معرفی انواع قطارهای رجا - شرکت هواپیمایی پاژسیر مجری تورهای اقساطی از مشهد

معرفی انواع قطارهای رجا - شرکت هواپیمایی پاژسیر مجری تورهای اقساطی از مشهد

مشخصات و امکانات قطارهای رجا را در این پست وبلاگ می‌خوانید. به غیر از رجا شرکت‌های خصوصی نیز با قطارهای ویژه و معمولی مسافران را در خطوط ریلی ایران جابه‌جا می‌کنند. مشخصات و امکانات قطارهای شرکت‌های دیگر را در پست دیگری در همین وبلاگ معرفی کرده‌ایم. قبل از خواندن مشخصات قطارها، بد نیست این مطلب را هم درباره‌ی خرید آنلاین بلیط قطار مطالعه کنید.

معرفی انواع قطارهای رجا

پلور سبز: این قطار از ۱۰ کوپه‌ی ۴نفره تشکیل شده و یک کوپه نیز به مهمان‌دار قطار اختصاص دارد. واگن‌های پلور سبز سیستم تهویه مطبوع و سیستم صوتی و تصویری مداربسته برای پخش فیلم سینمایی دارند. در هر واگن دو دستگاه سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی وجود دارد. برای عایق‌بندی صدا و حرارت، بدنه‌ی کوپه‌ها دولایه و شیشه‌ی پنجره‌ها دولایه است. در هر کوپه پریز برق ۲۲۰ ولت تعبیه شده تا مسافران بتوانند برای شارژ یا استفاده از لوازم برقی شخصی راحت باشند.


مسیرها: شیراز ـ مشهد، تهران ـ شیراز، تهران ـ اهواز و تهران ـ مشهد

لوکس ۴نفره (۳۲نفره): قطار لوکس ۴نفره دو نوع واگن دارد: ۳۲نفره‌ی آلمان غربی و ۳۶نفره‌ی آلمان شرقی. بهای بلیط‌شان یکسان است اما قطار ۳۲نفره در هر واگن ۸ کوپه دارد که در مقایسه با ۳۶نفره که ۹ کوپه در هر واگن دارد و همچنین در مقایسه با قطارهای دیگر‌، فضای داخلی بیشتر و دلبازتری دارد. در هر کوپه‌ی این قطار ۴ تخت وجود دارد و کوپه‌ها به تهویه مطبوع، سرویس خواب، سیستم صوتی مجهزند.


مسیرها: قزوین ـ مشهد، زنجان ـ مشهد، تهران ـ مراغه، قم ـ مشهد، سمنان ـ مشهد و مسیر بین‌المللی ترکیه و سوریه

سیمرغ: این قطار در هر واگن ۸ کوپه‌ی ۴نفره دارد و ظرفیت نهایی آن ۳۲ نفر است. یک کوپه به سرویس مهمانداری اختصاص دارد و اگر شام بخواهید، باید هزینه‌ی اضافی بپردازید، یعنی بلیط این قطار با دو قیمتِ با پذیرایی یا بدون پذیرایی عرضه می‌شود. همچنین دارای یک رستوران است که با انوع نوشیدنی و تنقلات، آماده‌ی پذیرایی از مسافران است. در هر کوپه سیستم تهویه‌ی مطبوع، سیستم صوتی و تصویری برای دریافت کانال‌های تلویزیونی و پریز برق ۲۲۰ولت وجود دارد. ‌همچنین بدنه‌ی کوپه‌ها دولایه و شیشه‌ی پنجره‌ها دوجداره است و عایق صدا و حرارت‌اند. در هر واگن هم ۲ دستگاه سرویس بهداشتی وجود دارد.


مسیر: تهران ـ مشهد

سبز: این قطار ۸ کوپه‌ی ۴نفره دارد و ظرفیت نهایی آن ۳۲نفر است. یک کوپه به سرویس مهمان‌داری اختصاص دارد و دو دستگاه سرویس بهداشتی در هر واگن وجود دارد. بدنه‌ی کوپه‌ها دولایه و شیشه‌ی پنجره‌ها دوجداره است و بنابراین کوپه‌ها عایق حرارتی و صوتی‌اند. سیستم صوتی و تصویری این قطارها قابلیت دریافت شبکه‌های تلویزیونی را دارند. پریز برق ۲۲۰ولت در هر کوپه به مسافران امکان این را می‌دهد که از وسایل برقی شخصی‌شان استفاده کنند. بلیط این قطارها به صورت بلیط با پذیرایی شام و بدون پذیرایی شام فروخته می‌شود که مسافران در صورت درخواست شام باید هزینه‌ی اضافی بپردازند. همچنین در این قطار رستورانی وجود دارد که آماده‌ی پذیرایی از مسافران است.


مسیرها: تهران ـ تبریز، تهران ـ مشهد

طوس (۳۶نفره): قطار طوس ۹ کوپه‌ی ۴نفره دارد که ظرفیت نهایی آن ۳۶ نفر می‌شود. بدنه‌ی کوپه‌ها و شیشه‌های پنجره‌ها دوجداره‌اند و به این ترتیب کوپه‌ها عایق حرارت و صوت‌اند. یک کوچه مخصوص سرویس مهمان‌داری است و در هر واگن دو دستگاه سرویس بهداشتی وجود دارد. هر کوپه دارای سیستم صوتی و تصویری با قابلیت دریافت شبکه‌های تلویزیونی و پریز برق ۲۰۰ ولت است. در این قطار یک بسته غذای سبک کنسروی برای وعده‌ی شام به مسافران عرضه می‌شود که هزینه‌ی اضافی ندارد. همچنین رستوران قطار طوس با نوشیدنی و تنقلات آماده‌ی پذیرایی از مسافران است.
مسیرها: تهران ـ تبریز، تهران ـ مشهد، تهران ـ آنکارا

پردیس (ترن ست): قطار اتوبوسی پردیس با سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کند و صندلی‌هایی شبیه صندلی هواپیما دارد. واگن‌های این قطار در برابر ورود گردوغبار، برق و باران کاملا عایق شده‌اند و سیستم سرمایشی و گرمایشی در سقف واگن به‌صورت خودکار عمل می‌کند. سیستم صوتی و تصویری داخل واگن‌ها چهار کانال خروجی دارند و مسافران با استفاده از هدفون می‌توانند به انتخاب خودشان برنامه‌های مورد علاقه‌شان را تماشا کنند. سرویس بهداشتی در هر واگن برای مسافران تعبیه شده‌اند و ابتدای حرکت قطار، فیلم آموزشی راهنمای استفاده از امکانات آن برای مسافران نمایش داده می‌شود.


مسیرها: تهران ـ مشهد، تهران ـ قم، تهران ـ میانه، تهران ـ یزد، تهران ـ زنجان

خلیج فارس: هر واگن این قطار ۱۱ کوپه‌ی ۴نفره دارد و ظرفیت نهایی آن ۴۴نفر است. یک کوپه مخصوص سرویس مهمان‌داری است و در هر واگن دو دستگاه سرویس بهداشتی قرار دارد. سیستم صوتی و تصویری مدار بسته از امکانات این قطار است و بدنه‌ی دولایه و شیشه‌ی دوجداره‌ی پنجره‌ها باعث می‌شود کوپه‌ها عایق حرارت و صدا باشند.


مسیر: ملایر ـ اراک ـ مشهد

ریل‌باس ارم: همین‌طور که از اسمش پیداست یک قطار اتوبوسی است که ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت سرعت دارد. این قطار در حال حاضر فقط در مسیرهای کوتاه مانند تهران ـ قم، تهران ـ سمنان و گرگان ـ پل سفید حرکت می‌کند. فضای داخلی این قطار مدرن و ایمن و نورپرازی آن مناسب است. هر مسافر فضایی برای بار همراه خود در اختیار دارد و دستگیره‌های مخصوصی برای رفت‌وآمد مسافران داخل سالن کار گذاشته شده‌اند. کپسول آتش‌نشانی، سیستم سرمایش و گرمایش پیشرفته، سیستم صوتی برای پخش داخل قطار و بلندگوی اعلام هشدار، از امکانات دیگر این قطار است. در فیلم زیر مسیر زیبای قطار پل سفید تا قائمشهر را مشاهده می‌کنید.


مسیرها: مشهد ـ سرخس، خرمشهر ـ اهواز، اندیمشک ـ اهواز، گرگان ـ پل سفید، تهران ـ جمکران، تهران ـ قم، تهران ـ پیشوا، تبریز ـ تربیت معلم، کارون ـ سربندر، کارون بندر ماهشهر، تهران ـ شهر پرند، تهران ـ سمنان

دوطبقه‌ی جدید (۱۰۸نفره): این قطارِ ۱۰۸نفره‌ی لوکس اتوبوسی، دارای واگن‌های دوطبقه‌ی ساخت چین است که هر واگن سه بخش مجزا دارد: طبقه‌ی زیرین و بالایی مخصوص جای‌گیری مسافرها و یک طرف بخش میانی اتاقکِ تجهیزات برق برق و استقرار ماموران است و طرف دیگرِ آن، سرویس بهداشتی و انبار است. به دلیل بدنه‌ی دولایه و شیشه‌های دوجداره‌ی پنجره‌ها کوپه‌ها عایق حرارت و صوتی‌اند. سیستم تهویه مطبوع و سیستم صوتی و تصویری برای پخش فیلم و موسیقی از امکانات واگن‌ها هستند. گرمایش سالن از طریق المنت برقی تامین می‌شود و هر واگن به قلاب اتوماتیکی مجهز است که ضربه‌های هنگام توقف یا حرکت را کاهش می‌دهد.


مسیرها: تهران ـ یزد، شاهرود ـ مشهد، تهران ـ شاهرود، تهران ـ مشهد

دلیجان (تبدیلی): هر واگن ۱۱ کوپه‌ی ۴نفره دارد و در مجموع ظرفیت قطار ۴۴ نفر است. هر واگن ۲ دستگاه سرویس بهداشتی و یک کوپه‌ی سرویس مخصوص مهمان‌دار دارد. واگن‌ها مجهز به سیستم تهویه مطبوع‌اند، بدنه‌ی دولایه‌ی کوپه‌ها و شیشه‌ی دوجداره‌ی پنجره‌ها موجب‌ عایق‌بندی سالن و کوپه‌ها در برابر حرارت و صدا می‌شوند. سیستم صوتی و تصویری واگن‌ها مخصوص پخش فیلم است.


مسیرها: ساری ـ مشهد، تهران ـ مشهد

درجه‌ دو، ۶۶نفره: این قطار درجه دو در هر واگن ۱۱کوپه‌ی ۶نفره دارد و ظرفیت نهایی آن ۶۶نفر است. یک کوپه مخصوص سرویس مهمان‌داری است و دو دستگاه سرویس بهداشتی در هر واگن وجود دارد. این قطار سیستم تهویه‌ی مطبوع ندارد ولی پنجره‌ها کشویی‌اند. یک مولد بخار گرمایش این قطار را تامین می‌کند.


مسیرها: تهران ـ نیشابور ـ تربت حیدریه، تهران ـ خواف، تبریز مشهد، تهران ـ مراغه

اتوبوسی جدید: این قطار اتوبوسی ۱۰ واگن دارد. بعد از هر ۵ واگن یک رستوران قرار دارد و در کل برای ده واگن دو رستوران موجود است. ظرفیت واگن‌ها متغیر است ولی به صورت ۲۴نفره، ۶۰ نفره، ۶۶نفره و ۷۲نفره تعریف شده‌اند. این قطار به سیستم تهویه‌ی مطبوع مجهز است و در واگن‌ها سیستم صوتی و تصویری برای پخش موسیقی و فیلم کار گذاشته شده است. همچنین در واگن‌های این قطارها به‌صورت پنوماتیکی باز و بسته می‌شوند.


مسیرها: تهران ـ میانه، تهران ـ مشهد

اتوبوسی ۹۶نفره: این قطار اتوبوسی حدود ۹۶نفر ظرفیت دارد و امکانات خاص و ویژه‌ای ندارد.
مسیرها: آزادور ـ مشهد، تبریز ـ جلفا، اندیمشک ـ درود، درود ـ سپیددشت، درود ـ چمسنگر، تهران ـ شهر پرند، تهران ـ مشهد

اتوبوسی ۸۰نفره: این قطار اتوبوسی حدود ۸۰نفر ظرفیت دارد و واگن‌های آن سیستم تهویه مطبوع ندارند. گرمایش سالن‌ها را هم مولد بخار تامین می‌کند.
مسیرها: طبس ـ مشهد، تهران ـ نیشابور ـ تربت حیدریه، تهران ـ ساری، تهران ـ گرگان، تهران ـ اهواز

اتوبوسی ۷۲نفره: ظرفیت این قطار اتوبوسی ۷۲نفر است و واگن‌های آن سیستم تهویه‌ی مطبوع ندارند. گرمایش سالن‌ها را هم مولد بخار تامین می‌کند.
مسیرها: تهران ـ میانه، تهران ـ فیروزکوه

دانمارکی ۵۴نفره: ظرفیت نهایی این قطار ۵۴ نفر است. یک رستوران در این قطار به مسافران سرویس می‌دهد و امکانات خاص و ویژه‌ی دیگری ندارد.
مسیرها: تهران ـ مشهد، سمنان ـ مشهد، تهران ـ نیشابور ـ تربت حیدریه، تهران ـ خواف، قم ـ مشهد، زنجان ـ مشهد، قزوین ـ مشهد، تهران ـ اهواز، تهران ـ ساری

نظر بدهید