سفر به غرب ایران - شرکت هواپیمایی پاژسیر مجری تورهای اقساطی از مشهد

سفر به غرب ایران - شرکت هواپیمایی پاژسیر مجری تورهای اقساطی از مشهد

دریاچه ارومیه: یکی از شگفتی های طبیعی دنیا
این دریاچه بزرگ نمک فاصله کمی تا مرزهای شرقی ترکیه دارد و استان های آذربایجان شرقی و غربی را از هم جدا می کند.

با اینکه این دریاچه زمانی بزرگ ترین دریاچه خاورمیانه به حساب می آید اما امروز میزان خشک شدن آن به مرز هشدار رسیده است و نسبت به سال های دور وسعت آن کاهش چشمگیری داشته است. اما این دریاچه با وجود بلورهای سفید نمک و پرندگان تماشایی اش هنوز هم باشکوست. رنگ دریاچه در مواقعی به خاطر فعالیت باکتری ها به رنگ قرمز در می آید که ظاهری عجیب به دریاچه می دهد.
شهر دیدنی و تاریخی تبریز
مرکز آذربایجان شرقی در کنار بازار قدیمی که در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و همینطور خانه های غاری شکل روستای کندوان که بیشتر گردشگران از آن ها دیدن می کنند جاذبه های بی نظیر دیگری هم برای تماشا دارد.

دانشکده معماری دانشگاه هنرهای اسلامی که فاصله کمی تا بازار قدیمی دارد چندین خانه سنتی و زیبای ۲۳۰ ساله را در خود پنهان کرده که با فواره ها و حیاط هایی با نقش و نگار عربی تزئین شده اند. در شمال این شهر رشته کوه های عینالی با دسترسی خوبی که دارد جایی عالی برای چشیدن طعم کوهنوردی است و بر فراز قله اش چشم اندازهای تماشایی از شهر را می بینید.
شهر کرمانشاه دو اثر تاریخی در لیست میراث جهانی یونسکو دارد
در کرمانشاه دو اثر برجسته و خارق العاده را می بینید که شهرت جهانی دارند و در لیست یونسکو هستند: یکی طاق بستان که مجموعه ای از سنگ نگاره و سنگ نوشته های دوره ساسانی است و دیگری کتیبه بیستون که از معروف ترین سندهای تاریخی جهان است و در سال ۵۲۰ قبل از میلاد نوشته شده است.

اما این شهر جاذبه های دیگری هم برای کشف دارد: در بازار پرپیچ و خم آن که حتی از بازار تبریز هم قدیمی تر است گشت و گذار کنید، مساجد پنهان شهر را کشف کنید و طعم غذاها و خوراکی هایی مثل نان روغنی را بچشید.
خرم آباد یک قلعه باستانی زیبا دارد
در مرکز لرستان خبری از شلوغی شهرهای خیلی بزرگ ایران نیست، در اینجا اولین جاذبه ای که چشم همه گردشگران را می گیرد قلعه فلک الافلاک است. این قلعه در زمان ساسانیان ساخته شد تا محل نگهبانی از شهر باشد .

به غیر از این قلعه و موزه های بینظیری که در آن برپاست می توانید در رشته کوه های زاگرس کوهنوردی کنید و از تماشای غروب و طلوع خورشید لذت ببرید.
استان زنجان یکی از طولانی ترین غارهای دنیا را دارد
جایی در بین زنجان و کردستان در شهرستان خدابنده غاری به نام کتله خور است که قدمتش به ۳۰ میلیون سال قبل برمی گردد و گفته می شود که یکی از طولانی ترین غارهای جهان است. می توانید در حدود ۳ کیلومتر از این غار راه بروید و قندیل های خیره کننده ای را ببینید. در زیر تونل اصلی هم شش طبقه دیگر وجود دارد که تا به حال تنها سه طبقه از آن ها کشف شده است. اما نکته عجیب درباره این غار که حتما باعث تعجبتان می شود این است که زمین شناسان معتقدند که این غار به غار علیصدر که در ۱۰۰ کیلومتری آن در استان همدان قرار  دارد متصل است. غارنوردان نترس به همراه راهنمایان مجرب و حرفه ای در این غار ماجراجویی می کنند.


در حوالی زنجان جاذبه های زیادی را کشف می کنید
زنجان که در مسیر دو شهر مهم تهران و تبریز قرار دارد جاذبه ای مهم را در خود جای داده که در لیست میراث جهانی است: گنبد سلطانیه. این گنبد در شهر سلطانیه قرار گرفته و برزگ ترین گنبد آجری دنیا و همینطور مهمترین اثر به جای مانده از سلسله ایلخانان است که روزگاری در قرن ۱۴ اینجا را به پایتختی انتخاب کرده بودند. گردشگران کمی درباره مردان نمکی زنجان چیزی شنیده اند؛  این مردان نمکی ۶ مومیایی بودند که در میان آن ها جسد یک زن و یک نوجوان هم وجود داشت. سه تا از این مردان نمکی برای زمان هخامنشیان (حدود ۴۰۰ سال قبل از میلاد) و ۲ مرد دیگر برای دوره ساسانی (حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ سال بعد از میلاد) بودند. جسد این مردان مومیایی در موزه نگهداری می شود و بازدید از ان ها می تواند جالب باشد.


در کردستان گشت و گذار کنید
در آنسوی شهر دوست داشتنی سنندج در دره ای سرسبز که در احاطه کوه زیبای آبیدر قرار گرفته شهر کوچک مریوان را پیدا می کنید که دریاچه زیبای زریوار را در خود جای داده است. می توانید قایقی بگیرید و در بیشتر قسمت های دریاچه گشت و گذار کنید. در کنار دریاچه رستوران هایی هستند که ماهی کباب های خوشمزه ای سرو می کنند که در ایران بینظیر است. 

در سفر به این استان گشت و گذار در منطقه کوهستانی اورامان را از دست ندهید این منطقه با دره های پرپیچ و خم، جویبارهای پرآب و خانه های صخره ای و پلکانی شما را مهمان چشم اندازهای بی بدیل می کند. در این منطقه مردمانی را می بینید که لباس های محلی به تن دارند و به زبان محلی حرف می زنند.

شرکت هواپیمایی پاژسیر مجری تورهای اقساطی از مشهد
051-31810
051-38559698

نظر بدهید