جاذبه های برتر گردشگری شهر زیبای ترابزون ترکیه در کنار دریای سیاه - آژانس هواپیمایی پاژسیر مجری تورهای ارزان مشهد

جاذبه های برتر گردشگری شهر زیبای ترابزون ترکیه در کنار دریای سیاه - آژانس هواپیمایی پاژسیر مجری تورهای ارزان مشهد

راهنمای سفر به ترابزون
ترابزون ترکیه جاهای دیدنی زیادی دارد و علیرغم اینکه توریست های غربی، زیاد جذب ترابزون نمی شوند، اهالی خاورمیانه توجه فراوانی به آن دارند. در طول دهه 90، ترابزون به موفقیت های مالی بزرگی به عنوان یک قطب اصلی تجارت گردشگری در ترکیه دست یافت. با به پایان رسیدن سوسیالیسم در اتحاد جماهیر شوروی و اروپای شرقی، محدودیت های سفر به کشورهای دیگر هم از بین رفت. با از بین رفتن این محدودیت ها، شهروندان روسی و سایر کشورهای اروپای شرقی مشتاق شدند تا مکررا به ترکیه سفر کنند.

درآمد سالانه این سفرها برای ترکیه حدود 10 میلیارد دلار آمریکا بود. این روزها بسیاری از آژانس های مسافرتی ترکی، تور چهار روزه ای برای منطقه ترابزون ارائه می کنند که همراه شدن با این تورها بهتر از این است که تنها سفر کنید، چون تنها سفر کردن پرهزینه است.
ترابزون کجاست؟
استان ترابزون در سواحل شمال شرقی ترکیه در نزدیکی مرز گرجستان، قرار گرفته است و همسایه ترابزون، استان ریزه است که پایتخت تولید چای در ترکیه می باشد. جمعیت ترابزون با قسمت های شهری اش در مجموع 770 هزار نفر است و بعضی از مردم اهالی ترابزون جزء قوم Laz هستند که یکی از گروههای قومی برجسته در منطقه ترابزون است که در طول تاریخ به خاطر موقعیت استراتژیک اش در ساحل دریای سیاه، به یک بندر تجاری مهم مخصوصا در جاده معروف ابریشم تبدیل شده بود.
چرا ترابزون شهر مشهوری است؟
اکثرا به ترابزون، شهر سلطان ها می گویند چون محل تولد سلطان معروف عثمانی، سلطان سلیمان، بوده است. تیم فوتبال ترابزون هم در ترکیه تیم شناخته شده ای است و البته عده دیگری شهرت ترابزون را به فندق های آن نسبت می دهند چون شرایط آب و هوایی و خاک ترابزون برای کشت فندق بسیار مناسب است، به همین خاطر فندق های ترابزون از کیفیت بالایی برخوردارند و ترکیه سالانه هزاران تن فندق به اطراف دنیا صادر می کند.

ترابزون به خاطر نزدیکی اش به دریا، صنعت ماهیگیری پررونقی هم دارد و غذاهای محلی که در منطقه ترابزون از ماهی درست می شوند، بسیار متنوع اند و از معروف ترین این غذاها خوراکی به نام همسی است که با ماهی کولی درست می شود. یکی از چیزهایی که درباره  ترابزون، مجذوب کننده است، رقص هورون Horon است. هورون یک نوع رقص منحصر بفرد، در نواحی ساحلی دریای سیاه بویژه ترابزون است که حرکات این رقص گروهی باید فرز و سریع و با هماهنگی اجرا شود.
ترابزون چه نوع آب وهوایی دارد؟
ترابزون دارای آب و هوایی مرطوب و نیمه گرمسیری می باشد که هوای زمستان و تابستان کاملا متفاوت با هوای سواحل مدیترانه و دریای اژه است و در ماه ژوئن دمای هوا در طول روز، گرم و مطبوع است اما در شب بی نهایت سرد ست. میانگین دمای ترابزون در تابستان بین 20 تا 25 درجه سلیسیوس است، در حالیکه در زمستان اغلب برف می بارد.
چگونه به ترابزون برویم؟
استفاده از هواپیما، راحت ترین و سریع ترین راه رسیدن به ترابزون است و باند فرودگاه ترابزون در کنار دریا قرار گرفته است که در هنگام فرود، مسافران احساس می کنند، درحال فرود آمدن روی دریا هستند. نکته دیگری که درباره فرودگاه ترابزون وجود دارد، این است که ترمینال پروازهای داخلی شلوغ تر از ترمینال پروازهای بین المللی می باشد.

بسیاری از مسافرین خارجی مستقیما پرواز ترابزون را سوار نمی شوند، بلکه ابتدا در فرودگاه استانبول پیاده می شوند و بعد از استانبول سوار پروازهای ازمیر می شوند. از فرودگاه تا شهر ازمیر با اتومبیل فقط 15 دقیقه فاصله است و می توانید برای پیمودن این مسافت سوار تاکسی یا اتوبوس شوید. با اتوبوس هم می توانید از شهرهای دیگر به ترابزون بیایید که سیستم شبکه اتوبوسرانی سرتاسری سرویس های رفت و برگشت زیادی به ترابزون دارد، اما از جاهایی مثل استانبول، طی سفری شبانه و اغلب 13 ساعته با اتوبوس به ترابزون می رسید.
در ترابزون از کجا خرید کنیم؟
ترابزون سی امین شهر بزرگ ترکیه است و طبیعتا مغازه های ترابزون هرچیزی که می خواهید را دارند. مرکز خرید فوروم(Forum) ترابزون، معروف ترین مجموعه خرید در ترابزون است که شامل امکاناتی مثل سینما، مرکز سرگرمی و بازی کودکان، تعداد بی شماری از فروشگاههای برند های شناخته شده است و هر روز باز می باشند.
ملک و املاک در ترابزون
در طول دوسال گذشته، قیمت ملک در ترابزون، به خاطر خریداران و سرمایه گذاران خارجی افزایش داشته است، این سرمایه گذاران شروع به ساختن آپارتمان هایی با قیمت کم نمودند. یکی از معروف ترین محله های ترابزون، محله یومرا(Yomra) است که در حوالی مرکز شهر قرار دارد که قیمت ملک متوسط است و از مزیت های آن دسترسی آسان به مرکز شهر می باشد.
جاهای دیدنی ترابزون
در سفر به ترابزون، یک روز کامل را به کشف جاذبه های مرکز شهر یا همان سیتی سنتر، اختصاص دهید. در ترابزون، یک ایاصوفیه دیگری وجود دارد که از قرن 13 تا کنون پابرجاست.
بنای ایاصوفیه ترابزون از ایاصوفیه استانبول کوچکتر است و نقاشی های دیواری و معماری قدیمی ایاصوفیای ترابزون هم مثل ایاصوفیه استانبول، تاثیر عمیقی روی بیننده دارد. ایاصوفیه ترابزون به شکل موزه در آمده بود ولی در خواست هایی شده بود و پیگیری های صورت می گرفت تا تبدیل به مسجد شود. درخواست تبدیل شدن ایاصوفیه به مسجد پذیرفته شد اما به خاطر اینکه عده ای مخالف این کار بودند، قضیه به دادگاه کشیده شد و مخالفان پیروز شدند و در حال حاضر ایاصوفیه همان موزه باقی مانده است. عمارت کلاه فرنگی آتاتورکیک، ساختمان سه طبقه مهم است که نوزدهمین عمارت بزرگ ترکیه و مکان محبوبی برای محلی هاست که معمولا عکس های عروسی شان را آنجا می اندازند. این عمارت توسط بیانگذار آن مصطفی کمال آتاتورک وقف عام شده( به عموم مردم واگذار شده) است. سومین نقطه عطف تاریخی ترابزون مسجد و مقبره گلبهار است که مربوط به قرن شانزدهم می باشد و همچنین یک قلعه قدیمی دارد که البته چیز زیادی از آن باقی نمانده است.
از ترابزون تا اوزونگول
در اکثر کتاب های راهنمای سفر ترابزون، سفر به اوزونگل توصیه شده است که یک دریاچه بزرگ بسیار زیبا می باشد و اطراف آن از جنگل های انبوه پوشیده شده است.

اوزونگول در 100 کیلومتری ترابزون قرار دارد و با اتومبیل 90 دقیقه راه در پیش دارید. بسیاری از متصدیان برگزاری تور در ترابزون، تور یک روزه اوزونگول ارائه می کنند که البته می توانید به اوزونگول بیایید و یک شب به یادماندنی را دریکی ازهتل های چوبی قدیمی اوزونگول سپری کنید. با اقامت در هتل های اوزونگول وقت بیشتری برای گشت و گذار در اطراف این دریاچه زیبا بخصوص در فلات دمیر کاپی، دارید.

نظر بدهید