بهترین مناطق شمال ایران برای مسافرت - شرکت هواپیمایی پاژسیر مجری تورهای اقساطی از مشهد

بهترین مناطق شمال ایران برای مسافرت - شرکت هواپیمایی پاژسیر مجری تورهای اقساطی از مشهد

هزار جریب
هزار جریب از نوار شمالی ایرانی است که نه همانند دامنه های البرز بسیار پر باران هستند و نه همانند کویر مرکزی ایران خشک و بی آب و علف اند. حال ببینید که هزار جریب ترکیبی از تعادل این دو آب و هواست، پس آب و هوایی بسیار دلنشین باید داشته باشد. هنگامی که از کمربندی شهرستان نکا به سمت بهشهر حرکت می کنید، به  تابلویی بسیار بزرگ می رسید که در سمت راست جاده قرار دارد و تقاطع ورودی به بخش هزارجریب را نشان می‌دهد. اوایل راه، سد گلورد در سمت چپ مسیر قرار گرفته است و با گذشتن از آن به چلمردی می رسید.

در این مکان، منطقه‌ای قرار گرفته است که بسیار زیبا است. هنگامی که به سمت استخر پشت می روید، هوای شرجی ارتفاعات، به هوایی مطبوع و خنک تبدیل می‌شود. حتما به سمت مسیر های فرعی دیگری به نام منطقه بندبن و لایی بروید و آز آن ها دیدن کنید.
ماسوله
ماسوله یکی از معروف‌ترین شهرهای استان گیلان است. ماسوله در جنوب استان و در فاصله ۶۰ کیلومتری شهر رشت و در۳۶ کیلومتری شهر فومن و ۲۰ کیلومتری شهر ماکوان در جنگل‌های سردار جنگل فومن قرار گرفته است.

این شهر به دلیل معماری متفاوت و خانه هایی که بر روی هم ساخته شده است، معروف شده است. ماسوله در دوران زندیه ساخته‌شده است.
جنگل‌های دالخانی
در نزدیکی رامسر، از دوراهی جواهرده که جلوتر بروید، می‌رسید به جنگل‌های دالخانی. جنگلی ساکت که بسیار سبز و زیبا. کمی بالاتر ازاین جنگل به جنت رودبار می رسید. این منطقه به غیر از رودبار قصران و غیر از رودبار منجیل، یک رودبار دیگر است که  به سرزمین پلهم نیز معروف است. پلهم نام یک نوع گیاه است که در کنار جاده‌ها می‌روید؛ گیاهی که با این که بوی بدی دارد، اما دوای درد گزنه است. جاده‌ای که به سمت روستا می‌رود، به سمت دره ای می روذ که سمت راستش می‌ شود تنکابن و سمت چپش می‌شود رامسر.
بِرِنت
برنت، روستایی است در دل دهستان خانقاه پی از  سوادکوه که، تمدنی طولانی در جنوبی‌ترین نقطه شهرستان سوادکوه را دارد. در شرق برنت به جنگل‌ها و مراتع و سمت غرب آن به جاده خطیر کوه و رودخانه اسبه او وصل می شود. بقایای بناهای تاریخی همچون کوشک اردشیر بابکان و حمام و عمارت علی محمد خان نشانه هایی از وجود تاریخ غنی در این دهکده ی زیبا است.  تقریبا ۵ کیلومتر بعد ازسوادکوه، در سمت راست جاده، تابلوی دهکده ی برنت را می توانید ببینید. جاده ی باریک و خوش آب و هوایی که شما را به دوراهی روستا می رساند، دهکده ی ییلاقی برنت را در ارتفاعات به شما نشان خواهد داد. بعد از آن جاده خاکی ۸ کیلومتر ی است که باید آن را بپمایید و زیاد هم خوش مسیر نیست اما گذشتن از آن ارزشش را دارد.
روستای گرسماسر
برای رفتن به ییلاق جنگلی گرسمسار، باید از جاده ی تنکابن به رامسر و سپس وارد جاده هریس شوید. حدودا ۲ ساعت رانندگی دارید تا به دالخانی برسید و پس از گذشتن از آن به گرسمسار برسید. معروف‌ترین ارتفاعاتی که در روستای گرسماسر وجود دارد، کوه سماموس است که در دامنه شرقی آن و روستای جواهر ده در ضلع شمالی غربی آن قرار گرفته اند.

از جمله دیگر دیدنی های خاص این روستا می توان به چشمه‏‌های آب معدنی امیرخانی، راد کنار، رستم‏ سر، پولاد، چهار پیچ و گرسماسر و نیز به تفرجگاه زیبای لپاسر اشاره کرد.
جواهر ده
٢٧ کیلومتر بعد از رامسر در پیچ جاده ی کوهستانی به ارتفاع ۲ هزار متر از دامنه‌های البرزبه جواهر ده می رسید. جاده ای که فوق العاده مه آلود و در عین حال زیباست. این روستا تنها ۶ ماه در سال سکنه دارد. این که چرا این روستای ییلاقی و زیبای رامسر جواهر ده نام گرفته است، ۳ روایت وجود دارد.

اولین روایت این است که حاکم این روستا زنی بوده به نام جواهر و به این خاطر نام جواهر ده را به آن داده اند. عده ای دیگر می گویند که در این روستا، گنج های بسیاری پنهان شده است. بالاخره آخرین روایت از این روستا اینگونه می گوید که نام اصلی این روستا جورده است به معنای ده بالا است که در گذر زمان به جواهر ده تغییر نام داده است.
فیلبند
از تهران تا فیلبند تنها ۱۸۶‌کیلومتر راه در پیش است که از نظر زمانی حدود سه ساعت و نیم طول می کشد. اگر می خواهید از تهران به فیلبند بروید، از شمال شرق تهران وارد جاده هراز شوید. بعد از رودهن و آبعلی و گزنک و رود هرازتقریبا ۵۰کیلومتر بعد از گزنک و ۲۵کیلومتر مانده به آمل، یک خروجی در سمت راست جاده وجود دارد که به سنگچال می‌رسد.

مسیر را همینطور مستقیم ادامه دهید تا بعد از حدود ۱۸کیلومتر به روستای سنگچال برسید. سنگچال را که به صورت سر بالایی ادامه دهید به فیلبند می رسید. این روستا واقعا ارزش رفتن و دیدن شکوه خلقت خداوند را دارد. حتما به آن سفر کنید.
مسیر ته جن به سلیمان تنگه
ترکیب شالیزار ها و رودخانه ی پر آب از تجن با جنگل‌های بکر و دهکده‌های زیبا و دره‌ها و جاده‌های مرتفع مسیری است که شما را به سلیمان تنگه می رساند، فوق العائه دیدنی و فرح بخش است.  برای رفتن به این مسیر باید جاده فیروزکوه را به سمت آمل طی کنید.

نرسیده به پل سفید و نبش پمپ بنزین، جاده‌ای فرعی وجود دارد که شما را مستقیماً به مقصد اصلی‌ خواهد رساند. سلیمان تنگه برای ماهی گیری بسیار مناسب است. در این منطقه می توانید ماهی هایی همچون زرد پر،کپور، فیتوفاگ، کولی، ماهی سفید رودخانه‌ای و قزل آلای رنگین کمان صید کنید. برای رسیدن به سلیمان تنگه از ساری باید ابتدا باید به سمت دودانگه حرکت کنید. از ساری تا دودانگه، در حدود۴۰ کیلومتر راه در پیش است.
رامسر
شهر رامسر یکی از رویایی ترین شهرهای خطه ی شمال ایران است که در سمت غرب استان مازندران قرار گرفته است.

این شهر پر از جاذبه های زیبا و بی نظیری است که هر گردشگری را می تواند عاشق خودش کند. در این شهر حتما از روستای جواهرده، قلعه ی مارکوه، تله کابین رامسر،کاخ مرمر رامسر، بوستان جنگلی صفارود، منطقه ییلاقی گرسماسر، آب گرم سادات محله، جنگل دالخانی، غار یاغی لوکا و سد میجران دیدن فرمایید.
کلاردشت
کلاردشت منطقه ای است که چه در ایران و چه در خارج از کشور منطقه بسیار دیدنی و دلچسب مسافران است و به نوعی به بهشت ایران معروف است. کلاردشت در قسمت غربی استان مازندران و در دل رشته کوه البرز واقع است.

این شهر با قدمت ۴۰۰۰ ساله که اطراف آن را کوه های پوشیده از برف و جنگل های بکر و طبیعی تشکیل داده و در ۳۵ کیلومتری بخش مرکزی سواحل جنوبی دریای خزر واقع گشته و دارای جاذبه های توریستی و تفریحی بسیار زیادی است.
مسر دسترسی: برای رسیدن به این منطقه زمانی که جاده چالوس را طی کردید به شهر مرزن آباد می رسید و یک دو راهی در پیش رویتان است که باید بین دریا  و چالوس و جنگل های بی نظیر کلاردشت یکی را انتخاب کنید.
منطقه ییلاقی دشت النزه
یکی از مهمترین اهداف محور ییلاقی شاندرمن دشت النزه است. این منطقه دشتی سرسبز و پهناور است که از همه طرف با کوه های سرسبز این منطقه احاطه شده است. در این منطقه امامزاده ای به نام ابراهیم وجود دارد که در کنار آن درختی با قدمت ۲۰۰ سال وجود دارد و مردم محلی این منطقه برای برآورده شدن آرزوهایشان نخ های زیادی به آن گره بسته اند که این خود جاذبه ای گردشگری در این منطقه ییلاقی شده است. در این منطقه درختان ولیک سرخ و سیاه، گلابی وحشی، گردو، آلوچه وحشی دیده می‌شه، از دشت النزه به آبشار واشیاره راه داره که پیاده روی برای رسیدن به آن کمی زیاد است.
آدرس: گیلان، ماسال، شاندرمن
دریاچه چورت
دریاچه چورت یکی از زیباترین دریاچه‌های ایران است که دیدار از آن آرامشی خاص به همراه دارد.

دریاچه‌ای که با حضور در اطراف آن برای ساعتی هم که شده می‌توانید خودتان را از هیاهوی زندگی تکراری شهری دور کنید.
آدرس: ۱۰ کیلومتری روستای چورت، حد فاصل ساری تا کیاشر، استان مازندران
جاده ی اسالم و خلخال
یکی از توریستی ترین جاده های شمالی ایران مسیر اسلم به خلخال است. مسیری بکر برای پیاده روی در طبیعت و همچنین رانندگی در جاده این مسیر به اندازه ای لذت بخش است که باید حواستان خیلی جمع باشد تا به اندازه محو نشوید که حواستان پرت شود. بهترین فصل سفر به این منطقه از اوایل اردیبهشت تا اواسط پاییز است.


آدرس: گیلان به اردبیل
مسیر دسترسی: اگر از سمت گیلان سفر را شروع کردید، شهرستان تالش، شهر اسالم، نقطه‌ی شروع شما خواهد بود، و اگر از استان اردبیل شروع به سفر کردید، شهرستان خلخال، شهر خلخال.

 شرکت هواپیمایی پاژسیر مجری تورهای اقساطی - قسطی از مشهد

نظر بدهید