خانه عباسیان در کاشان - شرکت هواپیمایی پاژسیر مجری تورهای اقساطی از مشهد

خانه عباسیان در کاشان - شرکت هواپیمایی پاژسیر مجری تورهای اقساطی از مشهد

خانه عباسیان در کاشان

کاشان از شهرهای تاریخی و زیبای استان اصفهان است که از آنجایی که در نزدیکی اصفهان قرار دارد گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند. کاشان در فصل بهار مراسم ویژه گلابگیری دارد که یکی از محبوب ترین جاذبه های دیدنی شهر است و در این فصل از سال تورهای زیادی برای دیدن این مراسم به کاشان می روند. بدون شک معروف ترین جاذبه این شهر باغ فین و حمام فین است اما در این شهر خانه های تاریخی زیادی هم هست که در اوج زیبایی و ظرافت ساخته شده اند و مطمئنا تماشای معماری آن ها لذت بخش و جالب است.

وقتی به دیدن این خانه می روید قبل از اینکه وارد ساختمان شوید با دیدن نمای ساده بیرونی تعجب می کنید و باور نمی کنید که اینجا خانه ای تاریخی باشد اما همین که چشمانتان به طراحی و معماری داخلی آن می افتد تازه متوجه شکوه این خانه می شوید. برای رسیدن به داخل خانه باید از یک هشتی بگذرید، در کناره این هشتی سکوهایی هست که می توانید بر روی آن ها بنشینید و مدتی استراحت کنید. همانطور که در حال گذر از این هشتی هستید متوجه شیبی می شوید که نشان می دهد این خانه پایین تر از سطح خیابان است؛ اینکار برای استفاده از آب قناب، استفاده از خاصیت عایق بودن خاک و دلایل دیگر بوده است.

همین که این خانه را می بینید محو تماشای معماری زیبایش می شوید، معماری این خانه آنقدر جذاب و زیباست که همیشه یکی از بهترین خانه های مسکونی ایران بوده است. چیزی که معماری خانه  را تا این حد زیبا کرده به غیر از تزئیات بسیاری که در آن به کار رفته، معماری متقارن آن است به طوری که وقتی با دقت به طراحی های خانه نگاه می کنید می بینید که همه اضلاع کاملا متقارنند و این اوج ظرافت در طراحی را نشان می دهد.با دیدن این خانه ی ۵ هزار مترمربعی شاید یکی از اولین سوال هایی که برایتان پیش می آید این است که این خانه کی ساخته شده . زمان ساخت این خانه به چیزی حدود ۲۰۰ سال قبل برمی گردد، در واقع کار ساخت این خانه در سال ۱۲۰۲ شمسی توسط سید ابراهیم تاجر کاشانی شروع و ۲۰ بعد تکمیل شد.

در جای جای این خانه گچ بری ها و نقاشی هایی را می بینید که از این ساختمان اثری بینظیر پدیده آورده است. ویژگی هایی از معماری اسلامی مثل قطاربندی، یزدی بندی، رسمی بندی و گره سازی جلوه ای دیگر به بنای ساختمان داده است. در این خانه به موارد مذهبی توجه زیادی شده به طوری که خانه به دو قسمتی اندرونی و بیرونی تقسیم شده و طراحی اتاق ها به صورت تو در تو است. جالب است که برای در زدن از دو دستگیره مختلف استفاده شده که با توجه به صدای مختلف آن ها مرد بودن یا زن بودن کسی که در پشت در است معلوم می شد.

 

این ساختمان تاریخی ۵ طبقه  از ۵ حیاط، اندرونی، باغچه، بخش خدمه (شامل مطبخ و حیاط) ، حوضخانه و بخش های دیگر تشکیل شده است. در ابتدا این خانه ۵ حیاط داشت که بعد از اینکه صاحب اصلی خانه از دنیا می رود این ۵ حیاط به خانه های جداگانه تبدیل می شوند. خانه یک بخش بیرونی دارد که از اتاق آینه، تالار سرپوشیده، اتاق های سه دری و پنج در، ایوان و … تشکیل شده و از آن فقط درصورتی استفاده می شد که مهمانان تجاری به خانه می آمدند. زیباترین قسمت معماری خانه را در اتاق آینه این بخش می بینید، حتما به اتاق آینه بروید چون این قسمت باشکوه ترین بخش این خانه است و زیباترین تزئیانات و شیشه های رنگی را دارد، تا می توانید وقت بگذارید و جزئیات تماشایی این اتاق را نگاه کنید.

 

بخش اندرونی خانه قسمتی است که ساکنان اصلی خانه در آن جا زندگی روزمره خود را می گذراندند. این قسمت از قسمت های دیگر کاملا جدا شده و مهمان ها و دیگران امکان آمدن به آنجا را نداشتند. در طبقه بالای اندرونی هم یک اتاق شاه نشین است که آنجا هم مثل شاه نشین بخش بیرونی تزئیات جالبی دارد. در طبقات پایین اندرونی سرویس بهداشتی، چاه آب، بخش حوضخانه و … قرار گرفته است. شرایط آب و هوایی کاشان که زمستان های سرد و تابستان های گرم دارد باعث شده تا در این خانه هم مثل بیشتر خانه های تاریخی دیگر کاشان بخشی از خانه در فصل تابستان و بخشی از آن در فصل تابستان استفاده شود. در قسمتی از این بنا ساختمانی دو طبقه را می بینید که در هنگام مراسم ها مورد استفاده قرار می گرفت در این قسمت از خانه تزئیات زیادی دیده نمی شود ولی دیدن بادگیرهایی که برای تهویه استفاده می شده جالب است.

 

در قسمتی از این خانه یک رستوران سنتی هست که می توانید در کنار بازدید از خانه در آنجا غذایی سنتی بخورید و کمی استراحت کنید تا برای بازدید از جاذبه دیگر کاشان آماده شوید. این مجموعه حیاطی سرسبز به همراه حوض های آب دارد که طراوت خاصی به این حیاط داده اند اما امکان بازدید از این حیاط وجود ندارد. این خانه که در فهرست آثار ملی قرار دارد متعلق به شهرداری کاشان است و برای بازدید از آن باید به خیابان علوی، کوی سلطان امیر احمد بروید و با دادن ۲۰۰۰ تومان وارد خانه شوید. بازدید از خانه عباسیان زمانی برایتان جذاب تر می شود که بدانید تا به حال فیلم های تاریخی زیادی در این خانه فیلمبرداری شده است.

 

نظر بدهید