جاذبه های گردشگری اردبیل - شرکت هواپیمایی پاژسیر مجری تورهای اقساطی از مشهد

جاذبه های گردشگری اردبیل - شرکت هواپیمایی پاژسیر مجری تورهای اقساطی از مشهد

اردبیل، دیار سرسبز و جذاب شمال غرب کشور، در نیمه اول سال، یکی از باور نکردنی ترین طبیعت های ایران را داشته و به همین خاطر، میتواند در فهرست اولویت های سفر بوم گردها و طبیعت دوستان ایران قرار بگیرد. تنها در تابستان ۱۳۹۶، قریب به ۹ میلیون گردشگر ایرانی و خارجی از استان اردبیل دیدن کردند.غذاهای محلی خوشمزه اردبیلی ها و سخت کوشی آنان، زبانزد است. کلمه اردبیل را آردابیل یا آرتاویل هم می گویند. با این تلفظ ها هم آشنا باشید. این شهر به دلیل دفن سر سلسله فرقه صفویه، شیخ صفی الدین اردبیلی شهرت فراوانی دارد.
اردبیل، جایی که ما آن را با سوغات و صنایع دستی و مردمان خونگرم و طبیعت شگفت انگیزش و بزرگانی که به علم و فرهنگ و سیاست ایران تقدیم کرده می شناسیم، با وجود ظرفیت های فوق العاده گردشگری ورزشی روستاگردی گردشگری تندرستی گردشگری سلامت و همچنین گردشگری صنعت همچنان یکی از ناشناخته ترین نقاط دیدنی ایران برای توریست های داخل و خارج از کشور است.همانطور که می دانید، از سال ۲۰۱۸ میلادی، تبریز، دیار اولین های ایران، پایتخت گردشگری کشورهای جهان اسلام شده است و به همین خاطر، سفر به نقاط اطراف به خصوص اردبیل نیز در برنامه سفر گردشگران داخلی و خارجی قرار خواهد گرفت
به هر حال اگر همچون سوباتان گیلانی ها، به دنبال بهشت گمشده ایران هستید، سفر به اردبیل  را توصیه میکنیم .اردبیل، مرکز شهرستان اردبیل است. اردبیل از شهرهای باستانی و تاریخی ایران است. این شهر در نزدیکی مرز جمهوری آذربایجان قرار گرفته و از سردترین شهرهای ایران محسوب می شود. این شهر در ۲۱۹ کیلومتری تبریز و ۵۷۸ کیلومتری تهران واقع شده‌است.
جاده خلخال
خلخال، یکی از دیدنی ترین جاده های ایران، مسافران بسیاری دارد. اردبیل در فصل بهار و تابستان بسیار زیبا و جذاب است. جایی که مردم خونگرم و مهمان نواز دارد و گر چه زبان رایج در آنجا زبان ترکی است و دیدن ایرانیانی که بعضا قادر به تکلم به زبان فارسی نیستند زیاد نیست، اما آنچه ضرب المثل در ایران هست: همدلی از هم زبانی بهتر است، سبب می شود که شما احساس غریبی در دیار اردبیلی ها نکنید.


خوشمزه های اردبیل

 قطاب عسلی خلخال

 

باقلوای اردبیلی

 غذاهای سنتی اردبیل (آش دوغ)
البته در زمان اردبیل گردی، نام های خوشمزه ای چون: از غذاهای سنتی اردبیل می‌توان به یرآلما کبابی. کباب شیشلیک، آلبالو پلو، لپه خورشت، اوماج آشی، آش دوغ، سوتلی آش، یارما آشی، بزباش، پیچاق قیمه، تاس‌کباب، ترحلوا، دومه کباب، باستیرما پلو، ترشی‌قرمه، چیغیرتما، حلوای سیاه، حلوای زرد، حلوای زنجبیل، خشیل، خورش قاتق، سوغان‌سو، قرمه‌سبزی، قویماق، قیساوا، شیرین  پلو یا سوتی پلو اردبیلی هاقیقاناق، کوفته، لونگی  را در نظر داشته باشید.آش دوغ است که یکی از غذاهای سنتی پر طرفدار ایرانی ها بوده و شهرت بین المللی هم دارد.


بازار قیصریه
در بازار قیصریه اردبیل، همه نوع غذا و سوغات و صنایع دستی این دیار زیبا را میتوانید پیدا کنید.


اگر در نوروز باستانی ایرانیان، مسافر ایران شدید، بازدید از اردبیل برای شما خاطرات بسیاری به ارمغان خواهد آورد. دیاری چند هزار ساله که یکی از خوش آب و هوا ترین مناطق کشور در ماه مارچ و آوریل است. مسندها، جلوه از صنایع دستی رنگارنگ دستان هنرمند اردبیلی ها هستند که در واقع گونه های کوچک تر گلیم به شمار می روند که بر روی دار بافته می شوند و بیشتر در خلخال و نمین رواج دارند.

اهالی این دو منطقه از کودکی می آموزند که طرح های خیالی و زیبایی چون قره باغی، نقشه گلدانی، قاپاق و گانگال را با استفاده از رنگ های گیاهی بر تن مسندها نقش بزنند و بخشی از چرخه ی تولید صنایع دستی استان خویش را بر عهده بگیرند.
در سفر به اردبیل، می توانید سفر زمینی به کشور جمهوری آذربایجان داشته باشید. شرق این استان، استان سر سبز گیلان و جنوبش هم استان تاریخی و دیدنی زنجان است.

سرعین اردبیل

بیشترین حجم گردشگر در استان اردبیل، متعلق به منطقه توریستی سرعین است که با مجتمع های آب گرم که خاصیت فراوان دارد، شهرت جهانی دارد.


گردنه حیران- طبیعت حیران کننده ایران
برای سفر به اردبیل راه های زمینی و هوایی وجود دارد. اما قطاری به اردبیل نمی رود.در میان مسیرهایی که میتوان با خودرو انجام داد، مسیر جاده اسالم به خلخال یا گردنه حیران، یکی از معروف ترین مسیر ها است که بعضی ها، این مسیر را زیبا ترین جاده ایران می دانند.

 البته جاده نور به چمستان در استان مازندران نیز همچون این جاده، جذابیت های فراوان دارد. رویایی ترین جاده جنگلی ایران را در اسالم به خلخال تجربه کنید که منطقه ای زیبا از طبیعت نامحدود ایران است.

موزه مردم شناسی:
در سفر به اردبیل از موزه مردم شناسی شهر دیدن کنید تا با سبک زندگی مردمان این دیار آشنا شوید.

از بهترین اقامت گاه های این استان میتوان به هتل شورابیل، هتل لاله سرعین، هتل سبلان اردبیل، مهمانسرای جهانگردی خلخال و هتل آپارتمان پدرام سرعین اشاره کرد. هتل آپاراتمان نادری و هتل شیخ صفی اردبیل نیز انتخاب خوبی است.


بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی:

یکی از مقصدهای گردشگری معروف اردبیل را باید همین بقعه دانست. بقعه ایی در میدان عالی قاپو اردبیل که بهترین مکان برای کسانی است که عاشق مکان های تاریخی و مذهبی هستند. تنها اثر ثبت شده اردبیلی ها در میراث جهانی یونسکو که البته مقبره بسیاری از کشته شدگن جنگ چالدران نیز در آنجا حضور دارد.


این مجموعه تاریخی، جشنواره ای از کاشی کاری معرق و مقرنس، خط خطاطان بزرگ دوره صفوی، گچ بری کتیبه های زیبا، نقره کاری، منبت های ارزنده و تذهیب و طلا کاری است. جایی که عاشقان هنر و معماری ایران را به راستی عاشق و شیفته این هنر هیجان انگیز می کند. در دیدار از این محل، از تماشای قندیل خانه، غافل نشوید.
لازم به ذکر است که یک جفت قالی ایرانی معروف در آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی یافت شده است. این قالی از نظر طرح و بافت یکی از نفیس‌ترین و مشهورترین قالی‌های جهان است که در فهرست ۵۰ اثر شاهکار هنری برگزیده جهان قرار گرفته است. قالی اردبیل یک سند تاریخی با تاریخ و امضا است و در سال ۹۱۸ خورشیدی (۹۴۶ ه.ق / ۱۵۳۹ میلادی) در سیزدهمین سال پادشاهی شاه تهماسب بافته شده است. تار و پود آن ابریشمی است و گره‌های فارسی دارد و در موزه آبرت هال لندن نگهداری می شود.دریاچه شورابیل:

دومین مقصد گردشگری جذاب اردبیل، دریاچه گردی در شورابیل است. جایی در جنوب شرقی اردبیل و قدمتی بیش تر از دریاچه ارومیه دارد. شور بودن این دریاچه، باعث شده که آن را شور ابیل نام نهند.

در اطراف دریاچه امکانات تفریجی و فرهنگی و گردشگری دارد که باعث لذت بردن شما از این منطقه می شود.دریاچه نئور:

همچون دریاچه شورابیل، دریاچه نئور هم یکی از مقصدهای جذاب طبیعت گردی استان اردبیل است.

 

این دریاچه دیدنی در جنوب شرقی شهر اردبیل و بین اردبیل و خلخال قرار دارد. بهترین فصل برای این دریاچه، همانطور که اول گفتیم، بهار و تابستان است.

پیست اسکی آلوراس:

عاشقان اسکی، میتوانند از پیست اسکی آلوارس اردبیل برای اسکی کردن در ماه های سرد سال استفاده کنند. با سفر به این منطقه، به قول قدیمی ها دو تیر با یک نشان می زنید.

از طرفی همنشینی با عشایر و از طرفی دیگر، ورزش زمستانی و مهیج اسکی را انجام می دهید. مناظر فوق العاده این منطقه در تابستان و زمستان، بی نظیر است. این یست در ۱۲ کیلومتری روستای آلوارس و ۲۴ کیلومتری سرعین قرار دارد.فندقلو و پیست اسکی روی چمن:

برای عاشقان اسکی روی چمن هم، اردبیل ظرفیت گردشگری و ورزشی خوبی دارد. این منطفه با طبیعت بی نظیر و مثال زدنی، در ۱۰ کیلومتری شهرستان نمین، از مفرح ترین نقاط گردشگری کشور محسوب می شود.

پیست اسکی و طبیعت زیبا در کنار جاذبه های دیگر مثل آب گرم مشه سویی، دشت های پوشیده از نادر ترین گل جهان ( گل شبنم یخی و گل سوسن چلچراغ ) ، آبشارهای دیدنی و چشمه های گوارا، در کنار اقامت گاه های شباهه روی، فندقلو را یکی از مناطق خاطره انگیز اردبیل و ایران کرده است.

کهنه قلعه:

این قلعه در مشکین شهر و در ارتافعات شرقی رودخانه باغ نوروز واقع شده و از تاریخی ترین بناهای استان اردبیل محسوب می شود.

افراد علاقمند به طبیعت گردی در مناطق تاریخی، از این فرصت در اطراف شهر اردبیل استفاده کنند.

مجتمع آب درمانی سبلان:

این مجموعه با ترکیب امکانات مدرن و طبیعت زیبا و رعایت آخرین استانداردهای آب درمانی، یکی از بهترین مناطق آب درمانی در ایران است که در شهرستان سرعین قرار دارد.

نمای زیبای طلایی، فضای سبز زیبا، پارکینگ اختصاصی، دوش ها و وان های متعدد بهداشتی و خدمات پزشکی برای بانوان و آقایان، از جمله ظرفیت های گردشگری سلامت در این منطقه است.


آب گرم شابیل:

شیروان دره از میراث‌ با ارزش زمین‌شناسی است که رسوبات آتش‌فشان سبلان منظره‌های حیرت‌انگیزی را در آن به‌ جا گذاشته است.

آبگرم‌های زیادی در مسیر این دره وجود دارد که برخی از آن‌ها به صورت آبشار در‌ آمده‌اند و رسوبات گوگرد آن‌ها مناظر زیبایی را پدید آورده است. در این میان شابیل از معروف‌ترین این آب‌گرم‌ها است که آب آن دارای خاصیت‌ درمان پادرد و کمردرد است و برای اعصاب مفید است. این منطقه در جنوب غربی مشکین شهر و در دامنه‌ی غربی کوه سبلان قرار دارد.


 
پل معلق پیرتقی:

یکی از جذابیت های گردشگری استان اردبیل، پل معلق پیرتقی است که در شهر هشتجین خلخال قرار دارد.

عبور بر فراز دره هایی عمیق، همیشه جذاب است و تکان های وحشتناک پل یا زیپ لاین کنار آن، قطعا یکی از تجربه های به یاد ماندنی شما خواهد بود. 
دهکده سنگی ویند کلخوران:

دهکده سنگی، یکی از دیدنی های استان اردبیل است. دیدن خانه هایی بی نظیر که در دل کوه با ظرافت تمام ساخته شده اند و بعضا دارای چند اتاق هستند، می تواند برای شما خاطره ای به یاد ماندنی به جای بگذارد.

این منطقه در روستای ویند کلخوران در ۵ کیلومتری جنوب غربی سرعین واقع شده است.


 
تنگه قشلاق:

تنگه قشلاق که در شهرستان مشیکن شهر استان اردبیل قرار دارد، یازدهمین مقصد گردشگری این استان است که معرفی می کنیم.

طبیعت بکر و چشم نواز این منطقه، دلفریب است. صخره های زیبای این منطقه که مانند تندیس های سر بر افراشته اند، جذابیت بی نظیری دارند. مکان این منطقه روی نقشه به صورت تقریبی است و شما برای رسیدن به آن باید از جاده مشکین شهر  -اردبیل، نرسیده به شهرک صنعتی، به جاده فرعی پیچیده و از روستاهای آقدرق، بیجق و رودخانه قره سو بگذرید.آبشار و آبگرم سردابه:

آبشار ۲۰ متری و زیبای سردابه واقع در ۲۸ کیلومتری غرب شهرستان اردبیل، یکی دیگر از مکان های دیدنی استان است.

در نزدیکی این آبشار، یک آب گرم با خاصیت درمانی برای بیماری های یرقان و زردی وجود دارد.تالاب پته خور:

تالاب پته خور در شرق شهر اردبیل روستایی به نام پته خور است که تالابی دیدن دارد.

علاوه بر هوایی مطبوع و دلنشین، ماشای پرندگانی که برای استراحت در فصل سرما به این تالاب پناه می برند و پرواز دسته جمعی آن ها بر روی تالاب، پته خود را به یک قطب گردشگری تبدیل کرده است.


 
بازار قدیمی اردبیل:

در هر شهری، بازارهایی وجود دارد که گردشگران و اهالی آن می توانند خریدهای خود را از آنجا انجام دهند. اما معماری با شکوه و زیبای مربوط به دوران صفوی این بازار باعث شد که تا گردشگران خرید کنند و هم از دیدن آن لذت ببرند.

نورگیرهایی که روی سقف گنبدهای این بازار است، در ظهر، نظر شما را به سمت خود جلب می کند. بازار اردبیل به قدمت بازار قزوین و تبریز نیست.

 
أب گرم گیوی:

بی‌شک آب‌گرم‌ها یکی از مقاصد ثابت گردشکران در سفر به اردبیل است. اگر به دنبال آب‌گرم‌ها و خاصیت‌های درمانی بی‌شمار آن‌ها هستید، آب‌گرم گیوی را فراموش نکنید.

این آب‌گرم که در شهرستان کوثر اردبیل واقع شده، دارای خواص درمانی برای مریضی‌های پوستی و مفصلی مثل رماتیسم و درد مفصل است.این آب‌گرم در نزدیکی شهرستان زیبای خلخال است و اطراف آن مناظر طبیعی و باغ‌های زیبایی وجود دارد که این مکان را به محلی مناسب برای اقامت تبدیل کرده است. 
دریاچه سبلان:

اردبیل است و دریاچه سبلان. این دریاچه یکی از زیبایی‌های منحصربه‌فرد سبلان است و روی قله‌ی آن قرار دارد. برای صعود به این قله مرتفع ۴۸۱۱ متری، تجهیزات کوهنوردی لازم خواهید داشت.

در دامنه‌ی این کوه نیز آب‌گرم‌ها و آبشارهای زیادی وجود دارد که به زیبایی آن می‌افزاید. سه مسیر برای صعود به این قله وجود دارد: مسیر شمال شرقی که از آب‌گرم شابیل شروع می‌شود، مسیر غربی که از پای دریاچه‌ی قره گل شروع می‌شود و مسیر جنوبی که سخت‌ترین مسیر برای سعود به قله است و پیست اسکی آلوارس در آن قرار دارد.


 
در سفر به اردبیل، سوغات خوشمزه و صنایع دستی دیدنی و رنگارنگ آن را در نظر داشته باشید. عسل طبیعی سبلان، عصاره گل های سبلان، حلوای سیاه، سرشیر، کره محلی، شکلات روسته، شیرینی های محلی و تخمه آفتابگردان، سوغات خوشمزه این سرزمین است.

اگر چه سفال اردبیل به اندازه سفال لالجین همدانی ها، شهرت جهانی ندارد، اما در مغازه های صنایع دستی اردبیل، سفال هایی با طرح ها و رنگ های ایرانی میتوان مشاهده کرد که تحفه ای از دیار دیدنی اردبیل است.

 

نظر بدهید