جاذبه‌های گردشگری پاریس؛ پایتخت مد جهان

جاذبه‌های گردشگری پاریس؛ پایتخت مد جهان

پاریس، شهری که در کرانه‌ی رود سن قرار گرفته، جاذبه‌های زیادی برای شگفت‌زده کردن گردشگران دارد. فضای دوست‌داشتنی شهر پر از دیدنی‌هایی است که در سراسر دنیا مشهور‌اند و وصف آنها را در رمان‌های نویسندگان بزرگ دنیا دیده‌اید؛ برج ایفل، کلیسای نوتر دام و خیابان مشهور شانزالیزه.

جذابیت پاریس را باید در چیزهای کوچک دید، در سنگ‌فرش خیابان‌ها، درختان حاشیه‌ی کوچه‌ها، کافه‌ها و شیرینی‌های لذیذشان و گالری‌های هنری فوق‌العاده. پاریس، مثل یک موزه‌ی روباز بزرگ است که هر گوشه‌ای از آن یک اثر هنری و یک جاذبه‌ی فوق‌العاده‌ی معماری، توجه‌تان را جلب می‌کند.

از بوتیک‌های مجلل گرفته تا رستوران‌های مدرن، پاریس از هر چیزی بهترینش را دارد به خصوص در زمینه‌ی مد و غذا.

پاریس، شهر فرهنگ و هنر و تاریخ است. جاذبه‌های فرهنگی، بهترین آثار معماری تاریخی، باغ‌های فرانسوی و بهترین موزه‌ها تنها گوشه‌ای از دیدنی‌های این شهر بزرگ و زیبا است. در ادامه با چند نمونه از بهترین و پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری پاریس آشنا می‌شویم.
برج ایفل
برج ایفل شاید مشهورترین جاذبه‌ی گردشگری در سراسر دنیا باشد. این سازه وقتی اولین بار رونمایی شد، به هیچ عنوان مورد توجه قرار نگرفت. این برج توسط الکساندر گوستاو ایفل و برای نمایشگاه پاریس سال ۱۸۸۹ طراحی شد که به مناسبت صد سالگی انقلاب فرانسه بود.

این برج از ۱۵ هزار قطعه‌ی فولادی تشکیل شده است که ۲/۵ میلیون میخ آنها را کنار هم نگه داشته است. این سازه‌ی مبتکرانه، امروزه به عنوان یکی از معروف‌ترین شاهکارهای معماری محسوب می‌شود و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های شهر پاریس است. برج ایفل، ۳۰۷ متر طول دارد و تا زمانی که ساختمان امپایر استیت ساخته شود، بلندترین ساختمان دنیا بود. گردشگران برای اینکه به اولین طبقه‌ی برج برسند می‌توانند از آسانسور استفاده کنند. این طبقه در ارتفاع ۵۷  متری قرار دارد و ۳۶۰ پله دارد. ۳۴۴ پله‌ی دیگر تا طبقه‌ی دوم فاصله است که در ارتفاع ۱۱۵ متری قرار دارد.
بر فراز این برج، منظره‌ی شهر پاریس، بسیار دیدنی و شگفت‌انگیز است. اگر می‌خواهید یک غذای فوق‌العاده در برج ایقل نوش جان کنید، به رستوران ژول ورن در طبقه‌ی دوم سر بزنید. این رستوران، ستاره‌‌ی میشلن دارد و پنجره‌های بزرگ آن، چشم‌انداز زیبایی از پاریس را نمایش می‌دهد.
موزه‌ی لوور
یک کاخ باشکوه که زمانی خانه‌ی پادشاه فرانسه بوده، امروز میزبان یکی از مشهورترین موزه‌های دنیا و برترین آثار هنری و تاریخی است. گردشگران از طریق حیاطی وارد موزه می‌شوند که هرم شیشه‌ای در آن قرار دارد. این هرم را Ieoh Ming Pei در سال ۱۹۱۷، طراحی کرده است. در این موزه میزبان بیش از ۳۰ هزار اثر هنری، از دوران باستان تا هنر قرون وسطایی و نقاشی‌های اروپایی از قرن پانزدهم تا نوزدهم میلادی است.

سر زدن به همه‌ی بخش‌های موزه در یک بازدید امکان‌پذیر نیست. گردشگران می‌توانند با توجه به علاقه‌ی خود یکی از گالری ها را انتخاب کنند یا در تورهای بازدید از برترین‌های موزه شرکت کنند. از مشهورترین گالری‌های این موزه می‌توان به مجسمه‌سازی کلاسیک، هنر رنسانس استرالیایی و آثار نقاشان فرانسوی قرن هفدهم اشاره کرد.
مشهورترین اثر هنری که در این موزه نگهداری می‌شود، تابلوی مونا لیزا یا لبخند ژوکوند است که لئوناردو داوینچی آن را در سال‌های ۱۵۰۳ تا ۱۵۰۵ کشیده است. دیگر شاهکار موجود در موزه، تندیس ونوس میلو است. لوح حمورابی، گاو بالدار آشوری، لوح پیروزی نارام سین، نقش برجسته‌های آشوری، ظروف گلی آشوری، بخش‌های قابل توجهی از تخت جمشید و بز بالدار طلایی (هخامنشی) از آثار ارزشمند این موزه است.
یک طرف موزه‌ی لوور با باغ‌ تویلری (Jardin des Tuileries) احاطه شده است که یکی از بزرگترین و دیدنی‌ترین پارک‌های پاریس است. «معمار منظر» مشهور فرانسوی آندره لو نوتر (André Le Nôtre) که پارک کاخ ورسای را هم طراحی کرده است، این باغ را به سبک کلاسیک فرانسوی طراحی کرده است. درختان زیبا، استخرهای تزیینی و نیمکت‌های پارک به زیبایی تمام در کنار هم قرار گرفته‌اند و فضای زیبا و آرامی ایجاد کرده‌اند. یک کافه رستوران عالی با صندلی‌هایی در فضای باز در این پارک وجود دارد.
کلیسای نوتر دام
کلیسای نوتر دام، یکی از شاهکارهای معماری گوتیک، در قلب پاریس در جزیره‌ای کوچک در رود سن قرار گرفته است. این کلیسا در نزدیکی محله‌ی لاتین قرار دارد. جزیره‌ی ایل دو لا سیته (Ile de la Cité) که در رود سن قرار دارد، مرکز تاریخی و جغرافیایی پاریس است.
در این منطقه‌ی دیدنی پاریس، از قرن ششم تا چهاردهم، پادشاهان فرانسه اقامت داشتند. کلیسای جامع نوتر دام، در سال ۱۱۶۳ توسط لویی نهم یا سن لویی، پایه‌گذاری شد. ساخت این کلیسا بیش از ۱۵۰ سال طول کشید. کلیسا در آغاز به سبک گوتیک اولیه ساخته می‌شد ولی بعدها قسمت‌های مختلفی به آن افزوده شد که نشان دهنده‌ی انتقال سبک به «های گوتیک» است.
گردشگران اولین بار که کلیسا را می‌بینند، محو عظمت و شکوه نمای ورودی آن می‌شوند. تندیس‌ها، دهانه‌اَژدَرها و اجزای کوچک و بزرگ ورودی کلیسا، توجه هر بیننده‌ای را جلب می‌کند. در تالار پادشاهان می‌توانید ۲۱ تندیسی را ببینید که در جریان انقلاب فرانسه، آسیب دیده‌اند و سرهای خود را از دست داده‌اند. سرهای این تندیس‌ها در موزه‌ی کلونی (Cluny)، نگهداری می‌شود.

پس از تحسین کردن ورودی زیبا و شگفت‌آور کلیسا، وارد فضای اصلی و طاقدار کلیسا می‌شوید که بزرگی و شکوه آن، مثال‌زدنی است. فضایی که با شمع‌دانهای زیبا روشن و تزیین می‌شود. پنجره‌های بزرگ با شیشه‌های رنگی، بخش دیگری از جذابیت این کلیسا است.
شنبه‌ها و یکشنبه‌ها ساعت ۹ و ۱۵ دقیقه‌ی شب، یک نمایش خیره‌کننده‌ی صوتی و تصویری اجرا می‌شود که مورد توجه گردشگران قرار دارد. یک پرده‌ی صد مترمربعی برای این نمایش در نظر گرفته شده است و ورودی آن رایگان است.
خیابان شانزلیزه (Champs-Élysées)
یکی از نمادین‌ترین خیابان‌های پاریس شانزالیزه است که تا سال ۱۶۱۶ دشتی بود که در آن بازارهایی قرار داشت. در آن تاریخ ملکه ماری مدیچی تصمیم گرفت محور باغ‌های باغ تویلری را با خیابانی درختکاری‌شده گسترش دهد. این خیابان به دو بخش تقسیم می‌شود؛ بخش پایینی آن با کاخ کونکورد به همراه یک پارک بزرگ، باغ شانزلیزه و موزه‌ی هنرهای زیبای پتی پله (Petit Palais) احاطه شده است. بخش بالایی خیابان تا طاق پیروزی ادامه می‌یابد و در اطراف آن فروشگاه‌های لوکس، هتل، رستوران، کافه، سینما و تئاتر قرار گرفته است. این خیابان پررفت‌وآمد، مورد توجه گردشگران است و بسیاری از اهالی شهر برای دور هم جمع شدن این خیابان را انتخاب می‌کنند.
شهرت این خیابان به خاطر بناهای عالی و فروشگاه‌ها و بوتیک‌های فوق‌العاده است. به عنوان مثال، مزون لادوره (Maison Ladurée) یک قنادی قدیمی است که به خاطر چایخانه‌ی قرن هجدهمی و باشکوهش شهرت دارد. این قنادی، شیرینی‌های فوق‌العاده‌ای دارد و ماکارون‌های آن بسیار مشهور است.

بوتیک‌های بهترین برندهای دنیا در این خیابان واقع شده است مثلا کارتیه، لویی ویتون و Tiffany & Co. اگر می‌خواهید یک شام عالی در رستوران‌های لوکس نوش جان کنید، در این خیابان دو رستوران بسیار مشهور وجود دارد که دو ستاره‌ی میشلن دارند یکی رستوران لو فوکه (Le Fouquet) و دیگری رستوران L'Atelier de Joël Robuchon.
با وجود اینکه این خیابان، یک خیابان لوکس و گران‌قیمت است، در آن فروشگاه‌ها و رستوران‌هایی برای گردشگران و دانشجویانی که محدودیت بودجه دارند، وجود دارد. مثلا نمایندگی H&M، استارباکس و مک دونالد.
موزه‌ی اورسی (Musee d'Orsay)
این موزه‌ی مشهور، مجموعه‌ای از هنر امپرسیونیست و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری پاریس است. بنای موزه، یک ایستگاه قطار بسیار بزرگ بوده است. در این موزه، بهترین آثار سبک امپرسیونیسم به نمایش درآمده است؛ از هنرمندانی مثل دگا و مونه تا هنرمندان پست امپرسیونیست مثل ون گوگ. از مشهورترین آثار موجود در این موزه می‌توان موارد زیر را نام برد:
ناهار در چمنزار اثر ادوار مونه، زایش ونوس اثر ویلیام-آدولف بوگرو، رقص در مولن دلا گالت اثر پیر آگوست رنوار، شب پرستاره اثر ونسان ونگوگ، ورق‌بازان اثر پل سزان و سیب‌ها و پرتقال‌ها اثر پل سزان.

اگر از علاقه‌مندان به هنر و نقاشی هستید در این موزه به خوبی با سیر تحول سبک امپرسیونیسم آشنا می‌شوید. علاوه براین، موزه اورسی، نمایشگاه‌هایی از آثار و اشیای تزیینی و عکس هم دارد. یک رستوران و دو کافه در این مجموعه‌ی فرهنگی و هنری وجود دارد که بدون شک ارزش سر زدن دارند.
خانه‌ی اپرای کاخ گارنیه (Palais Garnier) و کتابخانه و موزه‌ی اپرا
خانه‌ی اپرای کاخ گارنیه، یک تئاتر به سبک نئوباروک است که برای برگزاری اپرا، باله و تئاتر طراحی شده است. این ساختمان توسط شارل گارنیه بین سال‌های ۱۸۶۲ تا ۱۸۷۵ ساخته شده است. نمای ساختمان، ستون‌های کلاسیک وهشت مجسمه دارد که هر کدام تمثیلی از شعر، موسیقی، چکامه، داستان‌سرایی، آواز، درام و رقص است. مساحت کاخ گارنیه ۱۱ هزار مترمربع است و برای ۲۲۰۰ نفر جا دارد. بیشتر فضای بنا به تالار اختصاص یافته که دارای ورودی مرمرین زیبا با پلکان است. تالار با رنگ‌های قرمز و طلایی و با نقاشی‌های دیواری و سقفی زیبایی تزیین شده است.
برای اینکه در مورد تاریخچه‌ی اپرا در پاریس بیشتر بدانید می‌توانید به موزه و کتابخانه‌ی اپرا سر بزنید که درون ساختمان قرار گرفته است. در این کتابخانه، آرشیوی سیصد ساله نگهداری می‌شود. همچنین نمایشگاه‌هایی به هنر اپرا اختصاص داده شده است. مجموعه‌ی دائمی موزه شامل نقاشی‌هایی از لباس‌ها و صحنه‌ها، مدل‌های کوچک و نقاشی‌هایی از خود بنای خانه‌ی اپرا است. در تمام طول سال، در این موزه نمایشگاه‌های موقتی با موضوعات مختلف برپا می‌شود که مورد توجه علاقه‌مندان به باله، اپرا و تئاتر قرار دارد.
یکی از تجربیات نابی که در سفر به پاریس معمولا گردشگران از آن استقبال می‌کنند، تماشای باله یا اپرا است. علاوه بر این، این خانه‌ی اپرا دارای یک کتاب‌فروشی و یک رستوران مجلل است که در آن غذای کلاسیک فرانسوی سرو می‌شود.
میدان کونکورد (Concorde)
این میدان بین سال‌های ۱۷۵۵ تا ۱۷۷۵ توسط معمار لویی پانزدهم ساخته شده است. این میدان هشت ضلعی باشکوه، قلب تپنده‌ی پاریس قرن هجدهم است. وسعت این میدان و زیبایی آن بسیار جالب توجه است و آن را به زیباترین میدان پاریس تبدیل کرده است.
علاوه بر اینها، این میدان میزبان تعدادی از حوادث تاریخی کلیدی پاریس بوده است از جمله اعدام لویی شانزدهم.
در گذشته این میدان به نام لویی پانزدهم نامیده می‌شد. در طول انقلاب اول فرانسه و در دوره معروف به ترور دستگاه مشهور گیوتین در این میدان نصب شده بود. سر بسیاری از رجال آن دوره فرانسه نظیر آنتوان لاوازیه کاشف اکسیژن، لویی شانزدهم و ماری آنتوانت در این میدان به زیر گیوتین رفت.


 این میدان یک تقاطع شلوغ و پررفت‌و‌آمد است و ترافیک سنگینی دارد. ماشین‌ها با سرعت زیادی حرکت می‌کنند و رانندگان فرانسوی معمولا توجهی به افراد پیاده ندارند بنابراین حسابی مراقب باشید و با احتیاط از خیابان‌ها عبور کنید. برای اینکه خود را به این میدان برسانید، از موزه‌ی لوور مسیری را در پارک تویلری یا خیابان ریوولی (Rivoli) پیاده‌روی کنید. همچنین می‌توانید حاشیه‌ی رود سن را دنبال کنید. با استفاده از مترو هم می‌توانید خود را به میدان برسانید در این صورت باید در ایستگاه کونکورد پیاده شوید.

 

آژانس هواپیمایی پاژسیر مجری تور ها از مشهد 

نظر بدهید