جاذبه های گردشگری کیش

جاذبه های گردشگری کیش

جزيره کيش جزيره اي90 کيلومتري در خليج فارس که بسياري از گردشگران ايراني هرساله خود را به آن مي رسانند در روزگاران قديم نيز به عنوان يک منطقه تجاري بين چين، ايران و اروپا بوده است.
کيش جزيره‌ اي از توابع بخش کيش شهرستان بندرلنگه در استان هرمزگان و يکي از نقاط ديدني استان هرمزگان در جنوب ايران است. در گذشته اين جزيره را به نام «قيس» مي‌ خواندند. شکل اين جزيره بيضوي مانند است و در 12 کيلومتري ساحل شيبکوه واقع شده ‌است. اين جزيره يک ميليون نفر گردشگر را سالانه به خود جذب مي ‌کند. جزيره کيش از شمال به سرزمين پيوسته ايران، از شرق به تنگه هرمز، از جنوب به كشور امارات متحده عربي و از غرب به كشورهاي بحرين و عربستان منتهي مي‌شود.
ارتفاع بلندترين منقطه اين جزيره حدود 35 متر از سطح دريا مي ‌باشد. همچنين جزيره کيش فاقد رودخانه دائمي بوده و تعداد زيادي منابع آب شيرين زيرزميني دارد. نزديکترين بندر ايران به جزيره کيش، بندر چارک مي‌ باشد که با اين جزيره 18 کيلومتر فاصله دارد.
ساحلي نقره اي، آفتابي درخشان، آسماني آبي، آبهايي نيلگون، هوايي پاک و آرامشي بي نظير، جزيره کيش را به مرواريد خليج فارس تبديل کرده است.
کيش يکي از سرسبزترين جزاير خليج فارس مي باشد که در دو دهه اخير بيش از دو هزار هکتار از زمين هاي جزيره جنگل کاري شده است. بيشتر جاهاي ديدني جزيره کيش شگفت انگيز است که طبيعت درطي سالهاي طولاني آن را بوجود آورده و با دست بشر تغييراتي در آن ايجاد شده ‌است.

جاذبه گردشگري کيش


1- بوستان آهوان :

بوستان آهوان کيش يکي از جذاب ترين جاهاي ديدني کيش است، اين بوستان با زميني به مساحت 2هکتار در انتهاي خيابان فردوسي جزيره کيش واقع شده است.

در اين بوستان به غير از آهو چند گونه هاي ديگري از حيوانات مثل شير، روباه، شغال، ميمون، گوزن و انواع پرندگان نيز نگهداري مي شوند، ولي آهوها برخلاف ساير حيوانات که در قفس نگهداري مي شوند، به صورت آزادانه در اين پارک زندگي مي کنند. کودکان علاوه بر مشاهده اين حيوانات زيبا مي توانند از وسايل بازي موجود در اين پارک نيز استفاده کنند.

2- خانه بوميان
يکي از اماکن ديدني کيش خانه بوميان کيش است که به موزه تبديل شده است.

هدف از تبديل خانه بوميان کيش به موزه معرفي تاريخ، فرهنگ، آداب و رسوم، معيشت و صنايع دستي منحصر به فرد بوميان کيش بوده است، اين منزل پس از موافقت صاحب آن و گرفتن مجوز لازم از سازمان منطقه آزاد کيش در فروردين سال 1393با هدف اشتغالزايي، مشارکت بوميان در بخش گردشگري و تحقق توسعه گردشگري پايدار براي جزيره کيش، خانه بوميان به خانه مردم شناسي بوميان کيش تبديل شد. تمامي اتاق ها و فضاهاي خانه با حفظ معماري سنتي با استفاده از مصالح بومي بازسازي شد و سبک زندگي بوميان کيش در 80 سال پيش بازسازي شده است.

3- اسکله تفريحي کيش

اين اسکله در ساحل جزيره قرار گرفته است که داراي عرشه اي چوبي و زيبا است و شما را به سمت آبهاي نيلگون خليج فارس هدايت مي کند.

اين مکان يکي از بهترين مناطق مناسب براي پياده روي و گردش در جزيره کيش مي باشد. اين اسکله تفريحي توسط متخصصان ايراني ساخته شده است و طول آن به 437 متر مي رسد. اين اسکله تفريحي به مراکز تفريحي ديگر چون بولينگ مريم کيش، سينما 4بعدي و کلوپ تفريحات دريايي نزديک است و مي توانيد از اين امکانات به خوبي استفاده کنيد در اطراف اسکله تفريحي پر است از کافه، رستوران، مراکز تفريحي و… که مي توان در اينجا لحظات خوشي را بگذرانيد.

4- ساحل مرجان کيش


اغلب مسافران و گردشگران جزيره کيش وقت بسياري از خود را در کنار ساحل مرجان جزيره کيش مي گذرانند و از منظره هاي زيباي کيش و ساحل مرجاني لذت مي برند.

آلاچيق ها و محوطه سازي جذاب اين پارک ساحلي فرصت خوبي را براي بازديد کنندگان بوجود آورده و در طول اقامت خود در جزيره کيش از اين منطقه که داراي ساحلي بسيار زلال و شفاف مي باشد ديدن مي کنند. تماشاي طلوع آفتاب از اين پارک ساحلي خاطره‌اي فراموش نشدني براي شما رقم خواهد زد. در ساحل مرجان آلاچيق ها به صورت پراکنده وجود دارد و شما مي توانيد از آنها استفاده کنيد.

5- جزيره هندورابي


جزيره هندورابي يکي از جزيره هاي آرام و تقريبا خالي از سکنه همراه با ساحلي زيبا، شني و تخته سنگهاي محلي است. اين جزيره از توابع کيش مي باشد و مساحتي حدود23 کيلومترمربع دارد.

جزيره هندورابي داراي بلندترين نقطه به ارتفاع بيست و نه متر و بزرگترين قطر آن هفت و نيم کيلومتر است. در جزيره هندورابي روستايي وجود دارد به نام “هندرابي” که در نزديکي همين روستا قريه‌ هاي ديگري بنام دورات و صرات وجود دارد. اين جزيره از قرن 15ميلادي در اختيار پرتغالي ها بوده و به عنوان پايگاه نظامي و تجاري مورد استفاده قرار مي گرفته است. امروزه آثار باقي مانده از اين پايگاه نظامي پرتغالي ها وجود دارد.

6- شهر حريره کيش


شهر حريره نيز يکي از مکان هاي ديدني کيش است که مي توانيد در کيش به آنجا برويد. شهر حريره کيش مربوط به سده 5 تا 10هجري قمري است که در قسمت شمالي جزيره قرار گرفته است و جز آثار ملي ثبت شده در ايران مي باشد.

اين شهر باستاني يکي از نقاط ديدني جزيره کيش است و در وسعتى سه کيلومتر مربعي قرار دارد و نمايانگر شهرى بزرگ و آباد در آن زمان مي باشد که جمعيت زيادي را در خود جاي داده بوده است. در قسمت شمال اين منطقه ساختمانهاي بندرگاه و دفاتر آن، قابل ديدن است. امروز از اين شهر باستاني، نماي از بين رفته يک شهر وجود دارد که از آن ديواره ها و سقف هاي به جاي مانده است.

7- کشتي يوناني


بر اساس اطلاعات به دست آمده و موجود اين کشتي متعلق به کشور يونان مي باشد و نام آن کولااف است.

اين کشتي يوناني در سال 1322 توسط شرکت ويليام هاميلتون با وزني در حدود7هزار تن و به طول 136 متر در بندر گلاسکو اسکاتلند ساخته شده بود. اطلاعات به دست آمده دليل به گل نشستن اين کشتي را مه آلود بودن هوا و نبودن فانوس دريايي دانسته اند. يوناني ها تلاشهاي بسيار براي درآوردن اين کشتي از گل انجام دادند و در آخر چون نتوانستند آن را بيرون بکشند آن را تخليه و به آتش کشيدند.

8- شهر زيرزميي کاريز
شهر زيرزميني کاريز با بيش از 10 هزار مترمربع مساحت امروزه با نام کاريز کيش شناخته مي شود. اين شهر يکي از مکان هاي ديدني کيش است.

کاريز در قديم به معناي قنات بوده است. اين شهر زيرزميني در عمق 16متري سطح زمين قرار گرفته است و سقفي 8 متر مملو از صدف، سنگواره و مرجان هاي دريايي را در خود جايي داده است و قدمتي بين250 – 570 ميليون سال دارد. اين مجموعه در فاز اول خود داراي بخش هاي مختلفي از جمله غرفه هاي صنايع دستي ايران وجهان، رستوران سنتي و جديد، موزه، سالن آمفي تئاتر، سالن کنفرانس و گالرهاي هنري را دارا است.

9- گذر هنرمندان جزيره کيش
در غرب جزيره کيش، مسيري براي پياده روي وجود دارد که در اين بخش از مسير تنديس هاي زيبا و زيادي از بزرگان ايراني چون پروين اعتصامي (شاعر بلند آوازه)، غلامحسين بنان(موسيقي دان و خواننده)، محمدتقي جعفري(علامه)، شريف لطفي(موسيقيدان)، حسين بهزاد(نقاش و مينياتوريست) و بزرگان ديگري به منظور آشنا کردن گردشگراني که به جزيره کيش مي روند ساخته شده است.


10- پارک ساحلي ميرمهنا کيش


اين پارک علاوه بر ساحل زيبا همراه با آلاچيق هاي مناسب داراي اسکله تفريحي با نام ميرمهنا است. پارک ساحلي ميرمهنا از مسجد خاتم الانبياء تا ميدان جاسک در نوار ساحلي امتداد دارد.

وجود اسکله ماهيگيري در اين پارک سبب شده است که پارک به دو فاز تبديل شود که فاز اول از مسجد خاتم تا اسکله ماهيگيري و فاز دو از اسکله ماهيگيري تا ميدان جاسک مي باشد.
فاز يک اين پارک که مساحتي حدود 41000 متر مربع دارد مسيرهاي پياده رو، آلاچيق و محل هاي براي پخت کباب و پارکينگ پذيراي گردشگران فراهم شده است. ويژگي هاي ديگر اين فاز داشتن نمازخانه ساحلي، بازار عرب ها، کتابخانه عمومي، بازار ماهي فروشي، مسير دوچرخه سواري، بوفه و چايخانه است. علاوه بر همه اينها در اغلب اوقات شما مي توانيد در کنار اسکله ماهي گيري از تماشاي لاک پشت هاي آزاد لذت ببريد.
فاز دو با مساحت حدود 50000 متر مربع در حال تکميل شدن مي باشد. در اين فاز دو زمين بازي کودکان در نظر گرفته شده است. در اسکله ماهيگيري اين پارک شما مي توانيد در زمانهايي که ماهيگيري آزاد است به صورت تفريحي و شخصي مشغول ماهيگيري شويد.

12- روستاي باغو کيش
در زمانهاي قديم ساکنان جزيره کيش در سه منطقه روستايي واقع در بخش هاي جنوب غربي، شرق و شمال شرقي جزيره زندگي مي کرده‌اند.

امروزه تنها روستاي به جا مانده از آن دوران روستاي باغو است که در جنوب غربي جزيره کيش قرار دارد و بافت سنتي آن تا به امروز حفظ شده است. در حال حاضر اين روستاي تاريخي جز چند خانوار دامدار کسي در آن زندگي نمي کند. در منطقه اي از فضاي ورودي روستاي باغو، سياه چادرهاي برپا مي باشد که زندگي بوميان و آداب و رسوم اين منطقه را براي گردشگران در معرض ديد قرار مي‌دهند.

13- پارک ساحلي سيمرغ کيش


اين پارک با هتل مارينا، هتل سيمرغ و مجموعه دلفيناريوم کيش همجوار مي باشد. پارک ساحلي سيمرغ با مساحتي حدود 15000 متر مربع و کيفيتي عالي همراه با چشم انداز زيبا از ساحل ماسه اي ساخته شده است.

در اين پارک فضاهايي جهت بازي کودکان مانند پارک لوله، فضاهاي ورزشي شامل زمين بد مينتون، پينگ پنگ، پيست اسکيت، نوار تندرستي، مسيرهاي پياده روي، آبنما، ايستگاه دوچرخه سواري، سرويس بهداشتي، فضاي سبز و پارکينگهاي طولي اجرا شده است.

14- پارک شهر جزيره کيش


در اين پارک علاوه بر فضاهاي سبز، درياچه مصنوعي، فضاي ورزش و تندرستي، پيست دوچرخه سواري و اسکيت، آب نما و ميدان گل، فضا سازي مناسبي براي استفاده معلولان نيز صورت گرفته است. نيمي از پارک شهر فضاي سبز مي باشد که داراي انواع گونه هاي گياهي سازگار با آب و هواي کيش است و ديواره هاي کناري پارک نيز با بهره گيري از نقاشي هنرمندان کيش تزيين شده است.

در اين پارک همانند بيشتر پارک هاي ديگر کيش آلاچيق هايي براي استراحت و اسکان خانواده ها تعبيه شده تا در مدت حضور و گردشگري در پارک از فضاهاي ايجاد شده بهترين استفاده را ببرند. همچنين درياچه اين پارک داراي تعدادي قايق هاي پدالي است که گردشگران مي توانند از آنها استفاده کنند.

15- پارک دلفين ها يا دلفيناريوم کيش


اولين پارک دلفين ايران واقع در جزيره ي کيش دلفيناريوم يا همان پارک دلفين هاي کيش است.

اين مجموعه بزرگ تفريحي توريستي که يکي از پرطرفدار ترين مکان هاي ديدني کيش است داراي پارک دلفين ها،باغ پرندگان،سفره خانه سنتي و سالن آمفي تئاتر است که باغ پرندگان اين مجموعه داراي گونه هاي بسيار مختلفي از پرندگان نادر مي باشد.


16- لاک پشت هاي دريايي


سال هاي سال است که به دليل امنيت و آرامشي که در سواحل زيبا و بي نظير خليج فارس برقرار است،آبزيان متنوع و از جمله لاک پشت هاي دريايي در آن زندگي مي کنند. دو نوع خاص از لاک پشت دريايي در جزيره کيش وجود دارد لاک پشت نوک دار و لاک پشت سبز.علاوه بر اين در قسمت جنوبي و غربي جزيره کيش، در نزديکي دماغه غربي لاک پشت هاي بسيار بزرگ و غول پيکري زندگي مي کنند که به راحتي از بالاي ديوارهاي ساحلي ديده مي شوند. يکي از جاذبه هاي جزيره زيباي کيش و صخره هاي ساحلي آن به خصوص هنگام غروب آفتاب، وفور لاک پشت هاي آن مي باشد که توجه گردشگران را به خود جلب کرده است.


جالب است بدانيد که لاک پشت ها اولين چرخه اکوسيستم دريايي را تشکيل مي دهند و براي بقاي نسل انسان ضروري هستند. در حقيقت اين موجودات مسئول توازن زيست محيطي مي باشند و نبودن آن ها انسان را با فاجعه اي جبران ناپذير روبرو خواهد کرد. لاک پشت ها، کروکوديل ها و مارمولک ها مهره داراني هستند که از 200ميليون سال پيش پا به چرخه حيات گذاشتند و قدمت آن ها بيشتر از ساير خزندگان است.لاک پشت هاي دريايي و مارهاي دريايي تنها خزندگاني هستند که توانستند با زندگي در دريا سازش پيدا کنند، اما با وجود اين همچنان با خشکي در ارتباط هستند و براي تخم گذاري به سواحل شني رفته و براي تنفس به سطح آب مي آيند.يکي از مواردي که شايد براي مسافران تور کيش جالب باشد غذاي لاک پشت ها است که از عروس دريايي , اسفنج ها , لارو سخت پوستان و نرم تنان و گياهان دريايي و… تغذيه مي کنند.لاک پشت هاي دريايي در سواحل شني تخم گذاري مي کنند چون سواحل جنوب شرايط مناسبي ندارند و همين امر باعث محدود شدن محل تخم گذاري لاک پشت ها مي شود.


17- ورزشهاي آبي


يکي از جاذبه هاي کيش انواع ورزش ها و تفريحات آبي است که مي توان در آن انجام داد. آب هاي آرام اين امکان را مي دهد تا بسياري از ورزش ها از جت اسکي تا غواصي در آن انجام شود.

افرادي که دوست دارند کمي درياها را در اختيار خودشان بگيرند بايد اين ورزش ها را امتحان کنند چرا که تجربه آن در نقاط ديگر امکان پذير نيست. البته اين نکته را نيز بايد بگوييم که ورزش هاي دريايي کيش کمي از باقي تفريحات آن گران تر است.

18 - درخت لور
درختان محلي جزيره ، بعنوان گنجينه هاي طبيعي ، جذاب و زيبا هستند. درخت لور يا انجير معابد ، معروفترين درخت جزيره است. اين نوع درخت در نواحي جنوبي ايران رشد مي کند.

پوست کهنسال درخت لور و برگها و ريشه هايش که از بدنه اصلي آن آويزان هستند، آن را از ساير انواع درختان متمايز مي سازد. اين درختان ريشه هايشان طوري رشد مي کند که مانند چتري بر روي زمين سايه مي افکند و ممکن است تا چند صد سال عمر کنند.

19- مسير ويژه دوچرخه سواري


يكي از طولاني ترين و زيباترين مسيرهاي دوچرخه سواري كشور در جزيره كيش قرار دارد. سرتاسر اين مسير 75 كيلومتري كاملا مستقل از مسيرهاي اتومبيل رو بوده و بخش اصلي آن به موازات جاده جهان، در حاشيه نوار ساحلي احداث شده است.


در ايستگاه‌هاي ويژه به علاقمندان دوچرخه كرايه مي‌دهند. اين ايستگاه‌ها در بخش‌هاي مختلف جزيره مانند اسكله تفريحي و جنب بازار مرجان وجود دارد و به وسيله بخش خصوصي اداره مي شود.
طبيعت بكر جزيره در بخش هاي جنوبي و غربي جزيره با چشم اندازهاي زيبايي از دريا، سواحل، بوستان ها، نخلستان ها و پوشش گياهي در دسترس همگان است. حركت با دوچرخه در مسير ويژه، اين امكان را به گردشگران مي دهد كه با سرعت كم و در سكوت اين چشم اندازهاي طبيعي را تماشا كنن.        
نظر بدهید