جاذبه های گردشگری بجنورد - شرکت هواپیمایی پاژسیر مجری تورهای اقساطی از مشهد

جاذبه های گردشگری بجنورد - شرکت هواپیمایی پاژسیر مجری تورهای اقساطی از مشهد

بجنورد مرکز استان خراسان شمالی و در شمال شرق ایران است. «بُژنُرد» کلمه‌ای است که در لهجه شمال خراسان تلفظ می‌شود. این شهر با مساحت ۳۶ کیلومترمربع به‌عنوان چهل و چهارمین شهر کشور محسوب می‌شود و یکی از شهرهای بزرگ خراسان است.این شهر برای افرادی که از مسیرهای شمالی وارد استان‌های خراسان می‌شوند بیشتر با تفرجگاه بابا امان شناسایی شده است.نام این شهر، «بیژن‌گُرد» یا بیژن یورد در منابع قدیمی و فرهنگ‌های لغت آورده شده و بیژن‌گرد (بجنورد) به معنی «ساخته بیژن» و «آبادشده به دست بیژن» است.

سوغات

بجنورد شامل سوغاتی‌های فراوانی است که از میان آن‌ها می‌توان به آب‌نبات، شکرپنیر، قره‌قروت، کشک، انگور کلادار یا رزاقی، خشکبار، کشمش و آجیل، هلو و سیب و لواشک اشاره کرد.

صنایع‌دستی

اقوام گوناگون بافرهنگ‌های گوناگون در بجنورد زندگی می‌کنند که باعث شکل‌گیری فرهنگ غنی و ویژه در این شهر شده است. تلفیق این فرهنگ‌ها با هم خبر از هنری جدید از ترکیب چند هنر می‌دهد

.گلیم‌بافی، قالی و قالیچه ترکمن، پشتی ترکمن، زیورآلات، لباس محلی ترکمن، جاجیم، کلاه کرکی، چوخه، پارچه بافی سنتی، معرق، تذهیب و تشعیر و سازهای سنتی از صنایع‌دستی بجنورد هستند.

دیدنی‌های بجنورد

گردشگاه بابا امان

گردشگاه بش‌ قارداش

 عمارت مفخم

امامزاده سلطان سید عباس

حسینیه جاجرمی‌ها

کوشک باغ علی آباد

دریاچه سد شیرین دره

طبیعت باغ دره

بند خاکی عبدل‌آباد 

خانه بانک ملی 

 

نظر بدهید