باغ های شیراز - شرکت هواپیمایی پاژسیر مجری تورهای اقساطی از مشهد

باغ های شیراز - شرکت هواپیمایی پاژسیر مجری تورهای اقساطی از مشهد

 باغ ارم شیراز

یکی از زیباترین و مشهورین باغ های شیراز، باغ ارم است که هرگردشگری، بی شک از آن بازدید می کند.این باغ مصفا از دوره سلجوقیان و در تمام دوره آل اینجو و آل مظفر برپا بوده است. سروهای بلند قامت، گل های متنوع و زیبا و درخت مشهور سروناز باغ ارم شهرتی جهانی دارد و دل از هر بازدید کننده ای می رباید. باغ ارم را اتابک قراچه حاکم فارس در زمان سنجر پسر ملکشاه سلجوقی احداث کرد.


عمارتی سه طبقه در وسط هسته مرکزی باغ وجود دارد که جالبترین بخش باغ ارم می باشد و در زمان ناصرالدین شاه قاجار بر روی عمارت قبلی ساخته شد. در طبقه ی دوم بنا ایوانی بزرگ با دو ستون بلند و در دوطرف این ایوان دو ایوان کوچکتر دیده می شود. تابلویی از تصاویر شاهنامه فروسی و نبرد شاهان قاجار در پیشانی بنا نقش شده و جلوه ای جالب و تماشایی به عمارت بخشیده است.

 باغ جهان نما شیراز

باغ جهان نما، باغی است باصفا و زیبا از دوره ی  آل مظفر و آل اینجو (قرن هشتم هجری قمری) در نزدیکی آرامگاه حافظ. این باغ را کهن ترین باغ شیراز می دانند و   همانند باغ دلگشا و باغ ارم پیش از حمله تیمور گورکانی و نیز در دوره صفویه بسیار آباد و مورد توجه بوده؛ درون این باغ نیز عمارتی هشت ضلعی با نمای آجری وجود دارد. این کوشک توسط کریم خان زند در سال ۱۱۸۵ هجری قمری ساخته شد و تا امروز سالم باقی مانده است. باغ دلگشا شیراز

یکی از باغ های دیدنی و تاریخی شیراز، باغ دلگشاست که درختان مرکبات و فواره های زیبایش باعث شهرت آن شده است.
باغ دلگشا، باغی با مساحت حدود ۶ هکتار است که در واقع ترکیبی از باغ ارم و جهانما می باشد. باغ در زمینی مستطیل شکل به ابعاد۱۶۰×۳۶۰ متر و مسطح با شیب خیلی کم بنا شده و دارای یک محور طولی حرکتی اصلی در میانه ی باغ است که با ورودی و خیابان های عریض اطرفش و درختان بلند و آب نماها و کوشکی در میان باغ، فضای باغ دلگشا را می سازند. محور اصلی باغ به وسیله یک محور فرعی عمود بر آن به چهار قسمت مستطیل شکل تقسیم می شود و کوشک یا کلاه فرنگی در مرکز این تقاطع ساخته شده است.


ورودی های اصلی باغ در امتداد محور اصلی قرار دارند، اما در حال حاضر ورودی های دیگری در امتداد محور فرعی به آن اضافه شده است.
باغچه ای کوچک معروف به باغ طاووس با درختان سرو، کاج و نخل و نارنج در ضلع شمالی باغ می باشد که فاقد عمارت است.
در سراسر باغ درختان نارنج و تعدادی درخت پرتقال کاشته شده که در اواخر فروردین تا اواسط اردیبهشت با شکوفه های سفید و زیبا، باغ را مصفا و عطرآگین می کنند.


 باغ عفیف آباد شیراز

 یکی از زیباترین و قدیمی ترین باغهای شیراز، عفیف آباد یا باغ گلشن در غرب شهر شیراز است. باغی ایرانی با حدود ۱۳ هکتار وسعت، که در طول دوران، سادگی و زیبایی خود را حفظ کرده؛ دور تا دور باغ با دیواری آجری محفوظ شده است. درون این دیوار آجری، باغ آرایی و گل آرایی بسیار زیبا و دیدنی هست که نمونه ارزشمند و کاملی از گل آرایی ایرانی است. درب چوبی ورودی باغ در ضلع شمالی قرار دارد و در بدو ورود به باغ، حوضی مستطیل شکل و بزرگ و درختان اطراف آن چشم را خیره می کند. دو اتاقک با سقف چوبی در دو طرف دالان ورودی وجود دارد که اتاق نگهبانی است.


این باغ در سال ۱۳۴۰هجری شمسی توسط ارتش در مزایده خریداری شد و جزو اموال ارتش محسوب می شود. این مکان قبل از انقلاب محل تفریحگاه امرای ارتش بوده و بعد از انقلاب نیز به موزه نظامی تبدیل شده است. چهار ستون گچی ساده در سردر ورودی با الهام از ستونهای تخت جمشید کار شده و بالای درب نقش دو شیر دیده می شود. پس از گذر از درب ورودی وارد دهلیزی با سقف چوبی که بر پیشانی آن، کاشی های رنگارنگی از صحنه تاج پادشاهان ساسانی کار شده را می بینیم. سپس وارد فضای باغ عفیف آباد می شویم.

 
نارنجستان قوام شیراز

 در اواسط قرن سیزدهم هجری، قوام السلطنه، حاکم فارس بناهای مختلفی را در محله خود ساخت که به مجموعه باغ قوام شهرت یافت.
درون باغ قوام، عمارتی با تزیینات فوق العاده دارد که یکی از زیباترین و ارزشمندترین آثار باقی مانده از دوره قاجار در شیراز است. باغ و عمارت در دوره قاجاریه بخش بیرونی خانه بنا بوده و این بنا مخصوص مراجعه رعیت و مردم و محل تشکیل جلسات بزرگان قاجار بوده؛ باغ قوام امروز مملو از درخت های نارنج است که به نارنجستان قوام شهرت یافته است.


زیرزمین این عمارت به موزه آثار باستانی و اشیای اهدایی پروفسور پوپ ( مورخ آمریکایی آثار هنری ایران ) اختصاص داده شده است. این ملک امروز در تملک دانشگاه شیراز می باشد.


باغ جنت شیراز

باغی در جنوب شهر شیراز ، اول جاده بوشهر از دوره قاجار باقی مانده که دارای سروهای بلند قامت، آبنماهای سراسری،چمنکاری و گلکاری زیبایی است. در گذشته، بنایی زیبا متعلق به مشیرالملک در این باغ وجود داشته که امروز اثری از آن نیست.
بخشی از این باغ امروز محلی است برای اسکان مسافران نوروزی و همچنین فضایی برای دوچرخه سواران و تمرین های مربوط به این رشته ورزشی است.باغ عمارت هفت تنان شیراز

 یکی از جاذبه های قدیمی شهر شیراز، باغ هفت تنان است که کریم خان زند در آن عمارتی را برپا کرد. در این باغ هفت عارف به خاک سپرده شده اند که به همین خاطر به این مکان هفت تنان می گویند.
مردم شیراز به باغ هفت تنان ارادت خاصی دارند و در گذشته برای طلب باران و برآورده شدن آرزوهایشان به این باغ می رفتند.
باغ هفت تنان، در سال ۱۳۱۰ به ثبت ملی رسید.باغ هنر شیراز

باغی به وسعت یک هکتار، شهرداری شیراز به هدف توسعه فرهنگ و هنر و استقبال شهروندان شیرازی به خصوص جوانان برپا شد. در این باغ آثاری از هنرمندان شیرازی در غرفه های مختلف به نمایش گذاشته شده است.

باغ پرندگان شیراز

در شیراز باغی وجود دارد که برای علاقه مندان به دنیای جذاب پرندگان و کودکان و نوجوانان بسیار جالب و دوست داشتنی است. باغ پرندگان در بلوار دکتر حسابی دارای ۲ هزار پرنده با ۳۰۰ گونه مختلف از ۴۲ کشورآفریقایی، اروپایی و آسیایی است.


باغ مینو شیراز

مرحوم ابوالقاسم مهندسي، معمار معروف شیرازی در دوره پهلوی باغی منحصر به فرد با یک عمارت به سبکی متفاوت و متاثر از معماری اروپایی را بنا کرد. با این وجود تمام عناصر معماری ایرانی در آن دیده می شود. بنیاد شهید این باغ را پس از انقلاب مصادره شد و مدرسه ای در آن ساختند؛ اما پس از بررسی دوباره باغ را به مالک آن  (مرحوم محمد نمازي ) پس دادند. مرحوم نمازی نیز سعی کرد باغ و عمارت آن را مرمت کند؛ ولی تصمیم به فروش آن گرفت. باغ مینو در سال ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.


 باغ و عمارت شاپوری

عبدالصاحب شاپوری یکی از تاجران بزرگ شیرازی در سال های ۱۳۱۰ تا ۱۳۱۵ باغی داشت  که توسط یکی از معماران برجسته شیراز، ابوالقاسم مهندسی ساخته شده بود. خانواده شاپوری تا دهه هفتاد در این باغ زندگی می کردند، اما پس از آن متروکه شد و سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۷۰ باغ را خریداری و به ثبت رساند. عمارت این باغ به سبک معماری قاجاری بنا شده و دارای خصوصیت منحصر به فردی می باشد.باغ سالاریان شیراز

حبیب‌الله‌خان، فرزند رضاخان قوام‌الملک معروف به "سالارالسلطان" باغی را در جنوب شرقی شیراز بنا کرد که بخش هایی از آن تخریب شده ودر حال حاضر در حال مرمت و بازسازی است.
در میانه باغ عمارتی چهار فصل دو طبقه وجود دارد که در دوره قاجار به باغ اضافه شد و نمونه ی خوبی از  معماری قاجار است. باغ منشی باشی شیراز

این باغ نیز از باغ  و عمارت آن از بناهای زیبای شیراز دوره قاجاریه بوده که در سال ۱۳۵۴ به ثبت ملی رسید. در حال حاضر شرکت مخابرات ایران آن را خریداری و از آن به عنوان ميهمان سرا و پاركينگ اختصاصی استفاده می شود.


نظر بدهید