مونت سنت میشل جزیره ای در فرانسه - شرکت هواپیمایی پاژسیر مجری تورهای اقساطی از مشهد

مونت سنت میشل جزیره ای در فرانسه - شرکت هواپیمایی پاژسیر مجری تورهای اقساطی از مشهد

مونت سنت میشل

مونت سنت میشل جزیره‌ای صخره‌ای و کوچک اما از پربازدیدترین جاذبه‌های فرانسه است. فکر می‌کنید این محبوبیت را مدیون چیست؟
مونت سنت میشل (Mont Saint-Michel) جزیره سنگی کوچکی واقع در ساحل شمال غربی فرانسه است. این مکان به واسطه بلندترین جزر و مد آب‌های اروپا، سنگ‌های شیب‌دار و ریگ روان بسیار شناخته شده است. آب‌های اطراف جزیره می‌توانند تا ۱۸ کیلومتر دورتر از این جزیره و ۲۰ کیلومتر به سمت ساحل حرکت کنند. این ویژگی‌ها، برای قرن‌ها، از مونت سن میشل قلعه‌ای غیر قابل نفوذ و دست نیافتنی ساخته است.
اولین ساکنان این کوه بلند ۹۲ متری، قوم باستانی سلت، این جزیره را مونت تمپ نامیدند. در زمان‌های دور، مونت سنت میشل یک جزیره نبود، بلکه توسط جنگلی احاطه شده بود که بعدها توسط آب‌های اقیانوس شسته شد و از بین رفت.
این جزیره از روی اسم «رافائل میکائیل» نام‌گذاری شد. بر اساس افسانه‌ای قرون وسطی‌ای، در سال ۷۰۸ میلادی میکائیل (میشل) اسقف اورانچز (Avranches) را از شهری کوچک در همان نزدیکی به آنجا دعوت کرد تا کلیسایی برای او در این جزیره‌ی صخره‌ای بسازد.
در دورانی که کشور فرانسه درگیر جنگ‌های متعدد با وایکینگ‌ها، آلمان‌ها، انگلیسی‌ها و قوم‌های دیگر بود، هیچ دست درازی به این جزیره نشد. سال‌ها بعد، در قرن شانزدهم، مردم دست به ساخت صومعه و ساختمان‌های دیگر زدند _ ساختمان‌هایی مانند زندان‌های سنگی که طوری ساخته شده بودند که زندانی‌ها نه بتوانند بایستند و نه بنشینند. به علاوه، زندانیان به زنجیر کشیده شده بودند، زنجیرهایی که با هر حرکت زندانی صدایی رعب‌انگیز تولید می‌کردند. به همین دلیل است که در بحبوحه‌ی انقلاب فرانسه زمانی که صومعه بسته شده بود، از این جزیره به عنوان زندان استفاده می‌شد. بیش از ۱۵۰ زندانی به طور هم‌زمان در این جزیره نگه داشته می‌شدند.
اما اشتباه است اگر به مونت سنت میشل به عنوان یک زندان نگاه کنید. این ساختمان بیش از هر چیز یک عبادتگاه است. چیزی حدود ۵۵۰۰۰ متر مربع وسعت دارد و نمونه‌ای منحصربه‌فرد از صومعه‌های برج و بارودار قرون وسطی است. بلندترین نقطه این بنا در ارتفاع ۱۷۰ متری از سطح دریا قرار دارد.در سال ۱۸۷۷، پس از ساخت یک آب بند که صومعه را به زمین اطراف مرتبط می‌ساخت، برخی از استحکامات خود را از دست داد. یک قرن بعد چند راهب به اینجا بازگشتند و اکنون جمعیت راهبان ساکن این صومعه ۷ نفر است.
سالانه ۲ تا ۳ میلیون نفر برای دیدن این جزیره می‌آیند. مونت سنت میشل یک گنجینه معماری ملی است و در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. معماری خاص بنا، زیبایی خیره‌کننده محیط اطراف، به علاوه‌ی رمز و رازهای قرون وسطایی و افسانه‌های باستانی است که این جزیره و دژ را به یکی از پربازدیدترین جاذبه‌های فرانسه تبدیل کرده است.

نظر بدهید