جاذبه های گردشگری قزوین - شرکت هواپیمایی پاژسیر مجری تورهای اقساطی از مشهد

جاذبه های گردشگری قزوین - شرکت هواپیمایی پاژسیر مجری تورهای اقساطی از مشهد

یکی از شهرهای قدیمی کشورمان، شهر سرسبز و زیبای قزوین است. جاذبه های شهر قزوین آنقدر گسترده و متنوع اند که این شهر را گزینه بسیار مناسبی برای مسافرت در ایام تعطیلات می کنند. به دلیل فاصله نسبتا کم این شهر با کلان شهر تهران، سالانه تعداد زیادی از مردم پایتخت، قزوین را برای گشت و گذار خود انتخاب می کنند. این شهر یکی از شهرهای کوهستانی کشور محسوب می شود و زمستان هایی نسبتا سرد و تابستانی نسبتا معتدل و خنک دارد.

خیابان سپه
این خیابان، عنوان اولین خیابانی که در ایران احداث شده است را به دوش می کشد. بنابراین در راهنمای سفر به قزوین به شما پیشنهاد بازدید از این خیابان را می دهیم. این خیابان در دوره صفویه و زمانی که قزوین پایتخت این سلسله بوده، احداث شده است. شاه طهماسب دستور ساخت این خیابان را رو به روی سردر عالی قاپو و ورودی دولتخانه می دهد.

برخی از مهم ترین جاذبه های تاریخی قزوین در مجاورت این خیابان ساخته شده اند. این خیابان به عنوان اولین خیابان مدرن ایران ثبت ملی شده است.


سر در عالی قاپو
در ابتدای خیابان  سپه یکی از مهمترین آثار تاریخی شهر به نام سر در عالی قاپو جای خوش کرده است. این سر در تنها دریست که از درهای باغ سلطنتی دوره صفوی در قزوین بر جای مانده است.
کاخ چهل ستون
یکی از ارزشمند ترین آثار تاریخی مربوط به دوران صفویه در شهر قزوین، عمارت کلاه فرنگی یا همان کاخ چهل ستون است. در زمان سلطنت شاه طهماسب، این بنا و باغی بزرگی که این بنا در آن قرار داشت، مقر اصلی فرمانروایی و اداره کشور بوده است.

امروزه فقط این عمارت و سردر عالی قاپو از باغ صفوی باقی مانده اند. این عمارت با شکوه ۵۰۰ متر مربع مساحت دارد و در دو طبقه ساخته شده است.

حمام قجر
از خوبی های  سفر به قزوین نزدیکی جاذبه های تاریخی آن به یکدیگر است. حمام قجر قزوین که اکنون تبدیل به موزه مردم شناسی شده در خیابان عبید زاکانی قرار گرفته است. این حمام به دستور شاه عباس دوم صفوی و توسط امیر گونه خان یکی از سرداران او ساخته شده است.

به حمام قجر حمام شاهی نیز می گویند. یکی از خوبی های این حمام داشتن دو در مجزا برای ورود آقایان و خانم ها بوده و دارای دو قسمت مجزا برای زنانه و مردانه است. هر سه بخش حمام های قدیمی ایرانی یعنی سربینه، میاندر و گرمخانه در این حمام به زیبایی طراحی شده است.  این بنا اکنون در اختیار میراث فرهنگی و گردشگری استان قزوین قرار دارد.

کلیسای کانتور
نام دیگر کلیسای کانتور برج ناقوس است. در زمان جنگ جهانی دوم و هنگامی که کشور توسط قوای روس اشغال شده بود، دستور ساخت این کلیسا توسط روس ها صادر شد. تزئینات آجری و رنگ نمای این کلیسا، آن را از دیگر آثار تاریخی شهر کاملا متمایز کرده است. آب انبارهای قزوین
همانند دیگر شهرهای ایران، شهر قزوین نیز پر از آب انبارهای متعدد است. آب انبار سردار بزرگ یکی از بزرگ ترین آب انبارهای ایران است که برای بازدید عموم در دسترس است. از دیگر آب انبارهای قزوین که در راهنمای سفر به قزوین می تواند نام برده شود، آب انبار حاج کاظم در خیابان تبریز و آب انبار مسجد جامع قزوین هستند.

بسیاری از این آب انبارها دارای شاهکارهای معماری همچون بهترین کاشیکاری سردر، طاق ها و رسمی بندی های زیبا و بادگیر است. برای بازدید یک آب انبار باید چیزی در حدود ۵۰ پله را پایین رفته و سپس وارد محیط سرد و خنک آب انبار شوید. از راهنماهای محلی یا راهنمای همراه خود و حتی مسئول فروش بلیط بخواهید که نحوه استفاده از آب انبار را در قدیم به شما آموزش دهند چرا که می تواند بسیار موضوع جالبی برای شما و فرزندانتان باشد.


مسجد جامع قزوین
این مسجد بسیار قدیمی، در همان خیابان سپه معروف قرار گرفته است. مسجد جامع قزوین را کهن ترین مسجد جامع کشور می دانند. نام دیگر این بنا که در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است، مسجد عتیق است. این مسجد تاریخی، بر روی بقایای یک آتشکده ساسانی بنا شده است.

دستور ساخت این مسجد را هارون الرشید در سال ۱۹۲ هجری قمری صادر کرده است. در این مسجد کتیبه ها و تزئینات بسیار زیبای آجرکاری و کاشی کاری را مشاهده خواهید کرد.


حسینیه امینی ها
حسینیه امینی ها در دوران قاجار خانه ثروتمندترین فرد قزوین یعنی حاج محمدرضا امینی بوده است. حاج محمد رضا امینی بژ

 

نظر بدهید