چند مكان جذاب برای ماجراجویی در ایران

چند مكان جذاب برای ماجراجویی در ایران

چند مكان جذاب برای ماجراجویی در ایران

برج خاموشان

در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی یزد و در حوالی منطقه صفائیه، بر بلندای کوهی رسوبی و کم ارتفاع به نام کوه دخمه، دو عمارت سنگی مدور برج مانند با فضای میان‌تهی قرار دارد که به دخمه یا دادگاه زرتشتیان مشهور است.

یکی قدیمی‌تر به نام مانکجی هاتریا (زرتشتی هندی‌الاصل) و دیگری که جدیدتر است به نام گلستان معروف است که مربوط به دوره قاجاریه است. دخمه گلستان ۲۵ متر قطر دارد و ارتفاع دیوار آن از سطح تپه ۶ متر است. دخمه مانکجی نیز ۱۵متر قطر دارد.

قنات کیش

قنات کيش بيش از ۲۵۰۰ سال قدمت دارد و آب شيرين قابل شرب ساکنان جزيره را تامين مي‌کرده است. قنات كيش از نظر طول رشته قنات و يا عمق چاه‌ها قابل مقايسه با قنات‌هاى ديگر نقاط ايران نيست‌، اما با توجه به شيب بسيار كم جزيره‌، چگونگى هدايت آب‌هاى زيرزمينى به سطح زمين در كيش بسيار مهم بوده و نشان مى‌دهد كه در زمان خود از پيشرفته‌ترين روش‌ها براى حفر قنات استفاده مى‌كردند.

روستای صخره‌ای کندوان

روستایی قدیمی در آذربایجان با شکل و شمایلی عجیب که هنوز هم مردمانی عزیز در آن زندگی می‌کنند.

کندوان در استان آذربایجان شرقی و در شهر اسکو قرار گرفته است و از آن جا که در دل صخره ها ساخته شده است، به روستای صخره ای ایران مشهور است. این روستا هم به عنوان یک اثر بسیار ارزشمند در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و هم شهرت جهانی دارد و تنها روستای صخره ای در جهان است که در حال حاضر در آن سکونت می شود.

کال جنی

دره‌ای قدیمی و وهم انگیز در طبس با هزاران دره باریک تودرتو که بومی‌ها به آن کال جنی می‌گویند.کال جنی یک کال اصلی دارد و کال های فرعی نیز در آن دیده می شود. کال اصلی از نخلستان آغاز شده و در نهایت به روستای ازمیغان می رسد.

آبی که در کال اصلی جریان دارد، از چشمه ازمیغان می آید و بر سر راهش گیاهان را  به جرعه ای آب مهمان می کند. همین جلوه متفاوتی را در این دره ایجاد کرده و بر جذابیت های آن افزوده است. این آب در ادامه مسیرش وارد کانالی می شود که به قنات می رسد و در اینجا کال را ترک می کند. حفره های دیواره از همین جا به چشم می خورند؛ حفره هایی که به گبر مشهورند و در جای جای دیواره ها دیده می شوند. 

تنگ رغز

تنگ رغز یکی از زیباترین طبیعت‌های شهر داراب در استان فارس است که هیجان طبیعت‌گردی را به معنای واقعی در آن می‌توانید احساس کنید.این تنگ که دارای چشمه های فراوانی است که نزدیک به ۶۴ آبشار است، یکی از خوش آب و هواترین عضوهای محیط زیست استان فارس محسوب می شود. آب چشمه ی رغز پس از طی مسیر ۵ کیلومتری و گذر از جاذبه ها و دیدنی های طبیعی بی نظیر و دل انگیز بسیار فراوان، پس از گذر از مسیر پر پیچ و تاب به پای کوه می رسد.

این تنگ که از دو طرف با دیواره‌هایی بلند محصور شده است، به خاطر وجود ۱۲ آبشار نیازمند فرود با طناب است. البته این نکات گفتنی است که ارتفاع فرودها حداقل ۶ و حداکثر ۶۵ متر و مابقی آبشارها با پرش در آب قابل گذر است. توجه داشته باشد که اگر آموزش ندیده اید، به صعود و یا فرود از این آبشارها نپردازید. حوضچه ‌های زیر آبشارها حداقل ۶ و حداکثر ۲۰ متر عمق دارند.

دریاچه مهارلو

این دریاچه صورتی رنگ در ۱۵ کیلومتری جنوب شیراز قرار گرفته است. صورتی بودن آب این دریاچه، به دلیل وجود نوعی جلبک در آن است.در دریاچه مهارلو ماهی وجود ندارد. اما انواع دوزیستان مشاهده می‌شود. خزندگانی چون مار، مارمولک، سوسمار و لاک‌پشت هم در این دریاچه دیده می‌شوند.

 دو گروه پرنده در دریاچه وجود دارد: گروه اول پرندگانی هستند مهاجر زمستانه و گروه دوم جوجه‌آورند. کشیم، پلیکان، باکلان، اگرت، حواصیل، بوتیمار، لک لک، فلامینگو، انواع اردک، خوتکا، زاغی، کاکایی، آبچلیک و پرنده‌هایی شکاری چون سنقر دریاچهی و سارگپه بر زیبایی دریاچه افزون می‌شوند.

نظر بدهید