخشندگی شان را از دست داده بودند. تا به امروز باستان شناسان چینی موفق شده اند تا بسیاری از این قسمت های شکسته را ترمیم کنند که تعداد این سربازهای مرمت شده ۲ هزار تا می شود و آن ها حالا در موزه ارتش تراکوتا درست در همان جایی که آن ها ۲۲۰۰ سال پیش قرار داده شده بودند، قرار داده شده اند.

کین شی، خالق ارتش تراکوتا

کین شی در واقع اولین پادشاه چینی ها بود که توانست به عنوان یک امپراتور تمامی ارتش چین را مرتب کرده و انسجام ببخشد. عمده ی شهرت کین شی به خاطر قدرت او در وضع قوانین و همچنین اجرای آن ها به وجود آمده بود. قانون گرایی او زبانزد هر کس حتی دشمنانش بود. ازدیگر کارهایی که کین شی در طول فرامانرواییش انجام داد این بود که مردم را از مکتب کنفوسیوس کاملا منع کرد و هر کتابی که مربوط به او بود را سوزاند. محققان و تاریخ شناسان بالاتفاق می گویند که چین از زمانی شروع به پیشرفت کرد که کین شی آن را به یک پارچگی و استحکام رساند. حتی جالب است بدانید که نام فعلی سرزمین چین از این امپراتور الهام گرفته شده است.

امپراتور کین شی زمانی که با نوشیدن شربتی برای جاودانه شدن مسموم شد و از دنیا رفت، در مقبره ی او سربازان تراکوتا را به همراه او گذاشتند تا این سربازها به اعتقاد و باور چینی ها در دنیایی که پس از مرگ در انتظار کین شی بود از محافظت کنند. مقبره ای که حاوی پیکر کین شی و سربازان تراکوتا بود، برای ساختش نزدیک به ۳۷ سال زمان صرف شد و بر اساس کتب تاریخی کارگرانی که در ساخت این مقبره شرکت داشتند همگی زنده به گور شدند تا کسی از محل دفن کین شی با خبر نشود. در این جا باید این نکته را بگوییم که زمانی که سربازان تراکوتا پیدا شدند، محققان بر اساس کتب مختلف دست به کاووش برای پیدا کردن مقبره ی کین شی بزرگ نیز زدند ولی در آخر آن را پیدا نکردند. می گویند که در مقبره ی کین شی سقفی از آسمان با طلا و جواهر درست کرده اند و پر است از طلا و جواهرات گم شده.

 

 

نظر بدهید